Taksiti Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilir mi? (Borcu Olan Kredi Kartı)

Kredi kartını kapatmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında taksiti devam eden kredi kartı iptal edilir mi sorusu geliyor. Kredi kartı kullanıcıları, başka bankaların kredi kartlarının vermiş olduğu avantajlardan yararlanmak veya tamamen kredi kartını kapatmak amacıyla, kullanmış oldukları kartları iptal ettirmek isteyebilmektedir.

Kredi kartları günümüzde alışverişlerde en çok kullanılan ödeme yöntemleri arasında geliyor. Özellikle banka ve firmaların sunmuş olduğu kampanyalar ve nakit ödeme yerine taksitlendirme seçeneği sağlaması kredi kartının kullanımının artmasına neden olan seçenekler arasında bulunuyor.

Bu özellikler kredi kartı doğru kullanıldığında büyük bir avantaj. Bunun için kullanım limitini gelirle doğru bir orantıda tutmak gerekiyor. Yani temel olarak ödenebilecek kadar harcama yapmak çok önemli.

Taksidi Devam Eden Kredi Kartı Kapatılır mı?

Bu sorunun cevabı kısaca EVET kapatılabilir. 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanununda bulunan 25. maddenin 2.ci paragrafına göre kullanıcı, kredi kartı sözleşmesini fesh etme hakkına sahiptir.

İptal etme aşamasında kullanıcıların merak ettiği ise borcu olan kredi kartı kapatılır mı sorusu geliyor. Kredi kartını size tanınan yasal hakkınızı kullanarak iptal ettirdiğinizde kalan borç ve taksitleri aynı şekilde devam edecektir. Kredi kartı borcu sıfırlanıncaya kadar banka her ay ekstreniz keserek size göndermekle sorumludur. Sizde kalan kredi kartı borcunuzu ödemeye devam edebilirsiniz.

Taksiti Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilir mi? (Borcu Olan Kredi Kartı)

Borcu Olan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartını aldığınız bankanın çağrı merkezi numarasını arayarak kart iptalini isteyebilirsiniz. Bazı bankalar ise şubeye giderek dilekçe vermenizi isteyebilir. Bu durumda şubeye gitmeniz ve kredi kartı iptal dilekçesi vermeniz gerekir.

Banka başvurunuz tarih itibariyle 7 iş günü içerisinde kredi kartını iptal etmek zorunluluğundadır. Bu noktada en çok karşılaşılan ise bankanın müşterilerini caydırma politikaları. Karşınıza farklı seçenekler sunarak kart kullanımına devam etmenizi isteyebilirler.

Bankalar internet ve mobil bankacılığı üzerinde genellikle kredi kartı iptal etme gibi bir seçenek sunmazlar. Bankalar için müşteri kaybı olarak görünen bu işlemin kolaylıkla yapılmaması için şube veya müşteri hizmetleri yolunu açık tutarlar.

İptal Edilen Kredi Kartının Borcu Nasıl Ödenir?

İstediğiniz takdirde kredi kartının taksitlerde dahil olmak üzere tüm borcunu tek seferde ödeyebilirsiniz.

Önceden taksitlendirdiğiniz harcamaları ödeme takvimi içerisinde aylık olarak devam edebilirsiniz. Her ay gelecek olan ekstrenin tamamını ödemeye devam ederek tüm borcu kapatırsınız.

Kredi kartının borcunu ödemek için banka kredilerinden yararlanılabilir. Fakat bu seferde çekilecek olan kredinin faizi ekstre olarak ödenmek zorunda olunacaktır.

Kapatılan kredi kartı borcu daha önceden kullanılan ödeme şekliyle veya banka şubesinde bulunan gişelerden rahatlıkla ödenebilir.

3 thoughts on “Taksiti Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilir mi? (Borcu Olan Kredi Kartı)

 • Haziran 10, 2019 tarihinde, saat 11:28 am
  Permalink

  Taksidi devam eden kartın iptal edildiğini bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. İsmini vermeyeceğim bankaya çok sinirlenmiştim. Aradığımda böle bir şeyden bahsetmedi müşteri temsilcisi. Hemen yarın arayıp aldığım kredi kartını iptal edeceğim. Teşekkürler krediler.net.

  Yanıtla
 • Temmuz 3, 2019 tarihinde, saat 8:51 am
  Permalink

  Müşteri temsilcileri borcu olan kredi kartını kaptmak istediğinizde size doğru bilgiyi vermiyorlar. Farklı sözler söyleyip kartı kapatmamanızı sağlıyorlar. Araştırma yaptım ve yazınızı denk geldim. Artık bu konuda daha bilinçli bir şekilde arayıp borcu devam eden kredi kartımı kapttıracağım.

  Yanıtla
 • Eylül 23, 2019 tarihinde, saat 8:54 am
  Permalink

  Bunu bilmiyordum. Kredi kartımı iptal etmek için tüm taksitlerin bitmesini bekliyordum. Yarın ilk işim bankaya uğrayıp kartımı iptal etmek olacak. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir