Senetle Araba Alınır mı?

Senet, genellikle ticari faaliyetlerde olmak üzere bireysel alacakların ve borçluluk durumunun belirtilmesinde de kullanılmaktadır. Birçok kişinin birincil öncelikleri arasında kendi aracına, otomobiline sahip olmak yer almaktadır ve bu bireyler, hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli yollar aramaktadırlar. Araba satın alırken en sık şekilde kullanılan finansman yöntemleri, bankalardan konut kredisi çekmektir fakat bu yöntem dışında da kullanılabilecek olan bazı finansman yöntemleri gelmektedir. Bunlardan biri de senet kullanarak araba satın almaktır.

Bankalardan bazı nedenlerden ötürü kredi kullanamayan bireyler diğer finansman yöntemlerinden olan senet ile kendi arabalarının sahibi olabileceklerdir. Senetle araba satın alırken araba satın alacak olan ve satacak olan tarafların dikkat etmeleri gereken bir unsur, her iki tarafın da güvenilir olmasıdır.

Senetle Araç Sahibi Olmanın Özü

Senetle nasıl araç satın alındığını daha da açıklamak gerekirse, bankadan ya kredi notu düşük olduğu için ya da belgeleyemediği bir geliri olması nedeniyle kredi alamayan bireyler galerilere giderler ve burada yer alan araçlar almak için başvuruda bulunurlar. Galericiler bu durumda, bireylerin kredi kullanmadıkları için kendileri bir kredi kullanırlar ve kullandıkları kredi karşılığında karşı tarafla bir senet anlaşmasında bulunurlar. Araya hem araçtan hem de senet kullandırtmakta dolayı kendi paylarını da eklemeyi unutmazlar. Bu şekilde bankalardan kredi kullanamayan bireyler senetli bir şekilde kendi araçlarının sahibi olurlar.

Senetle Araba Alınır mı

Senetli araç satın alırken normal kredi faizleri ile ortaya çıkacak toplam borç, aracın kişilere kredi kullanmaları durumunda mal olacağı fiyattan çok daha fazla bir para geri ödemek durumunda kalırlar. Yukarıda da belirtildiği gibi galericiler, senetle araç satışında bulunurken kullanmış oldukları kredilerin faiz oranlarını müşterilerine çok daha yüksek tutarlardan yansıtarak geri alacak oldukları tutarların çok daha fazla olmasını sağlamaktadırlar. Yani hem araçların satışından hem de senet kullanılması durumundan kazanç sağlamaktadırlar. Fakat kredi kullanamayan bireyler için yine de bir finansman yöntemi olarak tercih edilebilecektir.

Aracın satış işlemi sırasında galericiler, borcun ödenmemesi durumuna karşı kendilerini güvence altına almak adına araçlara rehin koydurmaktadır. Noterde gerçekleştirilecek olan bu işlemde galericiler, müşterilerinin borçlarını ödememeleri durumuna karşı kendilerini koruma altına almaktadırlar. Bu şekilde, galericilerin nasıl olup da senetle araba sattıklarına dair sorular cevaplanmış olacaktır.

Senet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senet, banka kredisi gibi olmayıp, üzerinde yazan ödeme tarihinde, yine üzerinde yazan tutarın tamamının ödenmesi gerektiğini belirten ve şart kılan bir kıymetli evraktır. Daha fazla bilgi almak için senet nedir makalesine bakabilirsiniz. Senet üzerinde yazan tutarın belirtilen ödeme gününde ödenmesi, özellikle rehin bırakılmış bir aracın olduğu ve benzeri durumlarda büyük önem taşımaktadır. Aksi halde bireyler araçlarını kaybedebilmekte ve mahkemeye bile verilebilmektedir. Ödeme gününün geçirilmesi halinde araba bağlatılır ve satın alıcı taraf herhangi bir hak talebinde bulunamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir