Neden Kredi Alamıyorum?

Talep ettiğiniz para miktarı az olsa dahi bazen kredi başvurularınız olumsuz yanıtlanabilir. Söz konusu durumun birçok farklı sebebi olabilir ama kredi başvurunuzun olumsuz yanıtlanmasının en önemli nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır.

Kredi başvuruları her zaman olumlu sonuçlanmaz ve bazı durumlarda tüketicinin aleyhine işleyen süreçleri de başlatabilir. Bankalara geçilen kredi talepleri temelde tüketiciyle alakalı iki unsur göz önüne alınarak sonuçlandırılıyor. Bunlar tüketicinin kredi notu ve belgeleyebildiği geliri. İki unsurun da yüksek olması, başvurulan kredinin olumlu sonuçlanmasına büyük rol oynarken tüketicinin dikkat etmesi gereken bazı püf noktalarının olduğunu da unutmamak gerek.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bankalarla olan ilişkileriniz, geçmişteki borçlarınızın ödeme düzeni, üzerinizde ne kadar kredi olduğu gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak sizin için bir kredi notu oluşturur. KKB, kredi skoru için bu saydığımız faktörlerin yanı sıra onlarca farklı etkeni de göz önünde bulundurur ancak bu etkenlerin ne olduğu yalnızca KKB tarafından bilinmektedir. Kredi alabilmek için aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Yüksek Tutulmalı

Kredi geçmişinin sıkıntısız olması krediye başvuran kişi  için bir avantajdır. Önceden ödenen düzenli kredi ve kredi kartı borçlarının kredi skoru üzerinde olumlu etkisi olduğunu tekrar dile getirelim. Herhangi bir kredi geçmişiniz yoksa (buna kredi kartı kullanımı da dahil) sıkıntınız bulunmadığı için bankanın size kredi vereceğinden emin olmayın. Bu durumda kredi skoru banka tarafından belirsiz olarak değerlendirilecektir. Kredi notunu artırmak için ödemelerini yapabileceğiniz bir kredi kartı kullanımına gidebilirsiniz ya da faturalarınızı ödemek için bir kart tercih edebilirsiniz.

Faturalar düzenli ödeme gerektiren harcamalardır. KKB de hakkınızda kredi notu oluştururken, yaptığınız düzenli ödemeleri notunuza olumlu şekilde yansıtacaktır. Ayrıca bankalar, özellikle fatura ödeme talimatı verdiğiniz banka yaptığınız ödemeleri görebilecek ve böylece kredi almanız durumunda ödeme düzeniniz hakkında bir fikirde bulunabilecektir.

neden kredi alamıyorum

Ödemelerimi Düzenli Bir Şekilde Yapmama Rağmen Kredi Alamıyorum

Kredinizin olumlu sonuçlanmasında rol oynayan bir diğer etken ise belgelediğiniz gelirinizdir. Gelir belgesiz kredi almak mümkün değildir. Dolayısıyla geliriniz çok yüksek de olsa dahi bunu ispat edemediğiniz sürece bankalar sizin para kazanmadığınızı düşüneceklerdir. Bundan dolayı kredi borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünülür.

Gelirinizin yüksek olması normalde banklara borçlarınızı ödeyebileceğinizi düşündürür. Bu sebeple bankaya gelirinizi bildirirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle kendi gelirinizi en doğru şekilde belgelemelisiniz. Bazı durumlarda bu gelir, kredinizin sonuçlanması için yeterli olmayabilir. Bunun nedeni başvurduğunuz kredi miktarının gelirinize oranıyla ilgili bir durumdur.

Eğer gelirinize göre sınırın üstünde bir tutar için başvuru yapacaksanız için mutlaka kendi gelirinizin yanında hane halkının gelirini de eklemeyi unutmayın. Yukarıda belirttiğimiz gibi gelir belgesiz kredi diye bir şey olmadığı için hane halkının gelirini de kendinizinki gibi ispatlamak durumundasınız.

Bankalar sizin en yüksek gösterebileceğiniz gelir seviyesini görmek ister. Bordrolu bir çalışan iseniz ya da çalışmıyor fakat mevduat gelirine ya da düzenli şekilde kira gelirine sahipseniz ve bunu belgeleyebiliyorsanız, nihai karar verici banka olmakla birlikte, gelir şartını karşılıyorsunuz demektir. Ayrıca herhangi bir mülk sahibiyseniz ipotek ettirme gibi bir şansınız olduğunu unutmayın. Ancak gelirinizi belgeleyemiyorsanız ipotek tek başına yeterli olmayacaktır.

One thought on “Neden Kredi Alamıyorum?

  • Temmuz 6, 2019 tarihinde, saat 10:34 pm
    Permalink

    Bankalardan kredi çekmek iyice eziyete döndü. Diğer aile fertlerinin bilgilerine, gelirlerine kadar istiyorlar. Eskiden kredi olayları sanki daha kolaydı. Kredi notum düşük olduğu için zorluk yaşıyorum. Yazdıklarınızı uygulayıp bir daha deneyeceğim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir