Tapu Harcı Ödemek İçin Kredi Kartı Anlaşmalı Bankalar

Ev, arsa, arazi ve işyeri gibi benzeri taşınmaz malların alım satım işlemleri tapu dairesinde yapılır. Tapuda yapılan bu işlemler için bazı masraflar çıkar ve bunların ödenmesi gerekir. Çıkan bu masrafların peşin ödeme dışında kredi kartıyla ödeme yapılıyor mu yoksa yapılamıyor mu, yapılıyorsa nasıl yapılıyor sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle tapu harcı nedir bundan bahsedelim. Tapu harcı; gayrimenkulün alım ve satımında, gayrimenkulün beyan edilen değeri üzerinden devletin tahsil ettiği bir çeşit vergi türüdür. Tapu harcı, gayrimenkulü alan kişilerden ve satan kişilerden aynı miktarda tahsil edilen bir vergi türüdür. Tapu harcından %4 oranında bir tahsil yapılır. Bu tahsil beyan edilen satış miktarı üzerinden gerçekleşir ve alıcıya %2 ive satıcıya %2 olarak paylaştırılır. Gayrimenkul devir etme ve gayrimenkul elde etmede tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilmiş olan devir ve iktisap bedeli üzerinden yapılır.

Emlak vergisi değeri ifadesi; 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 29. Maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade eder. Bu maddeye göre gayrimenkullerin devir etme ve elde etmelerinde ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak şartı ile gayrimenkulü devir alan kişinin devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden bildirilmesi gerekir. Belirlenen bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değerinden fazla olması durumunda, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üstünden hesaplanarak ödenmesi durumunda kalınacaktır. Peki biz bu harcı kredi kartı ile ödeyebilir miyiz?

Tapu Harcı Ödemek İçin Kredi Kartı Anlaşmalı Bankalar

Kredi kartı ile ödeme; gayrimenkul alım satım işlemleri, taşınmaz malınızın bulunduğu yerin tapu dairesinde gerçekleştiriyor. Tapu dairesinde yapılacak olan bu hizmetler için alınan tapu harçları hem satıcıdan hem de alıcıdan alınmaktadır. Tapu bedelinin harcı binde yirmi ( 20/1.000) şeklindedir. Tapu harcı; bulunduğunuz bölgenin, işlem yapacağınız bölgede yer alan, vergi dairelerine ödenir. Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilen ilgili kuruluşlar tarafından da tahsil edilebilir. Bir süre önce e-tahsilat uygulamasına geçen tapu müdürlükleri, bu uygulama ile tapu harçlarını farklı şehirlerdeki şubelerde dahil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler veya görüntülü işlem merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamlarda gerçekleşebiliyor.

Genel Müdürlük, maliye hesabına yatırılmak üzere kamu kaynaklarının daha etkin olması ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için elektronik ortamda tapu harçlarının kredi kartı aracılığı ile tahsil edilebilmesi için faaliyetler başlattı. Başlatılan çalışma ile oluşturulan uygulamada kağıt ortamında doküman üretilmeksizin web sitesi üzerinden sağlanan servis vasıtasıyla elektronik ortamda tahsil işlemleri yapılıyor. Zaman ve emek kaybını en aza indirin bu uygulama, tapu ve kadastro hizmetlerinin etkin, hızlı, güvenilir ve basite indirgenmiş bir şekilde vatandaşa sunulmuştur. Tapu harcı ödemelerinin gerçekleştirildiği anlaşmalı bankaların listesi aşağıda yer almaktadır.

Tapu Harcı Ödemesi Kabul Eden Anlaşmalı Bankalar

 • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
 • Asya Katılım Bankası A.Ş
 • Oya Bank T.A.Ş.
 • Şekerbank A.Ş.
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası A.Ş
 • Halk Bankası T.A.Ş
 • İşbankası A.Ş.
 • Turkish Bank
 • Yapı ve Kredi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir