Kredi Notu Öğrenme

Bugün sizlere bankalardan kredi alırken büyük öneme sahip olan, hatta kredi onayı alıp alamayacağınızı belirleyen bir puanlama sistemi olan kredi notundan bahsedeceğiz. Kredi notu öğrenme ve kredi notuna dair bütün soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

KREDİ NOTU NEDİR ?

Kredi notu, bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Kredi notu bireysel kredi, kredili mevduat hesabı, kredi kartı ödeme performansı, limit ve borç durumunuz, kredi kullanım yoğunluğunuz gibi faktörler dikkate alınarak hesaplanır. Bu nedenle kredi notu kredi almayı düşünenler açısından oldukça önemlidir. Önceki yıllarda kredi notunu sadece banka ve finans kuruluşları görebilmekteydi. Artık bireylerde kredi notunu kolayca öğrenip, kredi başvurusu yapmadan önce kredi puanlarını öğrenerek kredi puanlarının kredi almaya yeterli olup olmadığını öğrenebilirler.

KREDİ ALABİLMEK İÇİN KREDİ NOTUM KAÇ OLMALI ?

Kredi notu yukarıdaki belirtmiş olduğumuz kriterlere göre en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere 5 ana başlık altında değerlendirilmektedir. Kredi alabilmek için kredi notunuzun iyi ve çok iyi seviyesinde olması sizlerin rahatça kredi almasını sağlayacaktır. Fakat kırmızıyla gösterilen puan aralıklarında ise kredi başvurunuz yüksek ihtimalle onay almayacaktır. Aşağıdaki puan cetvelinde saydığımız bu başlıklara ait puanlama aralıklarını görebilirsiniz.

KREDİ NOTU ÖĞRENME NASIL YAPILIR ?

Kredi notu öğrenme birkaç alternatif yolla yapılabilir. En çok kullanılan öğrenme yöntemi findeks.com üzerinden cuzi bir ücret karşılığında öğrenme yoludur. Bir diğer yöntem ise cep telefonundan SMS göndererek öğrenmedir. Bu iki farklı öğrenme yönteminin nasıl yapıldığını aşama aşama gelin inceleyelim ;

  • ilk olarak findeks.com web sitesine girin.
  • Sağ üst köşeden ” Ücretsiz Üye Ol ” butonuna tıklayarak kayıt olma işlemini tamamlayın.
  • Daha sonra paketler kısmından size uygun olan paketi alım işlemini tamamlayın.
  • Alım işleminin ardından kredi raporunuz hazırlanıp tarafınıza sunulacaktır.

SMS ile Kredi Notu Öğrenme 

Turkcell, Avea ve Vodafone operatör kullanıcıları T.C. kimlik numarası boşluk bırakıp doğum yılınızı yazdıktan sonra (1122)’ye kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Bu işlemin ücreti 9 TL’dir. Mesaj gönderim işleminin ardından kredi notunuz detaylı olarak cep telefonunuza mesaj olarak gönderilecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir