Mevduat Hesabı Nedir? 9 Soruda Merak Ettiğiniz Konular

Mevduat hesabı, belirlenmiş bir süreli veya istenildiği zaman çekilmek üzere, karşılığında belirlenmiş bir faizle veya faizsiz olarak para veya kıymetli madenlerin yatırıldığı banka hesabına denir.

Bankaların, sunmuş olduğu temel hizmettir. Yapılacak olan tüm işlemler için mutlaka bir vadesiz mevduat hesabına ihtiyaç duyulur.

5 farklı mevduat mevcuttur. Bunlar; bireysel müşteriler için tasarruf mevduatı, firmalar için ticari kuruluşlar mevduatı, resmi kurumlar için resmi mevduat, bir bankanın başka bir banka için açtığı bankalar arası mevduat ve diğer kuruluş mevduatıdır.

Mevduat hesapları, bankaların gelir kaynaklarından en önemlisidir.  Banka müşterilerinin mevduat hesaplarına yatırdıkları para ve değerli madenler, çeşitli şekillerde ekonomiye kazandırılır.

Buraya kadar mevduat hesabı nedir sorusuna yanıt aradık. Şimdide mevduat hesapları için en çok merak edilenleri 9 başlık altında toplayalım.

Mevduat hesabı nasıl açılır?

Bankalar müşterilerine mevduat ürünlerinden açabilmek için öncelikle vadesiz hesap açarlar. Daha sonrasında diğer mevduat hesaplarından açmalarını sağlarlar. Kısacası bankada vadeli mevduat hesabı açabilmek için öncelikle vadesiz bir hesaba ihtiyacınız vardır. Bankada hesap açabilmek için banka hesabı nasıl açılır başlıklı yazımızı mutlaka inceleyin.

Mevduat hesabı çeşitleri nelerdir?

Mevduat hesapları genel olarak 4 farklı çeşide ayrılır. Amaç ve ihtiyaçlar sonucunda ortaya çıkan bu çeşitlilik bazen isimleri farklı olsa da tüm bankalarda aynıdır.  Mevduat hesap çeşitleri;

  1. Vadesiz mevduat
  2. Vadeli mevduat
  3. İhbarlı mevduat
  4. Kırık vadeli mevduat

olarak gösterilir. Tüm mevduat hesaplarının farklı özellikleri bulunur. En çok kullanılan ve bilinen vadesiz ve vadeli mevduat hesaplarıdır.

Vadesiz mevduat hesabı nedir ve özellikleri nelerdir?

Bankalara süre kısıtlaması olmadan, istenildiği zaman yatırılıp çekilebilen mevduat çeşididir. Vadesiz mevduatta yatırılan paraya karşılığında banka müşterisine faiz vermez. Müşteri her an çekebileceği için bankaların yararlanma imkanı çok az olan mevduat türüdür.

Vadesiz mevduat hesabı tüm banka müşterilerinin yararlandığı ürünlerdir. Bankalar müşterilerine öncelikle bir müşteri numarası verir ve ardından vadesiz hesabı açarlar.

Fatura, vergi ödeme gibi çeşitli ödemeler, eft ve havale para transferleri bu mevduat hesabı üzerinden gerçekleşir.

Banka müşterileri, istedikleri şekilde vadesiz hesaplar üzerinde olan paralara ilave yapabilirler. Tüm vadeli hesaplara para aktarmak, altın almak gibi işlemler bu mevduat üzerinden gerçekleşir.

Öncelikle TL üzerinden açılan mevduat hesaplarına, sonradan dolar ve euro gibi vadesiz döviz hesapları veya vadesiz altın hesabı açılabilir. Bu özellik bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Vadeli mevduat hesabı nedir, faiz oranları nasıl işler?

Vadeli mevduat, banka müşterilerinin vadesiz hesaplarındaki parayı, önceden belirlediği süre içerisinde çekmemek kaydıyla, belirli bir faiz oranı karşılığı yatırdığı mevduat hesabıdır.

Birikim yapmak ve yatırılan mevduatın artışını sağlamak için kullanılır. En az 1 iş gününden fazla olmak şartıyla, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl olarak açılabilmektedir. Vadeli hesap açılırken vade tarihinden önce çekilirse faiz uygulanmaz.

Vadeli hesap faiz oranları bankalarda farklılık göstermektedir. Bu nedenle vadeli hesap açmadan önce faiz oranları araştırılmalı, vade süreleri ile ilgili bilgi alınmalıdır.

Vadeli mevduat hesapları TL para cinsinden olduğu gibi dolar ve Euro gibi döviz cinsinden de olabilmektedir. Ayrıca en çok kullanılan mevduat türünden biride vadeli altın mevduat hesabıdır.

İhbarlı mevduat hesabı nedir?

Bu mevduat hesabı türünde bankaya yatan para belirli bir süre önceden haber verilerek çekilebilmektedir. Bu süre banka ile hesap sahibi arasında karşılaştırılır. Örneğin 7 gün ihbarlı mevduat hesabı açıldığında banka müşterisi hesabındaki parayı almak istediğinde, çekeceği günden 7 gün önce bankaya haber vermek zorundadır. Daha önceden bir istek olursa bankanın parayı verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kırık vadeli mevduat hesabı nedir?

Vadeli mevduata benzer özellikler göstermektedir. Tek farkı müşterinin istediğine göre kısa vadede açılabilmesidir. Örneğin; 3 gün, 36 gün, 110 gün gibi.

1, 3, 6 ay veya 1 yıl gibi vadeli mevduatı tercih etmeyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Genellikle kısa vadede parayı kullananlar tarafından tercih edilir.

Avantajı ise, vadeli hesaplarda gününden önce çekilen paranın faizi yanarken, kırık vadeli mevduat hesabıyla daha kısa süre belirlenerek faiz kaybı yaşanması engellenir. Kırık vadeli hesap faiz oranları genel olarak daha düşüktür.

Hangi tür mevduat hesabı açmalıyım?

Öncelikle bir bankada hangi tür olursa olsun bir hesap açmak istediğinizde vadesiz bir hesabınızın olması gerekir. Sonrasında müşteri temsilcisi veya internet bankacılığıyla diğer mevduat hesaplarını rahatlıkla açabilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı açmak istediğinizde bankaların faiz oranlarını incelemeniz gerekir. Dikkat edeceğiniz ikinci bir nokta ise vadeli olarak açacağınız mevduatın cinsi olmalıdır.

Vadeli mevduat hesabını TL bazında, dolar ve Euro para birimi cinsinde veya kıymetli maden olan altın cinsinden açabilirsiniz. Burada karar tamamen sizin değerlendirmenize kalmaktadır.

Mevduat hesapları uzun süre işlem görmezse ne olur?

Bankalarda bulunan ister vadeli ister vadesiz hesap olsun tüm mevduatlar, belirli bir süre işlem görmez ise son işlem tarihinden 10 yıl geçmiş ise zaman aşımına uğrar. Belirli tarihlerde mevduat sahipleri tarafından kontrol edilmesi amacıyla ilan edilir.

Bankalar, hesaplarında 10 yıl hareket görmeyen mevduatları TMSF’ye (Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu) bildirip aktarmakla yükümlüdürler.

Mevduat hesabı nasıl kapatılır?

Mevduat hesaplarının kapatılması oldukça basit bir işlemdir. Kapatmaya karar verdiğiniz mevduat hesabının bakiyesi sıfır olmalıdır. Yani içerisinde para veya kıymetli maden cinsinden bir değer bulunmamalıdır. Sonrasında ilgili banka şubesine yapılacak olan başvuru ile hesap kapatılabilir.

Yorum yapın