Yapı Kredi Iban Sorgulama (Öğrenme Yöntemi)

Yapı Kredi iban sorgulama işlemini en kolay ve güvenilir şekilde, yine kendi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Iban çözümleme yöntemiyle de internet sitesine girmeden, elinizde bulunan iban numarasından öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

Bildiğiniz üzere ülkemizde bankaların verdiği IBAN numarası 26 hanedir.  İlk iki hanesi standart olarak ülke kodunu gösteren TR ibaresidir. Sonraki iki hane kontrol basamağı iken, bundan sonra gelen beş hane bankanın kodunu gösterir. Tek haneli rezerv kodundan sonra gelen 16 hane banka müşterisinin hesap numarasını göstermektedir. Bu kısa bilgiden sonra Yapı Kredi Bankası için durumu inceleyelim.

Yapı Kredi IBAN Çözümleme

IBAN numarasında bulunan banka kodundan hangi bankaya ait olduğunu ve son 16 hanesinden de hesap numarasını tespit edebiliriz.

Yapı Kredi banka kodu 00067 rakamıdır. Yani elinizde bulunan iban numarası üzerinde yer alan 5. basamaktan sonraki 5 hane 00067 ise, IBAN numarası Yapı Kredi’ye aittir. Diğer bankaların listesi için iban banka kodları makalesine bakabilirsiniz.

IBAN numaralarının son 16 hanesi hesap numarası alanı olduğunu söylemiştik. Bazı bankalarda hesap numarası alanında şube kodu veya ek no bulunabiliyor. Yapı Kredi’de ise bu 16 hanelik alanda müşterilerinin sadece hesap numarası bulunmaktadır.

Yapı Kredi IBAN Sorgulama İnternetten Yapma

Yapı Kredi iban öğrenme işlemini internet sitesinde hesaplama araçları içinde bulunan bu sayfadan yapabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir. Hesap numarasını ilgili alana girdikten sonra IBAN oluştur butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Kontrol basamağı bir takım algoritmalar ile oluştuğundan, IBAN numarasını çözümlemenin tersine kendiniz çıkaramazsınız. Mutlaka Yapı Kredi IBAN sorgulama sayfasını kullanmanız gerekir. Diğer bankalar için, bankadan iban bulma sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi ATM’den IBAN Öğrenme

Banka ATM’lerinden kartınızı kullanarak kendi IBAN numaralarınızı tespit edebilirsiniz.  Bir kişinin aynı bankada farklı şubelerde vadesiz hesapları olabileceği gibi, vadeli, döviz, altın gibi çeşitli mevduat hesaplarıcda bulunabilir.

Her mevduat hesabı ayrı bir hesap numaralarına, dolayısıyla farklı iban numaralarına sahiptir. Bankamatikler aracılığıyla tüm mevduat hesaplarınızın IBAN numaralarına ulaşabilirsiniz.

Müşteri Numarasından IBAN Öğrenme

Müşteri numarası ile hesap numarasını birbirine karıştırmamak gerekir. Bankalar her müşterisine bir numara verir. Mevduat hesapları olup olmadığına bakmaksızın, sadece kredi kartı ürünü kullanan kişilerin bile banka müşteri numarası vardır.

Banka müşterilerinin IBAN numarası olması için, bankada mevduat hesabı açmaları gerekir. Bu yüzden müşteri numarasından IBAN sorgulama, ancak bankada mevduat hesabı olan kişiler için yapılabilir..

Müşteri numarasından IBAN öğrenme ise banka şubelerinden ve telefon bankacılığı hizmetinden yararlanılarak yapılabilmektedir.

“Yapı Kredi Iban Sorgulama (Öğrenme Yöntemi)” üzerine 2 yorum

  1. Başkasının yapı kredi bankasında bulunan hesabının iban numarasını öğrenmek istiyorum. İsim ve soyadını versem iban numarasını bana verebilirmisiniz.

    Cevapla
  2. Yapı kredide hesabım var iban numaramı nasıl bulurum diye araştırırken sitenize rastladım. Doğru yönlendirdiğiniz için teşekkür ederim.

    Cevapla

Yorum yapın