Ziraat Bankası Eft Saatleri 2019 ve Eft Ücretleri

Bu yazımızda Ziraat Bankası EFT saatleri hakkında bilgi verirken 2019 yılında belirlenmiş olan EFT ücretleri ve para transferi yapma kanalları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi aynı banka hesapları arasında şube farklı bile olsa para transferine havale denmektedir. Buna karşı iki ayrı banka hesapları arasında para transferine de EFT adı verilir.

Ziraat EFT Saatleri 2019 Yılında Kaçtır?

Ziraat Bankası’ndan yapılan EFT başlangıç saati sabah 08:30 ve bitiş saati ise 17:00’dur. Bu saatlerin dışında EFT işlemi yapılabilir fakat gönderilen para bir sonraki iş günü içerisinde karşı tarafın hesabına geçer.

Hafta sonu ve resmi tatillerde yapılan EFT para transferleri de yine aynı şekilde sonraki ilk iş günü içerisinde alıcının hesabına ulaşır. Yani para transferi için bir emir verildiği taktirde havale işleminde olduğu gibi para hemen karşı tarafın hesabına geçmez. Bunu, örneklerle açıkladığımız eft ne zaman hesaba geçer yazısında ayrıntılı olarak anlatmıştık.

Ziraat Bankası EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT iptali bazı durumlarda zor bir işlemdir. Bu nedenle EFT emri verirken alıcının bilgilerinin doğru girilmesi oldukça önemlidir. Ziraat EFT iptal etmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

Bankadan EFT saatleri içerisinde yapılan transfer eğer karşı hesaba ulaşmadıysa iptal etme olasılığı yüksektir. Fakat alıcının hesabına paranın ulaşması durumunda EFT iptali söz konusu olmaz. Çünkü artık para karşı tarafın hesabına geçmiştir.

  • Eğer EFT banka şubesinden yapıldıysa verilen dekontla birlikte vezneye işlemin iptali için talepte bulunulabilir.
  • İnternet veya mobil bankacılıkla yapılan işleme henüz onay verilmediyse EFT menüsünde provizyondaki işlemlerde görünür. Buradan EFT emrinin iptalini sağlanabilir.
  • Bankanın çağrı merkezi numarasını arayarak işlemin iptalini sağlanabilir. Bunun için Ziraat müşteri hizmetleri numarasını aranması gerekmektedir.

Ziraat EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eft saatleri içerisinde yapılan EFT genellikle 10 dakika içerisinde alıcının hesabına geçer. Bazen bu süre yarım saati bulabilmektedir. Ziraat Bankası’ndan yapılan EFT hala geçmediyse paranın gönderildiği hesap bilgileri yanlış girilmiş olabilir. Bu durumda gönderilen para hesaba geri gelecektir. Alıcı bilgileri doğru girildi fakat yine de para transferi gerçekleşmediyse karşı tarafın bankasıyla ilgili bir problem oluşmuş olabilir.

Eğer Ziraat Bankası EFT sorgulama, şubelerden veya 0850 220 00 00 numaralı müşteri hizmetlerinden yapılabilir.

2019 Yılında Ziraat Bankası EFT Ücretleri Ne Durumda?

Ziraat EFT saatleri 08:30 ile 17:00 arasında olduğunu belirtmiştik. Peki yapılacak olan Ziraat EFT ücreti ne kadar, sırayla inceleyelim.

  • Banka şubesinden yapılan EFT’lerde 250 TL’ye kadar işlemlerde 10 TL alınırken, 250 TL üzeri tutarlarda ise 40 TL ve 500 TL arasında masraf istenmektedir.
  • ATM’lerden yapılacak olan EFT işlemlerinden 10 TL ücret alınmaktadır.
  • İnternet ve mobil bankacılıktan yapılan EFT’lerde 50.000 TL ye kadar 4,5 TL masraf alınırken, 50.000 TL üzerinde para gönderimlerinde 50 TL ücret alınmaktadır.
  • Bankanın tüm gönderim kanallarında geç EFT ücreti normalden biraz daha fazladır. Geç EFT ve diğer ücretler için ziraatbank.com.tr adresinde bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Eğer Ziraat Bankası’nda hesabı olmayan birine para gönderilmesi gerekiyorsa cebe havale seçeneği kullanılabilir. İnternet ve mobil bankacılıkta bulunan cebe havale seçeneğiyle TC kimlik numarası ve cep telefonu bilinen kişiye banka ATM’lerinden çekmek üzere para transferi yapılabilmektedir.

Ziraat cebe havale seçeneği internet bankacılığı veya mobil uygulamada Para Transferleri menüsü altında bulunan Cebe Havale menüsünde yer almaktadır. Ayrıntılı bilgiye cebe havale yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Havale Saatleri 2019 Yılında Kaç Oldu?

Havale işlemi aynı bankada bulunan hesaplar arasında olduğundan belirli bir saati bulunmaz. Hafta içi rahatlıkla yapılabileceği gibi mesai saatleri dışında internet ve mobil bankacılıkla da istenilen saatte gerçekleştirilebilmektedir.

“Ziraat Bankası Eft Saatleri 2019 ve Eft Ücretleri” üzerine bir yorum

  1. Diğer bankalara göre eft ücretleri uygun. Bazı bankalar internetten yaptığım eft için 8 TL ücret alıyorlar. Gerçi bazı bankalar hiç ücret almıyor ama yinede iyi.

    Cevapla

Yorum yapın