Sanal Kart Nedir, Nasıl Alınır? Sanal Kart Veren Bankalar Hangileridir

Sanal kart, internet alış verişlerinde kullanılan ve güvenlik oranını artırmak amacı ile tasarlanan bir uygulama / bir sistemdir. Sanal kart ile internet üzerinden yapacağınız alışveriş tutarı kadar bu sisteme aktararak alışveriş yapabilirsiniz ve bu tutardan fazla para çekilme riskinin önüne geçmiş olursunuz. Sanal kart ismini tamamen sanal olmasından alır. Yani sanal kart somut bir cisim değildir. Kredi kartınızdan farklı bir karttır ve bilgileri de farklıdır.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Banka müşterilerinin sanal karta sahip olabilmeleri için öncelikli olarak kendi isimlerinde bir kredi kartı hesaplarının olması gerekir. Kredi kartına sahip olmadan sanal kart sahibi olabilmek mümkün değildir. Fakat istisna olarak bu imkanı garanti bankası sunar. Zaten hali hazırda sanal kartlarının işlev görebilmeleri tamamen kredi kartlarına bağlı gerçekleşir. Kredi kartınız var ve sanal kart kullanmak istiyorsanız bu işlem de yeterli değildir. Kredi kartınızın internet kullanımına açılması gerekmektedir.

Bankanıza ait müşteri hizmetlerine ulaşarak sanal kart edinmek için gerekli başvuruyu sağlayabilirsiniz. Son olarak toplamak gerekir ise sanal kart kullanmak isteyen vatandaşların, bir kredi kartına, buna bağlı oluşturulan bir sanal karta ve bu kredi kartının da internet bankacılığı sistemine kayıtlı olması gerekir.

Banka Hesabına Bağlı Sanal Kart Hangi Bankalarda Var?

Makalemiz de bahsettiğimiz gibi sanal kartların, kredi kartları ile bağlantılı verilen kısmından söz etmiştik. Şimdi ise bu sanal kartların kredi kartları ile değil de banka kartları ile bağlantılı olan kısmından bahsedeceğiz. Banka kartı hesaplarına bağlı olarak sanal kart imkanı sunan tek bir banka var o da Garanti Bankasıdır.  Garanti sanal kartlarına ihtiyaç duyduğunuz durumlarda sanal karta banka hesabınızdan para transferi yaparak alış veriş yapabilirsiniz. Örneklendirmek gerekir ise Garantinin sanal kartına 250 TL bir para transfer ettiniz fakat 50 liralık bir alış veriş yaptınız. Bu durumda 200 TL ne olacak diye aklınıza bir soru gelebilir. Bu 200 TL Sanal Kart hesabında durur ve başka alışverişleriniz de bu tutarı kullanabilirsiniz. Ya da banka kartınıza bu tutarı geri havale ederek nakit olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Sanal kartlar için ise banka kartları ve kredi kartlarına ödenen yıllık işletim ücretleri ödendiği gibi bir tutar ödemeye gerek yoktur.

Sanal Kart Nedir, Nasıl Alınır? Sanal Kart Veren Bankalar Hangileridir

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Online olarak alış veriş yapmak istediğiniz tutarı belirledikten sonra kredi kartının sahibi olan banka ile iletişime geçerek bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun için internet bankacılıklarından ya da müşteri hizmetlerinden bu kartı kullanma talebi oluşturuyorsunuz. Daha sonra işlem tamamlanması ile beraber ne kadar bir limit yollayacağınıza karar verip bu sanal kart hesabınıza para transfer ediyorsunuz. Bu kart bilgileri ile yani, kart numarası, CVV numarası, kartın son kullanma tarihi gibi bilgileri girerek ( sanal kartın bilgileri olmalı ) bu alış verişi başarı ile tamamlamış olursunuz.

Sanal Kartın Limiti Ne Kadar?

Sanal kartların herhangi bir limiti yoktur. Bu limiti siz yapmak istediğiniz alış veriş tutarına göre belirlersiniz.

Sanal Kart Ücreti Nedir?

Sanal kartlar için herhangi bir hesap işletim ücreti bulunmaz.

Sanal Kredi Kartının Normal Kredi Kartından Farkı Nedir?

Sanal kredi kartları banka kartınızdan ya da kredi kartınızdan aktarmış olduğunuz para ile internet üzerinden yapılacak alışverişlerde kullanılır ve elle tutulur bir kart değildir. Kredi kartı ise elle tutulabilen ve pos cihazları yardımı ile ya da internet bankacılıklarında kullanılabilen kartlardır.

Sanal Kart Güvenli Mi?

Sanal Kartların kullanılmasında ki en büyük etken zaten güvenli olmasıdır. Kartın sanal ortamda kullanılmak üzere ve sanal dolandırıcılıkların önlenmesinde en gücenilir sistem olarak görüldüğü bilinmektedir. Sanal kart her kredi kartı ya da hesap kartı gibi hesap bilgileri vardır. Kart sahibinin ismi, kart numarası, CVV numarası, son kullanma tarihi gibi. Sadece internet kartı olarak bilinir ve yanınızda taşınacak türden bir cisim değildir. Sanal karttan yapacağınız alış veriş tutarı kadar para atmanız zaten hesabınızda gereğinden fazla tutarın çekilmesini engellediği için güvenlik konusunda başarılıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir