Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu, finansal tüketicilerin bankalarca değerlendirilirken kullanılan en önemli araçlardan biri, belki de en önde gelenidir. Kredi notlarına göre bankalara yapılan kredi ya da kredi kartı gibi başvurular kabul ya da reddedilmektedir. 1 ve 4 arasında değişen bu sınıflandırma, finansal tüketicilerin bankalardan hizmet alabilmelerinde rol oynayan en önemli değişkenlerden biridir.

Kredi notları, bireylerin gerçekleştirmiş oldukları finansal işlemlere, bankacılık işlemlerine ve diğer işletmelerle gerçekleştirmiş oldukları işlemlere göre bildirilmektedir. Kredi notu kötü durumda olan kişiler, kredi notlarını düzeltmek için finansal yaşantılarını kötü etkileyen durumları; geciken ya da ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borçları gibi durumları ortadan kaldırarak kredi notlarını yükseltmeye başlayabilirler.

Diğer bir taraftan da bankalardan yeni bir hizmet; kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerden alacak olan kişiler de kendi kredi notlarını merak ediyor ve bankanın kendisine müsaade verip vermeyeceğini, kredi notuna bakarak öğrenmek istiyor olabilir. Bu kişiler kredi notlarını sorgulayarak kendilerine Kredi Kayıt Bürosu, yani KKB tarafından verilen notu öğrenebilmektedirler.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir

 

Kredi Kayıt Bürosu, bankalardan, tüketici finansman şirketleri, faktöring ve leasing şirketlerinden kendilerine iletilen bilgileri genellikle aylık olarak güncellemekte ve bireylerin kredi notları bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Genellikle kelimesinin altını çizerek, kredi notları genellikle aylık olarak güncellenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’ na aylık olarak veri gönderilmedi ise bireylerin kredi skorları bir aylık evreden daha sonra güncellenebilecektir.

Bankalara yaptığı başvuruların kabul edilmesi için borçlarını ödeyen, kredi notunu yükseltici faaliyetlerde bulunan bireyler, yeni yapacak oldukları kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma şansını yükseltmektedirler. İşte özellikle, kredi notunu yükseltici faaliyetlerde bulunan kişiler, kredi notlarının güncel hallerine ulaşmak isteyeceklerdir. Aylık olarak güncellendiği belirtilen kredi notlarının ayda bir ya da son sorgulama tarihinden bir 45 gün sonra gerçekleştirilmesi daha akla yatkın olacaktır. Her bir sorgulama için belirli bir miktar ücret ödenmesi gerektiği için bu sorgulama işlemlerinin 30 gün ya da en iyisi 45 günlük periyodlarla gerçekleştirilmesi en akla yatkın işlem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir