Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır? Çalışan, Emekli Başvuru Yöntemleri, Kaç Günde Gelir?

Kamu ve özel kuruluşlarda çalışanlar ve emekliler aylık olarak aldıkları maaşlarını anlaşmalı bankadan alırlar. Bankalar emekli  ve çalışanlara maaş hesabı adı altında vadesiz mevduat hesabı açar ve şubeye gitmeden tüm işlemlerini halletmeleri için maaş kartı verirler.

Bankaların çalışanlara verdiği bu kartların bir son kullanma tarihi vardır. Son kullanma tarihi yaklaştığında mutlaka yenilenmesi gerekir. Peki maaş kartı yenileme nasıl yapılır, yeni maaş kartı ne kadar sürede çalışanın eline geçer.

Maaş kartı yenilenme sadece son kullanım tarihine değil, kaybetme, yıpranma, kopyalanma ve çalınma gibi istenmeyen durumlar karşısında da yapılması gerekir.

Maaş Kartı Yenileme Yöntemleri Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda maaş kartı yenileme işlemi birkaç yolla yapılabilmektedir. Öncelikle maaş kartını aldığınız şubeye giderek yenileme işlemi için müşteri temsilcisiyle görüşebilirsiniz. Size doldurtacağı başvuru belgesini imzaladıktan sonra işleminiz gerçekleşir.

Şubeye gitmek için vaktiniz yoksa bankayı arayarak kart yenileme isteğinizi belirtebilirsiniz. Yazımızın devamında bazı bankaların iletişim telefonlarını verdik. Bu telefonlar aracılığıyla yenileme sebebinizi de belirterek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bazı bankaların internet ve mobil bankacılık uygulamalarında kart yenileme başvurusu bulunmaktadır. Eğer çalıştığınız bankada bu menü bulunuyorsa maaş kartı yenileme başvurusunu bu kanal aracılığıyla yapabilirsiniz.

Yeni Maaş Kartı Kaç Günde Gönderilir?

Yenileme başvurunuzda banka size teslim adresinizi soracaktır. Ev veya işyeri olarak tercih edebileceğiniz gibi şubeden de yeni kartınızı teslim alabilirsiniz. Banka ortalama 2 ile 5 iş günü içerisinde kurye vasıtasıyla yeni maaş kartını gönderecektir.

Yeni Maaş Kartım Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Başvurunuzdan belli bir süre sonra hala yeni maaş kartı elinize geçmediyse şubede veya yazının devamında verdiğimiz telefon numarasından bilgi alabilirsiniz. Kart banka tarafından size gönderilmek üzere kuryeye teslim edilmiş fakat size hala ulaşmadıysa, bankadan kurye bilgilerini alarak takibi sağlayabilirsiniz.

Maaş Kartı Yenileme Ücretleri Var mı?

Bankaların çoğu maaş müşterilerinden kart yenileme parası almamaktadır. Fakat bazı bankalar 10 TL civarında bir ücret karşılığında maaş kartı yenileme işlemini gerçekleştirmektedirler.

Bankalar aldıkları tüm ücretleri internet sitelerinde belirtmektedirler. Sitemizde bulunan kaç banka var makalesinde bankaların internet adresleri bölümünde adresleri bulabilirsiniz. Çalıştığınız bankanın internet sitesinde bulunan ücretler sayfasında kredi kartı ve banka kartı bölümünden maaş kartı yenileme ücreti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maaş Kartını Yenilemek İçin Hangi Telefonları Kullanabilirim?

Bazı bankaların telefon numaraları ;

 • Garanti Bankası: 444 0 333 – 0850 222 0 333
 • Halkbank: 0850 222 0 400 – 444 0 400
 • Vakıfbank: 0850 222 0 724
 • Ziraat Bankası: 444 00 00 – 0850 220 00 00
 • Akbank: 444 25 25
 • Denizbank: 444 0 800 – 0850 222 0 800
 • Finansbank: 0850 222 0 900
 • Yapı Kredi: 444 0 444 – 0850 222 0 444
 • Vakıfbank: 0850 222 0724
 • PTT: 444 1 788

“Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır? Çalışan, Emekli Başvuru Yöntemleri, Kaç Günde Gelir?” üzerine 3 yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. Garanti Bankası maaş kartı yenileme için başvuru yapmayı düşünüyordum, makaleniz ile detaylı bilgi edindim.

  Cevapla
  • Maaş kartınızın yenilenmesi için size en yakın olan bir Akbank şubesine veya telefon bankacılığına başvurmanız durumunda banka temsilcisi yardımcı olacaktır.

   Cevapla

Yorum yapın