Ziraat Bankası KMH Açma (Ek Hesap Başvurusu ve Faiz Oranları)

Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı (KMH), şubelerinde vadesiz hesabı bulunan müşterileri için sunmuş olduğu, ihtiyaçları doğrultusunda anında kullanabildikleri ve belirli bir limit dahilinde olan kredi çeşididir.

Ziraat Bankası ek hesap açtırma talebi, günlük faiz oranı hesaplama, limit artırımı ve kapatma konularında aklınıza gelecek tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabileceksiniz. Hala bankada bir hesabınız bulunmuyorsa Ziraat Bankası hesap açma yazımıza bir göz atmalısınız.

Ziraat Bankası ek hesap sayesinde banka müşterileri hesaplarında para olmasa bile bankacılık işlemlerini bu hesabı kullanarak yapabilmekte, nakit ihtiyaçlarında ise banka kartı ile ATM’lerinden 7 gün 24 saat para çekebilmektedirler.

Ek hesabın kullanımı ve özellikleri hakkında KMH nedir yazımızda ayrıntılı bir şekilde sizlere bilgi vermiştik. Ek hesap doğru kullanıldığında büyük bir avantaj olduğunu, fakat yanlış ve kontrolsüz olarak kullanıldığında ileri tarihlerde büyük bir yük olabileceğini unutmamanızı tavsiye ederiz.

Ziraat Bankası Ek Hesap Açma Talebi Nasıl Yapılır?

Eğer bankada vadesiz bir hesap sahibiyseniz ek hesap açtırma başvurusunda bulunabilirsiniz. KMH’nı kullanmak isteyenler için birden fazla başvuru kanalları bulunmaktadır.

  • Banka şubelerinde bulunan müşteri temsilcisi vasıtasıyla ek hesap başvurusu yapılabilmektedir.
  • Bankanın internet sitesinde bulunan Kredili Mevduat Hesabı başvurusu formunu doldurarak ek hesap açma talebi gerçekleşebilmektedir.
  • SMS bankacılık hizmetini kullanarak Ziraat Bankası Sms ile kredi başvurusu yapılabilir.
  • Ziraat mobil bankacılık uygulamasında bulunan KMH başvurusu menüsünden yararlanılabilmektedir.
  • Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden ek hesap açtırma başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.
  • Banka kartı kullanıcıları ATM’lerden ek hesap başvurusu yapabilmektedir.
  • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numaralarından aranarak müşteri temsilcisi aracılığıyla kmh başvurusu yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası’na web sitesi üzerinden KMH başvurusu yapmak oldukça basit. Zira bu adrese girildiğinde çıkan formu doldurmak yeterli oluyor.

Üstteki resimde olduğu gibi çıkan ekran üzerinde TC kimlik numarası, cep telefonu, istenilen ek hesap miktarı, gelir bilgisi ve güvenlik kodu doğru olarak girildiğine emin olunduğunda gönder butonuna basarak KMH başvurusu yapılmış oluyor.

Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise gelir bilgisinin doğru olması ve alınmak istenen ek hesap limitinin bu gelirle orantılı olması. Zira buna dikkat edilmezse başvuru kabul edilmeyebilir. Fikir edinmeniz açısından maaşa göre kredi makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ziraat Kredili Mevduat Hesabı Günlük Faiz Oranları 2019

Ziraat Bankası ek hesap faiz oranı 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle TCMB tarafından belirlenmiş %2,15 olarak belirlenmiştir. Bu orana KKDF ve BSMV dahil değildir. Yani ek hesaptan kullanılacak paraya uygulanacak faiz oranı %2,15’tir.

Ek hesaptan kullanılan miktar günlük olarak hesaplanır. İhtiyaç doğrultusunda alınan para aynı gün içerisinde ödense bile bir günlük faiz işlenir. Hafta sonları, resmi ve bayram tatilleri de dahildir.

Ziraat KMH Faiz Hesaplama Yöntemi

Ziraat Bankası internet sitesi üzerinde şu anda ek hesap faiz hesaplama aracı bulunmuyor. İleri tarihlerde hesaplama aracının eklenmesi durumunda buradan size bilgi vereceğiz. Aşağıda bulunan yorum kısmından sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Genel olarak baktığımızda tüm bankalar TCMB’nın belirlemiş olduğu en yüksek faiz oranını KMH ürünlerine kullanmaktadır. Daha önceden KMH faiz hesaplama yazımızda nasıl hesaplandığı ve formül hakkında ayrıntılı bilgi vermiştik.

Ziraat Ek Hesap Limit Artırımı Başvurusu

Eğer mevcut Ziraat ek hesap limiti yeterli gelmiyorsa bankaya müracaat ederek limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için mobil ve internet bankacılığı yanında telefon bankacılığından müşteri temsilcisi vasıtasıyla veya direk banka şubesine giderek başvurmanız yeterli olacaktır.

Bankalar bir anda KMH limitini yüksek bir miktara çıkartmayabilirler. Az miktarlarla zamana yayarak kullanılabilecek en yüksek limite getirebilirler.

Ziraat ek hesap limitini düşürmek için ise yukarıda belirttiğimiz iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Fakat burada unutulmaması gereken şey ise, KMH limiti başvuru üzerine düşürüldükten sonra tekrar limit arttırma talebinde eski seviyesine bir anda gelmemesidir.

Ziraat Bankası Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesap, vadesiz hesapta para olmadığı zaman bankacılık işlemleri, fatura ödemeleri veya nakit ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmaktadır. Kullanılan miktarda para hesaba yatırıldığı an otomatik olarak ek hesap borcu kapatılır.

Ek hesabın tamamen kapatılması demek vadesiz hesabın ilk açıldığı gün olduğu gibi KMH bağlanmaması demektir. Ek hesap limitinin sıfırlanmasını ve vadesiz hesaptan kaldırılmasını isteyen banka müşterileri, iletişim kanallarıyla taleplerini bankaya iletirler. KMH borcu olmaması durumunda bankanın onayı doğrultusunda hesaba bağlı kredi tamamen kapanır.

“Ziraat Bankası KMH Açma (Ek Hesap Başvurusu ve Faiz Oranları)” üzerine bir yorum

Yorum yapın