Kredi Kartına Ne Zaman Faiz Gelir?

Döneme ait borçlarınızın asgari ödeme tutarının altında ödeme yaparsanız, asgari ödeme tutarınızın ödemediğiniz kadarı için aylık faiz oranları uygulanır. Faiz oranlarını hesaplayabilmek için geçmiş dönemlere ait borcunuz bulunmuyorsa ve hesap özetlerinizde borcunuzun tamamı için son ödeme tarihine kadar işlem yapmadıysanız, alışverişlerinizden kaynaklı bu borçlarınıza bir faiz uygulanmaz.

Borcunuzun döneme ait bir kısmını ödediyseniz kalan bakiyeniz üzerinden faiz oranlarınız hesaplanır. Hesap bakiyenizin durumuna göre, asgari ödeme tutarlarının üzerinde ödeme yapılırsa akdi faiz, asgari ödemenin altında ödeme yapılırsa asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısımları için gecikme faizi ve kalan hesap bakiyenizin asgari ödeme tutarını aşan kısımları için de akdi faiz uygulanır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde bir yıl içinde en az üç defa kredi kartı borcunuzun ödenmesi gereken asgari tutarı ödemezseniz kartınız, borcunuzun tamamının ödenmesi için nakit çekimi için limit artışına izin vermez.

Ek olarak bir yıl içinde üç kez olmak üzere, dönem borçlarınızın minimum tutarını ödemezseniz kartınız, borcunuzun tamamını siz ödeyene kadar kullanılamaz hale getirilir.

Asgari ödeme tutarları 10 TL’den az olmayacak şekilde son gelen yasal düzenlemelerden sonra kredi kartı sahipleri için, kartın ilk kullanım döneminden itibaren %40 oranındadır. Diğer kart sahipleri için bu oran kredi kartının toplam sahip olduğu limit ile belirlenir.

Kredi Kartına Ne Zaman Faiz Gelir

Asgari ödeme tutarı

Kredi kartı dönem borcunuzun belli kriterlere göre belirlenmiş yüzdelerde olan ödenmesi gereken en az miktara asgari ödeme tutarı denilir.  Kartın kullanıma açıldığı başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar geçecek süre içerisinde asgari ödeme oranı %40’tan az olamamaktadır. İlk yıldan sonraki süreçte bu oran müşterilerin kredi kartı limitlerine göre dönem borcunun %22’sinden az olmayacak şekilde kademeli olarak değişiyor.

Asgari ücreti ödersem ne olur?

Asgari ücreti ödemiş olmanız sizi öncelikle bankanın gecikme listesine girmekten ve kredi alırken işinize yarayan kredi puanınızın düşmesinden kurtarır. Gecikme listesine girmemek sizi yasal takip sürecinden yani mahkeme, avukat ücreti gibi masraflardan kurtarır.  Ödenmiş borcunuzun faizinden kurtulmuş olursunuz. Kredi kartınız da kullanıma kapanmaz.

Peki asgari borcumu ödersem faiz işlemeye devam eder mi?

Dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece faiz ödemeye devam edersiniz.  Borcunuzun ödemediğiniz kısmı üzerinden bankalara göre değişen oranlarda kademeli  faiz ödersiniz. Bankaların en sevdiği müşteri tipi olarak sadece asgari borcunu ödeyen müşterileri gösterebiliriz. Her ay düzenli olarak asgari borçlarını ve üzerine binen faizi öderler. Kredi kartı borçlarından kurtulmak istiyorsanız, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarından daha fazlasını ödemeye dikkat ediniz. Eğer dönem borcunu ödeyemiyorsanız, cezai şartlardan kurtulmak için mutlaka asgari miktarı yatırınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir