Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bazı zamanlar olur, bireyler bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyememeye, dönem borçları yerine ancak asgari tutarlarını ödemeye başlayabilirler. Ödemelerin gecikmesi, ödenen tutarların asgari tutarlarda olması gibi nedenlerden dolayı bireylerin kredi notu düşecektir. Belirli bir zamandan sonra kredi kullanmak ya da yeni bir kredi kartı almak isteyen bireylerin daha önceki düşük durumda olan kredi notları bu zamanlarda karşılarına çıkacaktır. İşte bu nedenden ötürü, düşük kredi notunun fırsat varken yükseltilmesi ve yükseltici işlemlerin uygulanması gerekmektedir.

Kredi notunu yükseltmek bir süreç meselesidir ve bu süreç içerisinde kişiler, aşağıda aktarılan işlemleri ve işlemlerden kendilerine uygun olanları, uygulamak zorunda olduklarını gerçekleştirerek kredi notlarını yükseltebileceklerdir.

Öncelikli olarak bireylerin ödemelerini düzenli bir şekilde yerine getirmeleri gerekmektedir. Kredi notlarının düşmesine neden olan borçların düzenli bir şekilde ödenmeye başlanması ve kısa süre içerisinde kapatılması, uygulanacak işlemlerin başında gelmektedir. Kredi kartı ve kredi ödemeleri yerine getirilemeyecek bir hal aldıysa, bu durumda bu borçların yapılandırılmaları ve yeni faiz ve vadelerden yeniden şekillendirilmesi sağlanabilecektir. Bu şekilde borçların ödenmesinde daha karşılanabilir şartlar elde edilmiş olacaktır.

Kullanılmakta olan kredi kartları ve konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredi ürünlerinin borçluluk durumlarının azaltılması gerekmektedir. Bu finansman araçlarının toplam tutarı, bireylerin kredi notlarının oluşmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle bireyler üzerinde görünen her bir kredi ve kredi kartı borç yoğunluğu, bireylerin kredi notlarının düşmesine neden olacaktır. Bunlardan kurtulmak, kredi notunun zaman içerisinde yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi kullanım yoğunluğunun azaltılması gerekmektedir. Çok sık aralıklarla kredi kullanmakta olan kişiler zaman içerisinde ödeme güçlüğü çekebilmektedirler. Ödeme sorunu yaşayan kişilerin kredi notları kötü yönde etkilenmektedir. Fakat belirtmek gerekir ki kredi kullanım yoğunluğu yüksek olan ve geri ödeme performansı da yüksek olan kişilerin kredi notları düşmeyecek, aksi halde yükselecek ve bankalarla olan ilişkileri gelişecektir. Geri ödeme gücü yüksek olan bireyler bankalar tarafından her zaman için çekici bulunmuşlardır.

Bireyler, kredi kartlarını kullanmaya devam etmeli, oluşan borçların tamamını, yani dönem borçlarını da düzenli bir şekilde ödeyerek borçlarını her dönem kapatmalıdırlar. Bu şekilde gerçekleştirilen işlemler, bireylerin ödeme güçlerinin yerinde olduğunu gösterecek ve kredi notlarının yükseltilmesinde kullanılabilecektir.

Bireyler, özellikle yoğun olarak çalıştıkları bankalarında yatırım hesabı açarak burada bir miktar birikim yapmaya başlayabilirler. Yapmış oldukları birikimler hem kendi gelecekleri için faydalı olacak hem de kredi notlarının yükselmesinde kullanılabilecektir. Yatırım hesabı demişken, bireylerin borsada herhangi bir faaliyet göstermeleri ya da benzer faaliyetlerde bulunmaları halinde banka hesaplarındaki nakit akışı sürekli olarak canlı olacaktır. Bu nakit akışının canlı tutulması ve hareket eden paranın yüksek miktarlarda olması da kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir