Aldığım Maaşa Göre Ne Kadar, Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Günümüzde bankalardan kredi almak isteyenlerin karşısına çıkan maaşa göre kredi meselesi oldukça önemli bir duruma geldi. Bankalar müşterilerinin nakit ihtiyaçlarına karşılık onlara bir takım kredi imkanları tanımaktadırlar. Bu kredilerin kişilerin gelir durumuyla ve bazı başka şartlarla doğrudan ilgisi bulunmaktadır.

Bankaların müşterilerine uygulayabileceği maksimum kredi miktarı yasalarca belirlenmiştir ve maaşın yanında başta kredi notu olmak üzere birkaç parametrede ödeyecekleri aylık miktarı dolayısıyla toplam kredi miktarını etkilemektedir. Eğer belirlenen rakamdan fazla kredi başvurusunda bulunulursa taleplerin red alma durumu oldukça fazla olacaktır.

Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama

Çekilecek kredi miktarı aylık gelire göre değişiklik gösterebilmektedir. Ödenecek olan aylık kredi taksitinin miktarı, hane gelirinin %50 sini geçmeyecek şekilde olmalıdır. Eğer bekarsanız yada hanede tek çalışan iseniz maaşa göre kredi limiti hesaplamanız aldığınız para karşılığında ödeyeceğiniz kredi taksiti maaşın yüzde 50’sini geçemez. Tabi buradan daha önce başka bir kredi alıp almadığınızda önemli bir faktördür. Eğer daha önce kredi almış ve ödemeye devam ediyorsanız, limit hesaplama işlemine var olan kredi ödemenizi de eklemeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Çekilecek Tutarı Etkiler mi?

Kredi notu ve kredi ayrılmaz bir ikiz gibidirler. İhtiyaç kredisi almak isteyenlerin hakkında ilk bakılan yer kredi notudur diyebiliriz. Dolayısıyla almak istediğiniz kredide, finansal geçmişinizi gösteren kredi notu büyük etki göstermektedir. Bankalar için bir müşterinin kredi notu yüksek ise ödemelerini zamanında yapan güvenilir kişidir. Bu nedenle yüksek kredi notuna sahip kişilerin ihtiyaç kredisinin onaylanması ve en yüksek miktarda kredi alması olası bir durum olarak gösterilir.

Gelire Göre Çekilebilecek Maksimum Kredi Ne Kadardır?

Kredi alacak kişinin kredi notunun yüksek olduğunu farz ederek hesaplama yapıldığında, toplam aylık gelirine göre alabileceği rakam, bu gelirin %50’sini gösteren aylık ödeme olacaktır. Bankaların genel olarak politikası maaş göre kredi olmasına rağmen bazı özel durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Kredi başvurusunda bulunacak kişi öncelikle alabileceği maksimum kredi tutarı öğrenmeli ve kendini ona göre ayarlamalıdır. Kredinin onayı esnasında toplam gelir durumunun yanında kredi notu, banka ile geçmiş finansal durumunuz, yaşınız, kredi kartlarınız, diğer finansal açıdan değerli varlıklarınız önem taşımaktadır.

Genel olarak 2.500 TL aylık maaş geliri olan bir vatandaşın ödeyeceği maksimum kredi tutarı aylık 1.250 TL dir. Ortalama olarak faiz oranını 1,94% olduğunu 36 ay vadeli geri ödeme olarak düşünelim.

Bu şartlarda 2.500 TL gelirinize karşı aylık 1.250 TL geri ödemeli kredi kullanabilirsiniz. Bu faiz oranı ve vade ile alacağınız kredi miktarı 30.245 TL olacaktır. Buna karşı bankaya toplam olarak ödeyeceğiniz rakam ise 45.158 TL civarını bulacaktır. Hesabı yaparken faiz oranının bankadan bankaya ve zamana göre değişebileceğini mutlaka göz önünde bulundurun.

Emekli Maaşına Göre Kredi Hesaplama

Emeklilerin alacağı kredi miktarının toplamı bankaların kampanyalarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Emeklilerin aldığı aylık ücretler devlet güvencesiyle ödenmesi sebebiyle bankalar için minimum risk içermektedir. Bu nedenle bankalar emeklilere rahatlıkla kredi kullandırdıkları gibi onlara özel promasyonlar da hazırlamaktadırlar. Buna rağmen emeklilerinde alabilecekleri kredi miktarları kısıtlanmıştır. Emekli maaşına göre kredi hesaplama da kullanılan kredi ödenecek rakamın en fazla maaşın %50 si olmasıdır.

Aylık 1.500 TL emekli maaşına ne kadar kredi verilir? Birlikte bunun hesaplamasını yapalım. Yine 36 ay vade ve faiz oranı olarak da 1.20% olduğunu farz edelim. Bu durumda bir emeklinin aylık ödeyeceği maksimum tutar 750 TL olacaktır. Çekeceği kredi sonucunda eline geçecek toplam rakam 18.150 TL civarı, buna karşı bankaya aylık 750 TL olarak toplam 27.100 TL civarı ödeyecektir. Faiz oranları ve bankalara göre değişiklik göstereceğini göz önüne alalım.

Kamu Çalışanlarına Memur Maaşına Göre Kredi Hesaplama

Aylık kredi ödeme miktarı dediğimiz ödenebilir aylık taksit kuralı memurlarda da geçerli durumdadır. Yani bir memur maaşına göre gelirinin %50 sini geçmeyecek aylık taksit ödeyebileceği şekilde kredi alabilir. Bu durumda 4.000 TL maaş alan bir kamu çalışanı kredi çekmek istediğinde aylık ödeyeceği maksimum miktar 2.000 TL olmaktadır. Tabi kişinin finansal geçmişi ve ödemeye devam ettiği kredi varsa bu durum değişebilmektedir. Bankalar memurlar için zaman zaman özel kampanyalar oluşturabilmektedir.

Banka Maaş Müşterisi Kredi Miktarı Nelerdir?

Maaşınızın düzenli olarak yattığı bir banka var ise diğerler bankalara göre bir adım öndesiniz demektir. Buna bağlı olarak da bankalar özel indirimler ve faizler uygulayabilmektedir.  Yapı Kredi, Vakıfbank, Denizbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Akbank, Denizbank, İş Bankası gibi bankaların bir çoğu maaş müşterisi olan kişilere özel avantajlar sunmaktadır. Bu nedenle kredi çekmek istediğinizde öncelikli olarak maaşınızın yattığı bankayla mutlaka görüşmenizi tavsiye ederiz.

“Aldığım Maaşa Göre Ne Kadar, Kaç Katı Kredi Çekebilirim?” üzerine 4 yorum

  1. Maaşa göre ne kadar kredi alabilirim diye bankaya sordum, doğru düzgün cevap alamadım. Sitenizde tüm sorularımın cevaplarını buldum. Teşekkür ederim.

    Cevapla

Yorum yapın