Kredi Yapılandırma Mantıklı mı?

Bankaların bekli de en sık şekilde sunmakta oldukları finansman aracını kredi kalemleri oluşturmaktadır. Kullanılan krediler birçok zaman bireylerin istedikleri hedeflerine ulaşmalarında büyük rol oynamaktadır ve yaşam kalitelerini arttırmaktadır.

Doğru oranlarda ve doğru ödeme planları dahilinde kullanılan krediler gerçekten büyük avantajlar getirebilmektedir. Doğru kredi kullanmaktan kasıt, kişilerin geri ödemede zorluk yaşamayacak oldukları tutarlarda kredi kullanmaları, halihazırda ödemekte oldukları diğer borçlarını göz önünde bulundurmaları, işlerinin kalıcı olup olmadığını analiz etmeleri, gelirleri ile kredi taksitlerinin geri ödeme tarihlerinin uyumlu olması gibi faktörlerdir.

Bu ve benzer tüm değişkenlerin iyice analiz edilmesi sonrasında kullanılan krediler büyük fayda sağlamaktadır. Bu durumların göz ardı edilmesi sonucunda ortaya çıkacak olan sorunlar, kredi kullanmış olan bireylerin bankaları ve ilerleyen dönemde de haciz işlemleri ile başının derde girmesine neden olabilmektedir.

Kredi taksitlerinin ödenebilecek olan tutarlardan çok daha yüksek olması, maaş günü ile kredi taksitinin ödeme günlerinin birbirine uzak günler olması, faiz oranlarının çok yüksek olması gibi nedenlerden dolayı bireyler zor durumda kalabilmekte ve kredi ödemesinde güç duruma düşebilmektedirler.

Kredilerinin geri ödemesiyle başı dertte olan yüzbinlerce kişi dikkate alındığı zaman ortaya, bireylerin ödeyemedikleri kredi borçlarını yeniden şekillendiren ve mevcut piyasa şartlarına göre faiz uygulaması uygulanan bir yöntem geliştirildi. Kredi yapılandırma işlemi ile bireylerin borçları yeniden şekillendirilmekte, yeni faiz ve vade işlemleri uygulanmaktadır.

Kredi Yapılandırma İşlemi Mantıklı Mı?

Bireylerin kullanmış oldukları kredilerin daha ilk anda hatalı şekilde planlanmış olması, yüksek faiz oranlarının uygulanıyor olması ve kişilerin ödemede gerçek anlamda güçlük çekiyor olmaları gibi problemler sebebiyle kredi yapılandırma işlemine gidilebilecektir. Bu arada belirtmek gerekir ki 2 aylık bir süre içerisinde kredi borcunu ödemeyi geciktirmiş ya da benzer sorunlar yaşamış olan kişiler değil, gerçek anlamda kredi borcunu ödemekte zorlanan ya da ödeyemeyen kişilerin faydalanması makul olacaktır.

Yapılandırma işlemleri hakkında bazı unsurlar göz önünde bulundurularak kredi yapılandırmaya gidilmelidir. Kredi yapılandırma işlemi, yeni bir kredi kullanarak avantajsız şekilde kullanılmış olan kredinin daha kabul edilebilir şartlar altında yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Normal bir kredi kullanırmış gibi piyasadaki yapılandırma kredileri masrafları ve faiz oranlarının incelenmesi gerekmektedir.

Kredi yapılandırmaya gidilmesinin avantajlı olacağı bir durum, ödenemeyen kredinin kullanılmış olduğu dönemdeki faiz oranlarının yapılandırma işleminin düşünüldüğü dönemdeki faiz oranlarından çok daha yüksek olmasıdır. Kişiler, yapılandırma işlemine giderek eski kredilerinin faiz yükünü hafifleterek yeni kredilerini daha avantajlı şekilde kullanabilir ve kara geçebilirler. Bu işlem sırasında yine göz önünde bulundurulması gereken başka bir unsur, yapılandırma işlemi sırasında da yeni masrafların ortaya çıkıyor olmasıdır. Yapılandırma işleminde ödenecek olan masraflar ve kara geçilen faiz giderleri hesaplandıktan sonra hala daha karda kalınıyorsa yapılandırma işlemi son derece mantıklı bir hareket olacaktır. Kredisini ödeyemediği için bankayla kötü olmak ve haciz konusu olmak istemeyen kişiler mecbur olarak yapılandırma işlemine gideceklerdir fakat yeni ve düşük faiz oranlarından faydalanarak kazanç sağlamak isteyen kişiler, yapılandırma işlemi ile ortaya çıkacak olan diğer tüm masrafları da hesaba katarak hareket etmelilerdir. Yapılandırma işlemlerinde daha uzun vadelerden ve ödemesi kolay taksit seçeneklerinden faydalanarak, daha ödenebilir borçlara sahip olmak mümkün olabilmekte ve bireyler bu şekilde banka ile kötü bir duruma düşmeden borçlarını ödeyebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir