Vakıfbank Ek Hesap Nedir? (Vakıfbank KMH) Faiz Oranı Hesaplama

Acil nakit ihtiyacına Vakıfbank ek hesap kullanarak hemen çözüm bulunabilmektedir.

Fatura ödemesi sırasında, eft havale gibi para transferi sırasında veya alışverişlerde vadesiz hesapta yeterli para olmadığında Vakıfbank kredili bankomat kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Vakıfbank Ek Hesap Nedir?

Vadesiz hesapta yeterli miktarda paranın bulunmaması halinde yapılacak ödeme için açılan ve önceden belirlenmiş bir limite sahip bankacılık hizmetine, kredili bankomat diğer bir adıyla ek hesap denir. Daha ayrıntılı bilgi verdiğimiz KHM nedir sayfasını inceleyebilirsiniz. Aslında bankaların farklı adlar verdiği hizmetin genel olarak bilinen adı Kredili Mevduat Hesabı (KMH)’dır.

Vakıfbank kredili bankomat hesabı, ödenecek paranın hesapta bulunmaması durumunda devreye girer ve müşterinin onayı alınarak kullanılır. Kullanıldığı süreden itibaren belirlenmiş oranlarda faiz alınır.

Vakıfbank Ek Hesap Açma Yöntemleri

Banka şubelerinden mesai saatleri içerisinde ek hesaba başvurulurken, internet bankacılığı, ATM ve SMS yoluyla haftanın her günü 7/24 ek hesap başvurusu yapılabilmektedir. Tabi öncelikle vadesiz hesap sahibi olunması gerekmektedir. Banka hesap açma sayfasında belirttiğimiz gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Vakıfbank internet bankacılığında yer alan menülerde bulunan Başvurular bölümünde ek hesap başvurusu seçeneğinden istenilen miktar belirlenebilmektedir.

Ek hesaba cep telefonunda kısa mesaj bölümünden başvuru yapmak için, 5724 noya EKH TC Kimlik No İstediğiniz Limit şeklinde SMS gönderilebilir. Örneğin EKH 123456789 2500

Ek hesap açmak isteyen banka müşterileri, bankanın vermiş olduğu vadesiz hesaba bağlı olan banka kartı ile ATM’lerden başvuru yapabilir. ATM menüleri arasında yer alan Diğer İşlemler menüsünde bulunan Başvuru seçeneğinden sonra Ek Hesap Talebi bölümü seçilerek Ek hesap açma başvurusu yapılabilir.

Banka şubelerinde ek hesap açma başvurusu sonrasında sözleşme ve ekler verilir. İnternet bankacılığı ve ATM üzerinden ek hesap açma talebinde bulunanlara ise mail adreslerine sözleşme ve ekleri gönderilmektedir.

Vakıfbank Ek Hesap Faiz Oranı Kaçtır, Nasıl Hesaplanır?

Ek hesaptan kullanılan paranın faizi günlük olarak hesaplanır. Hafta sonu ve resmi tatillerde de harcanan para için faiz işlemeye devam eder.

Bankaların uygulayacağı faiz oranı TCMB tarafından belirlenmektedir. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren belirlenen geçerli akdi faiz %2,15 olarak belirlenmiştir. Tüm bankalar KMH ürünlerinde bu oranı geçemezler.

Vakıfbank ek hesap faiz oranı %2,15 olarak belirlenmiş. Ek hesabın kullanıldığı gün borç ödemesi yapılsa bile 1 günlük faiz işler ve hesaplanır. Çok merak edilen konulardan biride faizin nasıl hesaplandığıdır. Öğrenmek için kmh faiz hesaplama sayfasını inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank Ek Hesap Limiti Nasıl Belirlenir?

Ek hesabın limiti belirlenmesi banka tarafından yapılmaktadır. Banka limit belirlemek için müşterisinin toplam aylık geliri ve kredi notu üzerinden değerlendirme yapar. Başvurudan sonra belirlenen limit zaman içerisinde onay alınarak arttırılıp azaltılabilmektedir.

Vakıfbank Ek Hesabı Limit Arttırma ve Düşürme İşlemi

İhtiyaç doğrultusunda Vakıfbank ek hesabının limitinin arttırılması için başvuru yapılabilmektedir. Banka, hesap hareketleri, düzenli ödemeler, hesaptaki finansal işlemleri ve gelir durumunu inceleyerek müşterilerinin limit arttırma talebini değerlendirir.

Yine internet bankacılığı, çağrı merkezi veya banka şubesinden hesap sahibine tanımlanmış olan ek hesap limiti düşürülebilmektedir.

Vakıfbank Ek Hesap Taksitlendirme Yapılır mı?

Vakıfbank taksitli ek hesap sayesinde artık kredili bankomat hesabından kullanılan para 12 aya kadar eşit taksitlendirilebiliyor. Taksit yapılırken komisyon, dosya masrafı gibi bir takım ilave ücretler alınmamaktadır.

Taksit işlemi, banka şubelerinden ve Vakıfbank müşteri hizmetleri çağrı merkezinden yapılabileceği gibi internet bankacılığı, ATM’lerden, cep telefonuna gelen mesajın yanıtlanmasıyla da yapılmaktadır. Pos cihazlarından ek hesap taksitlendirme yapılmamaktadır. Harcama sonrasında kullanılan miktarın taksitlendirilebilmesi için hesap sahibine kısa mesaj gönderilir.

Örnek vermek gerekirse vadesiz hesap bakiyesi 2000 TL olan bir kişinin 2500 TL ek hesap limiti olduğunu farz edelim. Bu kişi 4500 TL’lik bir alışveriş yaptığında 2000 TL’si vadesiz hesabında bulunan bakiyesinden alınırken, kalan 2500 TL para ise bankomat limitinden düşecektir. Bu durumda bankomat hesabından kullandığı 2500 TL’ye faiz uygulanacaktır.

Bankomat hesabının borcunu kapatmak için 2500 TL ve faizin ödenmesi gerekmektedir. Hesap sahibi bankaya başvurarak harcamış olduğu 2500 TL’yi en fazla 12 takside bölerek ayda 244,90 TL toplamda ise 2938,78 TL’lik bir geri ödeme yapacaktır. (Hesaplama yapılırken faiz oranı %2,15, KKDF %15 ve BSMV %5 olarak hesaplanmıştır.)

Üye işyerleri pos hakkında daha fazla bilgi almak ve numarasını öğrenmek için Vakıfbank pos destek makalemize göz atabilirsiniz.

Yazı Kaynakları :

“Vakıfbank Ek Hesap Nedir? (Vakıfbank KMH) Faiz Oranı Hesaplama” üzerine 3 yorum

  1. Vakıfbankta ek hesabım var. Fakat bende kredili bankomat hesabı olarak geçiyor. Şöyle bir sorunum var. Bu hesaba 500 TL kredi tanımlanmış.Ben bunu 2000TL olmasını istiyorum. Ne yapmam gerekiyor.

    Cevapla
  2. Vakıfbankta hesabım var fakat ek hesabım yok. Maaşım düzensiz yatırıldığı için bazen fatura ödemelerim gecikebiliyor. Vakıfbank ek hesap açmak için bana yardımcı olabilirmisiniz.

    Cevapla
  3. Vakıfbank ek hesap faiz oranları şu an ne kadar acaba. Kısa süreli ihtiyaç için kredimi yoksa ek hesap mı daha mantıklı.

    Cevapla

Yorum yapın