Maaş Kartı Nedir, Nasıl Alınır? Başvuru Yapma, Maaş Kartıyla Neler Yapılabilir?

Maaş kartı, kamu ve özel sektör çalışanlarının aylık ücretlerinin yattığı maaş hesabına bağlı, para çekme ve yatırmanın dışında, alışverişlerde de kullanabildikleri banka tarafından verilen kartlardır.

Ülkemizde kayıt dışı ekonominin ortadan kaldırılması amacıyla, belirlenmiş miktarda personele sahip özel sektör firmaları ve kamu kuruluşları çalışanlarının maaşlarını banka hesapları üzerinden gerçekleştirir. Bankaların açmış olduğu bu vadesiz hesaplara maaş hesabı adı verilmektedir.

Her ayın belirlenen günlerinde yapılan ödemeler banka hesapları vasıtasıyla olmak zorundadır.  Çalışanlar maaşlarını banka şubelerinden çekebilecekleri gibi isteklerine göre verdikleri maaş kartlarıyla da diledikleri zaman ATM’lerden alabilir. Maaş kartı çıkarma, hesabın bağlı bulunduğu banka şubesinden gerçekleşmektedir.

Maaş Kartı Nasıl Alınır

Aylık maaşın gönderileceği bankanın herhangi bir şubesinde banka hesabı ve buna bağlı banka kartı olan kişiler için ayrıca bir maaş kartı başvurusu gerekmez. Mevcut banka kartını kullanabilirler.

Maaşın yatırılacağı bankada hesabı olmayan çalışanların ise yine bu bankada vadesiz mevduat hesabı açmaları gerekmektedir. Hesap açılışı sırasında maaş kartı başvurusu yapılabileceği gibi daha sonradan da hesaba bağlı kart isteği yapılabilir.

Maaş Kartına Para Yatırma ve Çekme

Aslında maaş kartlarının normal banka kartlarından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Banka kartlarıyla yapılabilen tüm işlemler, maaş kartlarıyla da yapılabilmektedir.

İstenildiği zaman, gece, gündüz, hafta sonu veya resmi tatillerde hesabınızda bulunan paradan, bankanın ATM’lerinden maaş kartıyla para çekilebilir. Tabi bu işlem bankanın tanımlamış olduğu günlük para çekme limitleri içerisinde yapılır.

Bazı bankalarda bulunan özellik sayesinde maaş kartı olmadan para çekme ve yatırma işlemi gerçekleşebilmektedir. Bunun için cep telefonunun yanınızda olması ve bankanın mobil uygulamasını kullanabiliyor olması gerekir. Mobil bankacılıkta bulunan para çekme veya yatırma seçeneğiyle kartsız işlem sağlanır. Bankalar QR kodu, SMS, referans kodu gibi çeşitli yöntemlerle müşterilerine bu imkanı sağlamaktadır. Maaş hesabının bulunduğu bankaya danışarak bu özelliğin olup olmadığını öğrenilebilir.

Çalışanlar istedikleri zaman hesaplarında bulunan parayı çekebilecekleri gibi diledikleri zamanda hesaplarına maaş kartını kullanarak para yatırabilirler. Bankamatikler vasıtasıyla yapılan bu işlemde yatırılan para anında hesaba yansır.

Maaş Kartıyla Neler Yapılabilir?

Maaş kartının en büyük avantajı, para çekmek veya yatırmak için banka şubesine gitme zorunluluğunun kalkmasıdır. Bankanın en yakın ATM’sinden tüm işlemler gerçekleştirilebilir.

Bazı bankalar maaş kartını verdikleri müşterilerinden eft, havale gibi işlemlerde uyguladıkları ücretleri almazlar. Maaş hesabı sahipleri, kartlarıyla yapacakları para transferlerinde bankaya komisyon ödemek zorunda kalmaz.

Maaş kartı ile alışveriş yapılabilmektedir. Tüm harcamaların ödemesi, tıpkı kredi kartı kullanır gibi pos cihazından yapılabilir. Yapılacak alışverişlere günlük bir limit getirilebilir. Fakat maaş kartıyla ile taksitli alışveriş yapılamamaktadır.

Bankalar, müşterilerinin talebi doğrultusunda hesaplarına bağlı Kredili Mevduat Hesabı açmaktadırlar. KMH yazımızda detaylı bilgileri bulacağınız bu hesap sayesinde müşterileri hesapta yeterli bakiye bulunmasa bile acil ihtiyaçlarda para çekebilmektedir. Banka maaş müşterileri KMH’yı bir nevi avans hesap gibi kullanabilmektedir. KMH’dan çekilecek avansa bankalar belirli bir faiz uygularlar.  Sitemizde bulunan KMH faiz hesaplama makalesinde faizin nasıl hesaplandığını bulabilirsiniz.

Maaş kartını kullanılarak ATM’lerden faturalar rahatlıkla ödenebilir. Yine maaş kartıyla cep telefonu kontör yükleme, elektrik, su, telefon, vergi ödeme gibi tüm işlemler gerçekleştirilebilir.

Maaş kartı ile internet alışveriş ödemeleri sitede bulunan ödeme sayfasından yapılabilir. Bunun için kartın internet alışverişlerine açık olması gerekmektedir. Mobil uygulama, mesaj veya telefon bankacılığıyla kart internet alışverişine hemen açıp kapatılabilmektedir.

Her banka kartında olduğu gibi maaş kartının da belirli bir kullanma süresi bulunmaktadır. Bu zaman yaklaştığında bankaya maaş kartı yenileme talebinde bulunmanız gerekir. Bazı bankalarda müşterilerini arayarak yeni kartı isteyip istemediğinizi sorarlar. Banka vermiş olduğunuz talimat neticesinde yeni kartı hesap sahibinin belirttiği kayıtlı adresine kurye vasıtasıyla gönderecektir.

Yenileme işlemi sadece süre dolmasıyla yapılmaz. Maaş kartını kaybetme, çalınması veya kopyalanması gibi durumlarda, hemen bankaya başvurarak değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Yorum yapın