Troy Nedir? Troy Kart Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Hepinizin dikkatini çekmiştir. Banka kartları, kredi kartları ve ön ödemeli kartların ön yüzünde sağ alt köşede ödeme yöntemini gösteren bir logo bulunur. Genellikle kullandığımız kartlarda VISA, MasterCart  gibi markaların logolarının bulunduğu yerde artık bir Türk markası olan TROY bulunuyor. Peki bu Troy nedir ve nasıl alınır?

Troy, BKM (Bankalararası Kart Merkesi) tarafından geliştirilen ve işletilen, ülkemize ait milli ödeme sistemidir. TROY adını, “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” ifadesinin, TR (Türkiye), O (Ödeme) ve Y (Yöntemi) ilk harflerinden almaktadır.

Neden Troy Kart, Diğerlerinden Farkı Nedir?

Ülkemizin kart ve pos sayısında Avrupa’da önemli bir yere sahip olduğunu düşünürsek, milli bir ödeme sisteminin gerekliliği daha iyi anlaşılacaktır. Son araştırmalara göre kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart sayısında Avrupa’da birinci durumdayız.

Pazardaki bu önemli yer, aynı zamanda yüksek komisyon miktarı demektir. Kredi karlarının üzerinde logoları bulunan ödeme yöntemleri, bu komisyonun gittiği yerlerdir. Dolayısıyla bir Türk markasının olması demek paranın ülkede kalması, komisyonların bir kısmının ülke yurtiçinde durması demektir.

Öncelikle Troy, %100 Türk yapımı milli bir projedir. Çok büyük bir teknolojik altyapı gerektiren ödeme yöntemi sistemi, BKM tarafından Türkiye bankacılık sektörüne kazandırılmıştır.

Öncelikle bilinmesi gereken Troy, bir kredi kartı değildir. Visa, MasterCart ve Amex gibi bankacılık pazarında kullanılan altyapısı ve yazılımı bize ait ödeme yöntemi ve kart sistemidir.

Troy Güvenli midir?

Türkiye’nin tek ve ulusal ödeme yöntemi olan Troy sistemi, banka ATM’lerinde, Pos cihazlarda ve internet alışverişlerinde güvenli ve sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

En çok merak edilen konulardan biride giderek yaygınlaşan internet ve mobil alışverişlerdeki güvenlik ve hız durumu olarak görünüyor. Bunun için GO Güvenli Öde hizmeti tasarlanmış.  Online ödemelerde e-ticaret siteleri ödeme sayfalarında kart numaranızı girdikten sonra, satın alma onayınız cep telefonuna gelen bir kısa mesaj (SMS) ile tamamlanıyor. GO Güvenli Öde tamamen ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Troy Logolu Kart Ürünleri Nelerdir?

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren ülkemizde kullanılmaya başlayan Troy, şu an 3 çeşit kartlarda kullanılmaktadır.

Troy Logolu Kredi Kartı

Hem bireysel hem de ticari olarak kullanılabilen Troy logolu kredi kartlarını üye olan bankalardan elde edebilirsiniz. Bankaların belirlediği limitler dahilinde, internet ve mobil alışverişleri gerçekleştirebilir, nakit çekebilirsiniz.

Kısacası diğer ödeme yöntemi marka logolu kredi kartlarında yapabildiğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Şu anda kredi kartlarında Troy logosu sağlayabilen bankalar Akbank, Alternatif Bank, QNB Finansbank, Halkbank, TEB, İş Bankası ve Vakıfbank’tır.

Troy logolu temassız kart sayesinde alışveriş ödemelerini, hem hızlı hem de güvenilir şekilde yapılabilmektedir. Temassız ödeme özelliğine sahip POS cihazları günümüzde hızlı bir şekilde ödeme noktalarında artış göstermektedir.

