Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Yaşantımızın bazı dönemlerinde ihtiyaçlarımız nedeniyle nakit para lazım olabiliyor. Böyle durumlarda para bulmak için ilk akla gelen yerler yakınlarımız ve bankalar olmaktadır. Yakınlarımızdan destek bulamazsak başvuracağımız en güvenli yer bankalardır. Bankalar öğrencilere, işsizlere ve sigortasız olarak çalışan kişilere de düşük miktarlı kredi olanağı sağlamaktadır. Biz bugün öğrenci kredisi veren bankalar ve bu krediyi almak için gerekli olan şartları inceleyeceğiz.

Bankalar düşük miktarlı da olsa öğrencilere kredi vermektedir. Acil paraya ihtiyaç duyan öğrenci arkadaşlarımız bu ihtiyaçlarını gidermek için bankalardan öğrenci kredisi talep edebilir. Başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli husus yüksek miktarlı kredi başvurusu yapmamanız gerektiğidir. Çünkü öğrenciler, işsizler veya ev hanımları aylık herhangi bir gelirleri olmadığı için aldıkları kredileri geri ödemekte zorlanabilirler. Bu nedenle bankalar aldığı kredinin geri ödemesini kolayca yapabilecek kişilere kredi verirler. Öğrenci arkadaşlara tavsiyemiz kredi başvurusu yaparken ihtiyaçları kadar olan miktar kadar kredi talebinde bulunmalarıdır. Yazımızın devamında öğrenci kredisi veren bankalar ve şartlarını bulabilirsiniz.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Öğrencilere İhtiyaç Kredisi

Ek kart dışında kendi adına kredi kartı bulunan öğrencilere 1000 TL ve üzerinde kredi kartı limiti verilmemektedir. Bununla beraber öğrencilerin ödemelerini düzenli şekilde yapması, kredi kartını aktif şekilde kullanması ile birlikte, limitler de eş zamanlı olarak artmaktadır. Genel olarak ihtiyaç kredisi olarak verilen krediler 3 ila 5 Bin TL üzerinde olmamaktadır.

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrenci kredisini elde etmek için kredi kartını aktif şekilde kullanmak ve düzenli ödemeleri gerçekleştirmektir. Kredi kartınız ya da banka hesabınız bulunuyorsa bu bankaya kredi başvurusu gerçekleştirmek daha olumlu sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Büyük meblağlar için başvuru yapmanız, öğrenci kredilerinin onay almamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kredi kartı limitinize yakın olan miktarlara başvuru yapmanızı öneriyoruz. Kredi puanınız ön planda olmasından dolayı eğer düzenli ödemeler gerçekleştiriyorsanız, krediniz size en yakın zamanda gönderilmektedir.

Kredi İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Öğrenci kendi bankası üzerinden başvuru yapması durumunda herhangi bir belge istenmemektedir. Her öğrencinin kredi alabilmesi için mutlaka 18 yaşını geçmesi gerekir. Bazı bankalar, kefil talep etmektedir. Ancak kefil ihtiyaç kredilerinde aranmamaktadır. Kredi kartını kullandığınız bankaların online kanalları üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başka bir banka üzerinden öğrenci kredisi başvurusu gerçekleştiriyorsanız alt tarafta yer alan belgeleri götürmeniz gerekmektedir.

  • Kimlik
  • İkametgah
  • Öğrenci kimliği

Bu belgeleri bizzat şubeye getirmeniz istenir. İnternet üzerinden başvurular kabul edilmemektedir. İnternet üzerinden yapacağınız başvurularda krediniz onaylansa bile, krediyi alamazsınız. Kredi notunuz gerçekten iyi durumda bulunuyorsa ve kredi kartınızın ödemelerini düzenli olarak yaptıysanız 3-5 Bin TL arasında bir kredi alabilirsiniz.

Devlet Destekli Öğrenci Kredisi

2017 yılında hizmete giren üniversite öğrencisine devlet kredisi verilmeye devam ediyor. Devlet desteğiyle beraber öğrencilere verilen krediler cazip faiz oranlarında yer almaktadır. Bu kredilere başvurmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Geri ödemelerde de devlet son derece esnek davranmaktadır.

Kredi İçin Şartlar Aranmakta?

Öğrencilerin büyük bir kısmının düzenli geliri bulunmamaktadır. Bu nedenle öğrenciler gelir belgesiz başvuru yapmak zorunda kalmaktadır. Bu başvuru için öğrenciye kredi veren bankalardan destek almaları gerekir. Bankalar öğrenci kredisi talebinde bulunacak olan kişilerin kredi notlarına da bakmaktadır. Bankalar bu şartlara dikkat etmektedir. Kedi notu bankalar tarafından ilk olarak bakılan yer olmasından dolayı, kredi notu düşük bulunan öğrencilerin kredi başvurusu reddedilecektir. Bununla beraber bazı bankalar müşteri kazanmak için kredi notunu önemsemeden kredi verebilmektedir. Çalışan ya da kredi kartı limitleri 100 ile 500 arasında yer alan öğrenciler daha kolay kredi çekmektedir.

Devlet Destekli Öğrenci Kredisi Veren Bankalar Hangi Şartları Arıyor?

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası öğrenci kredisi sunan bankalardan bir tanesidir. Ziraat Bankası’nın verdiği öğrenci kredisi kredili mevduat hesabı olarak yer almaktadır. Bu kredi tutarları 36 aya kadar vadeye bölünmektedir.

Denizbank

Denizbank Master, doktora ya da lisans eğitimi alan öğrencilere kredi vermektedir. Denizbank 10.000 TL’ye kadar kredi imkanı verirken 24 ay vadeye bölebilmektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası özel okulda öğrenim gören öğrencilere destek oluyor. 100.000 TL’ye kadar kredi veren banka, 48 ay vade sunabilmektedir.

İş Bankası

İş Bankası hem özel okul hem de devlet okulunda okuyan öğrencilere kredi veriyor. Kredi için detayları bankadan öğrenebilirsiniz.

Akbank

Akbank düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile kredi imkanı sunuyor.

OdeaBank

OdeaBank öğrenci kredisi konusunda 60 aya kadar olaraktan vade imkanları eğitiminize destek oluyor. Banka ihtiyaç kredisi için faiz oranını ise %1,55 olarak açıklamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir