Kredi Ön Onay Nedir? Ön Onay Alan Kredi Çıkar mı?

Kredi ön onay, bankaların kredi ürünleri için şubeye gitmeden online olarak kredi başvurusunun bir takım durumlar göz önünde tutularak yapılan ilk değerlendirmedir.

Genellikle İhtiyaç, taşıt ve konut kredileri gibi banka ürünleri için, internet üzerinden, mobil bankacılıktan veya cep telefonundan SMS yoluyla kredi başvurusunda yapılmaktadır. Bankalar bu başvuruları değerlendirmeye almakta ve olumlu veya olumsuz olarak başvuru sahibine bildirmektedir.

Değerlendirme sonucu olumlu olduğu takdirde ön onay verilen kredi için başvuru sahibi bilgilendirilir. Genellikle SMS yoluyla yapılan bilgilendirmeden sonra banka sizi işlemlerin devamını sağlamak için şubesine yönlendirir. Kredi türüne bağlı olarak bir takım evraklar istenir.

Başvuru sonucunda kredi ön onay aldım demek kredinin çıkacağı anlamına gelmez. Kredi ön onayı bir değerlendirme süreci demektir. Banka şubesi sizden gerekli evrakları alarak incelemeye alır ve kredi verip vermeyeceğine karar verir.

Kredi başvurusunda kredi ön onay ne demek

Bankaların vermiş olduğu ürünler için artık birden fazla başvuru yolu bulunmaktadır. Kredi ve kredi kartı ürünleri için sadece şubeye giderek değil, internet, mobil, mesaj gibi yöntemlerle de başvurular yapılabilmektedir.

Başvuruları bir takım ön kriterlere göre değerlendiren bankalar olumlu gördüğü tüketicileri mesaj yoluyla şubelerine davet ederek başvurulan ürünün alınabilmesi için gerekli görüşmeleri yapmalarını istemektedirler.  Böylece ön onay almış kredi denilen durum ortaya çıkmaktadır.

Kredi ön onayı neden olumsuz çıkar

Kredi ön onayı bankanın başvuru sahibi hakkında bilgi toplaması ile birlikte sonuçlanır. Hemen hemen tüm bankaların bu değerlendirme aşamasında ilk baktıkları yer kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişilerin finansal geçmişleri de sıkıntılıdır.  Geçmişte yapılmayan veya zamanı geçirilen ödemeler tam bu noktada kredi başvurusunu etkilemektedir.

Diğer bir neden ise kredi başvurusu sırasında belirtilen gelire karşı, istenen kredi miktarının yüksek olmasıdır.  Bankalar müşterilerine kredi verirken, kanunen de belirtildiği gibi aylık toplam gelirinin yarısı kadarını kredi taksitin de kullanabilir. Yani bir kişinin aylık geliri 2.000 TL ise aylık ödeyebileceği maksimum kredi taksiti 1.000 TL olacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye maaşın ne kadarına kredi verilir yazısında yer vermiştik. Ayrıca başvuru esnasında ödedikleri kredi mevcutsa bunu da değerlendireceklerdir.

Ön onay alan kredi çıkar mı

Kredi başvurusundan sonra çıkan ön onay sonrasında her zaman kredi çıkmayabilir. Bunun başlıca nedeni başvuru sırasında belirtilmiş gelirin, sonrasında resmi belgelerle ispatlanamamasıdır. Yine kişilerin kredi notu düşüklüğü kredinin verilmemesine yol açabilir. İpotek verilen taşınmazların ipoteğe uygun olmaması veya konutların krediye uygun şartları taşımaması kredinin çıkmamasına neden olabilirler.

Banka kredi ön onay verdi sonra onaylamadı

Yapılan kredi başvurusundan sonra banka ön onay verdikten sonra almak istediğiniz krediyi onaylamayabilir. Bu red durumu genel olarak kredi notunun düşük olmasından kaynaklanabilir. Bunun haricinde başvuru sırasında belirttiğiniz aylık toplam geliriniz, almak istediğiniz kredi için ödeyeceğiniz taksit miktarı ile uyuşmayabilir. Devam eden kredilerinizde bu durumu etkileyecektir. Geçmişteki kredi borcunuzu ödememeniz ve sonucunda kara listeye düşmenizde banka kredi ön onayı verdiği halde sonradan kredinin onaylamamasına neden olacaktır.

“Kredi Ön Onay Nedir? Ön Onay Alan Kredi Çıkar mı?” üzerine 3 yorum

  1. Banada cep telefonumdan kredi başvurusu sonucunda onaylandığına dair mesaj geldi. Bankaya davet ettiler. Fakat kredi vermediler. Ön onay alan kredilerin hepsini vermiyorlar.

    Cevapla
  2. Garanti bankasına sitesinden kredi başvurusunda bulundum. Sonra cep telefonuma kredimin onaylandığına dair bir mesaj geldi. Bankanın şubesine gittim ve gelen mesajı çalışan arkadaşa gösterdim. Sağ olsun çok yardımcı oldu ama sonuçta kredi alamadım. Sorduğumda bana başvuru yaptığımda gelirimi yüksek göstermiş olduğumdan kredi çıkmadığını söyledi. Arkadaşlar siz siz olun ön onay alan kredinizin çıkması için internetten başvuruda belgelendirebilir gelirinizi gösterin.

    Cevapla
  3. Cuma günü cep telefonumdan başvuruma banka cevap verdi ve bir sms gönderdi. Cep telefonuma gelen mesajda kredi ön onay aldığımı yazıyordu. Şubeye gittim gerekli olan evrakları teslim ettim. Fakat bana henüz bir dönüş olmadı. Her ön onay alak kredi çıkarmı. Başvurduğum miktardaki krediyi alma ihtimalim varmı.

    Cevapla

Yorum yapın