Troy Logolu Banka Kartı

Bankalarda açılan mevduat hesabınıza karşılık isteğinize bağlı olarak bir bankamatik kartı sahibi olursunuz. Anlaşmalı bankalardan banka kartı üzerinde Troy logosu tercih edebilirsiniz. Alacağınız banka kartıyla ATM’lerde para yatırıp çekebilir, alışverişlerde POS cihazında kullanabilirsiniz.

Akbank, Aktifbank, Albaraka, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, ING Bank, Kuveyt Türk, PTT, Şekerbank, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası şu an Troy logolu banka kartı sağlayan bankalar arasında yer almaktadır.

Troy Logolu Ön Ödemeli Kart

Ön ödemeli kart, bilindiği üzere sizin veya bir başkası tarafından önceden para yüklenerek kullanılabilen kartlardır. Özellikle internet alışverişlerinde sık kullanılan ön ödemeli kartlarda Troy logosunun olmasını talep edebilirsiniz.

Troy kabul eden işyerlerinde kullanabileceğiniz ön ödemeli kartları şu an, Türk Elektronik Para, Ininal, PTT’den sağlayabilirsiniz.

Troy Logolu Kart Nasıl Alınır?

Yazımızda belirttiğimiz üç farklı kart tipinden birine sahip olabilmek için Troy üyesi kuruluşlara başvurmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz farklı ödeme yöntemine sahip olduğunuz kartı, üye bankalara başvurarak Troy logolu kartlarla değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Troy kart şifre işlemlerini, üye bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz. Şifre alma, unutma gibi durumlarda basit bir şekilde bankalarla irtibata geçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Troy Kart Veren Bankalar Hangileridir?

Troy logolu kart anlaşmalı bankalar, Akbank, Aktifbank, Albaraka, Alternatif Bank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, ING Bank, Kuveyt Türk, PTT, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası’dır.

Bankaların dağıtmaya başladığı Troy logolu bir kart sahibi olmak istiyorsanız, bu bankalardan birine kart temini için başvurmanız yeterli olacaktır.

Troy Kartımı Nerelerde Kullanabilirim?

Troy logoya sahip kartınızı, Türkiye’de bulunan tüm bankaların ATM ve POS cihazlarında rahatça kullanabilirsiniz. Bankacılık işlemlerini sahip olduğunuz Troy kartı ile yapabilir, alışverişlerde ödeme aracı olarak Troy kartınızla gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların kendi aralarında anlaşma sağlayarak oluşturduğu Ortak ATM noktalarında da Troy kartınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Troy Kart Yurt dışında Geçerli mi?

Troy logolu kart ve global bir ödeme yöntemi olan Discover arasında yapılan anlaşma sayesinde, uluslararası işlemlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.  Discover,  125 ülkede yaklaşık 1.9 milyon ATM’de geçerli bir global ödeme yöntemi kuruluşudur.

Cobadge nedir: Co-badge kart 2 veya daha fazla ödeme yöntemine (Visa, MasterCard, Diners, Discover, Troy gibi) sahip kartlara verilen isimdir. Co-badge kartlarda yapılan işbirliği sayesinde, karşılıklı olarak kullanımı sağlanmaktadır. Bu tarz kartlarda yurtiçi ödeme yöntemi logosu ön yüze basılırken, yurtdışı ödeme yöntemi kartın arka yüzüne basılmaktadır. Her iki ödeme yöntemi logosu kartın ön yüzünde bulunabilmektedir.

“Troy Nedir? Troy Kart Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler” üzerine 3 yorum

  1. güncel troy kart kampanya ve avantajları varsa bunlardanda bahsedebilirmisiniz. açıkçası yerli bir ödeme sistemini kullanmak isterim. fakat troy kart fazla duymadım. kampanyaları iyiyse mutlaka kullanırım.

    Cevapla
  2. Yeni troy logolu kart geldi. Yerli bir ürün olduğundan büyük gurur duydum. Dilerim devamı gelir. Bu arada merak ettiğim troy kart yurt dışında geçerli mi? Yani internetten yapacağım yurtdışı firmalarda kullanabilitmiyim. Örneğin amazon gibi sitelerden.

    Cevapla

Yorum yapın