Yüksek Limitli Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bireylerin market alışverişlerinde, internet alışverişlerinde, fatura ödemelerinde ya da nakit avans çekmelerinde sıklıkla başvurdukları ve günlük yaşantılarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş olan kredi kartları, ülkemizde neredeyse çalışan her kişinin cüzdanında neredeyse birer tane yer almaktadır. Alışverişlerde nakit olarak tek seferde satın alınamayacak tutarlardaki faturaların taksitli şekilde karşılanabilmesi, kredi kartlarının belki de en çekici olan özelliklerinin başında gelmektedir. Daha birçok avantajlı özelliği sıralanabilecek olan kredi kartlarından siz de cüzdanınızda birkaç çift barındırıyor olabilirsiniz ve kredi kartı limitinizi yükseltmek ya da yüksek limitli bir kredi kartına sahip olmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda izlenebilecek bazı adımlar bulunmaktadır ve yazının devamında bu adımlar açıklanmaktadır.

Limit Belirlenmesi

Kullanmakta olduğunuz kredi kartını alırken ya da yeni alacak olduğunuz kredi kartınızın limiti belirlenirken bankanın dikkat ettiği birincil unsurlar arasında, düzenli olarak kazanmakta olduğunuz ve bankaya kanıtlayabilecek olduğunuz gelir yer almaktadır. Geliri biraz daha açmak gerekirse çalışmakta olduğunuz kurumdan emeklerinizin karşılığı olarak aldığınız aylığınız, eğer varsa üzerinize kayıtlı olan dükkan ya da dairelerden gelen kira gelirleri vb. gelirler şeklinde sıralanabilir. Kredi kartınızı ilk alışınızda bankaya ibraz edecek olduğunuz bu gelirin ilk olarak 2 katına kadar limite sahip olan bir kredi kartı, kartınızı düzenli şekilde kullandığınız bir yıl sonrasında ise kart limitinizi maaşınızın 4 limitine kadar çıkartabileceksiniz. Kart limitinizi bu limitlerin sınırları dışına çıkartmak istiyorsanız daha farklı uygulamalara başvurma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Mevcut Kredi Kartlarının Kullanımına Da Dikkat Edilmeli

Kredi kartı kullanımı sırasında kartınızı aktif bir şekilde kullanıyor ve gelen borcunuzu da düzenli bir şekilde geri ödüyor olmanız gerekmektedir. Bu durum banka nezdinde düzenli, borcunu zamanında ödeyen ve borcuna sadık bir müşteri imajı oluşturacaktır. Bunun yanı sıra, borcunuzun asgari tutarını ödüyor olmaktan kaçınmalısınız. Elinizden geldiğince dönem borcunuzun tamamını kapatıyor olmaya dikkat etmelisiniz. Bu işlemlere devam etmeniz halinde kart limitiniz maaşınızın 4 katı kadar değilse sizi düzenli olarak aramaya ve kart limit artımı işlemi için onayınızı almaya arayacaktır.

Yüksek Limitli Kredi Kartı Nasıl Alınır

Kart Limitini Daha Da Yükseltmek İçin

Fakat kart limitiniz bu sınırlara dayanmışsa, yani maaşınızın 4 katında bir kredi kartına sahipseniz izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, işiniz dışında borsada sahip olduğunuz kağıtlardan sürekli olarak bir miktar gelir elde ediyorsanız, işiniz dışında bankanıza yansıyan, düzenli olmasa bile göz dolduran ve bankadaki hesabınızda bir nakit akışı oluşturan işlemlere sahipseniz bankanıza giderek kart limiti artırım talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemler sırasında üzerinize kayıtlı olan arsa, ev, daire ya da dükkan gibi taşınmazlardan edindiğiniz kira gelirleri ya da benzeri gelirlere sahipseniz bankaya ibraz etmeyi unutmamalısınız. Bu şekilde kart limiti artırımı için elinize bir fırsat geçmiş olacaktır.

Kredi kartınızın ve hesaplarınızın nakit akışı ve kullanım yoğunluğu göz dolduracak seviyelerde olmalıdır. Bunun için alışverişlerinizde ve harcamalarınızda kredi kartlarınızı aktif olarak kullanabilir, kredi kartlarınıza ve banka hesaplarınıza otomatik ödeme talimatı vererek bankanızdaki hesaplarda ve kredi kartlarında belirli bir seviyede nakit akışı oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir