Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme (Kime Kalır, Nasıl Alınır)

Ölen kişinin (murisin) arsa, araba ev gibi mal varlıkları bulunabileceği gibi bankalarda TL veya döviz hesabı bulunabilir. Bu durumda ölen kişinin banka hesabından para çekme ve bankadaki parasını sorgulama mirasçılarına kalıyor. Bu durumda ölen kişinin bankadaki parası kime kalır, bulunan bankadaki parası nasıl alınır sorularını cevaplayalım.

Yakını vefat eden mirasçıların öncelikle yapmaları gereken, veraset ilamı diye adlandırılan belgeyi çıkarmalarıdır. Bu belgede ölen kişinin mirasçılarının hisseleri ve bilgileri bulunur. Tüm mirasçılar bir kişiye vekalet vererek, o kişinin belgeyi almalarını sağlayabilir.

Veraset ilamı, elde bulunan ölüm belgesiyle Noter aracılığıyla veya Sulh Hukuk Mahkemesiyle olmak üzere iki şekilde çıkartılabilir. Mahkeme yolu, notere göre biraz daha uzun sürebilmektedir. İşlemlerin kısa sürmesini isteyen mirasçılar biraz daha fazla para vererek noter vasıtasıyla belgeyi alabilirler.

Ölen Kişinin Bankadaki Parasını Sorgulama?

Arsa, ev, araba gibi mal varlıkları kolay bir şekilde ortaya çıkarılabilirken, söz konusu banka hesabı olunca iş biraz daha zorlaşmaktadır. Şu an için ölen kişinin banka hesaplarını internetten sorgulama yapan bir sistem bulunmamaktadır.

Banka hesaplarını bulabilmek için yapılabilecek iki seçenek var. İlki TBB (Türkiye Bankalar Birliği)’ye bir dilekçe vererek bankaların tespitini sağlamak. Fakat bu yöntem yazışmalar nedeniyle biraz uzun sürebilir. Daha kısa sürmesini isteyen mirasçılar ikinci seçenek olan bankaları araştırma yöntemine gidebilir.

Merhumun çalıştığı bankalardan başlayarak eldeki belgelerle şubelerden bilgi alınabilir. Böylece vefat edenin mevduat hesabı çıkartılır. Şimdide ölen kişinin bankadaki parası nasıl alınır sorusunu inceleyelim.

Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Nasıl Yapılır?

Mirasçılar ölen kişinin banka hesabında bulunan TL veya döviz cinsinden olan parayı alabilmek için 4 koşulu aynı anda sağlamalıdırlar. Bu sayede kesinti olmadan bankadaki para alınabilmektedir. Bu şartlara gelirsek şöyle sıralanabilir.

  • Öncelikle vergi dairesine, intikal vergisi beyannamesi ve veraset ödenmelidir.
  • Ödenecek olan beyannameye hem TL hem de döviz dahil edilmelidir.
  • Varislerin kendilerine düşen intikal vergisi ve verasetten, döviz ve nakit paranın vergisi ödenmelidir.
  • Ölen kişinin vadesi geçmiş borçları bulunuyorsa ödenmelidir.

Tüm bu işlemlerden sonra vergi ödemelerine karşılık bir tasdikname alınır. Bu borcu yoktur yazısı ve veraset ilamı ile birlikte bankaya gidilerek ölen kişinin parası kesintisiz şekilde alınabilir.

Ölen Kişinin Bankadaki Parasında Kesinti Olur mu?

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri kendiniz yapmazsanız banka ölen kişinin hesabındaki paradan kesinti yapacaktır. Yani banka sizden tasdikname talep ettiğinde bu belgeyi vermezseniz %5 oranında bir banka kesintisine maruz kalırsınız. Paradan kalan miktar tüm mirasçılara, hisseleri oranında paylaştırılarak ödenir.

Banka, kesmiş olduğu bu vergiyi bir hafta içerisinde vergi dairesine beyan eder. Bu durumda mirasçılar veraset ve intikal vergisi beyannamesini verdiklerinde, çıkacak olan toplam vergiden, bankanın kesmiş olduğu vergiyi mahsup edebilirler.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Zaman Aşımı Var mı?

Bankalar 10 yıl boyunca işlem görmeyen hesapları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na bildirmek zorundadırlar. Ölen kişinin banka hesabı kapatılmazsa yani bu süre zarfında mirasçılar parayı almazsa zaman aşımına uğrar ve hesap TMSF’ye devredilir.

Vefat Edenin (Murisin) Banka Hesabını Kapatmak

Bankada bulunan hesabı kapatmak için veraset ilamının olması gerekir. Bu belge ile birlikte bankaya müracaat edildiğinde ölen kişinin tüm mevduat hesaplarını, buna bağlı banka kartı ve kredi kartlarını kapatıp iptal edebilirsiniz.

“Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme (Kime Kalır, Nasıl Alınır)” üzerine 2 yorum

  1. Vefat eden amcamın hangi bankada hesapları olduğunu bilmiyorum. Hangi bankalarda hesapları olduğunu nasıl sorgularım yardımlarınızı bekliyorum.

    Cevapla
  2. Sürekli görüştüğüm beni oğlu gibi gören bir abim vefat etti. Kendisinin bildiğim kadarıyla hiçbir akrabası yol fakat malı mülkü yerinde idi. Bankada baya bir birikmiş parası olduğunu söyler ve bana bırakacağını söylerdi. Fakat aniden vefat etti. Bu durumda ölen kişinin bankadaki parası ne olur, kendisi ile ailevi bir bağım yok. Bankada bulunan parasını ben alabilirmiyim?

    Cevapla

Yorum yapın