Kredi Kartımdan Neden Avans Çekemiyorum?

İnsanların hayatına ister istemez kredi kartı bir şekilde girmiş bulunmaktadır. Bunun en büyük etkenlerinden birisi de taksitli sistemlerdir. Eskiden insanlar kredi kartlarını kullanmak yerine bütçelerini ayarlayarak, ihtiyaçlarını bu doğrultuda sağlarlar ya da senet sistemi kullanılırdır. Fakat bankacılığın da ülkemizde bir çok alanda yaygınlaşması ve popülerleşmesi kredi kartlarını da beraberinde hayatlarımıza sokmuş oldu.

Kredi kartları bilindiği üzere kişilere sunulmuş ve borç olarak haneye işlenen, belli bir limite sahip alış verişlerde kullanılan manyetik kartlardır. Bu manyetik kartlardan pos cihazları yardımı ile alış verişleriniz de nakit yerine kullanarak ay sonunda borcunuzu ödemiş oluyorsunuz. Aslında veresiye sisteminin bankacılık haline dönüşmesi de denilebilir. Fakat bankalar bu kredi kartı işlemlerinde kazanç sağlamak adına belli bir miktar da faiz işlemeleri söz konusudur.

Şimdi gelelim konumuz olan nakit avanslara. Nakit avans sistemi de kredi kartından belli bir miktar çekilebilecek olan nakit para tutarıdır. Bankamatikler aracılığı ile kartınızı sokarak nakit avans çekebilirsiniz yani nakit para çekebilirsiniz. Fakat nakit avans çekebilmek için öncelikle düzenli bir ödeme sisteminizin bulunması önemlidir. Kredi kartınızda düzenli olarak ödemeler yapmanız ve banka da ki notunuz bu tür bankacılık işlemlerinde önemli rol oynar.

Aslında nakit avans dediğimiz sistemin çok acil olmadığı durumlar dışında kullanılması uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni de fazla faiz oranlarına sahip olması ve günlük faizlerin işlemesinden kaynaklanır. Yani kart ile alış veriş yapmak daha avantajlı olacaktır. Ne yazık ki bu sistem de az önce bahsetmiş olduğun gibi, her müşterinin yararlanması mümkün değildir. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu nakit avans ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar neticesinde nakit avans kullanmak isteyen müşterilerin kesinlikle düzenli bir ödeme takvimlerinin olmaları gerektiğidir.

Kredi Kartımdan Neden Avans Çekemiyorum

Bunun dışında da incelenen bazı noktalar bulunur. Örneğin bir sene içerisinde 3 defa size ait olan kartınızın borcunun % 50’sini ödememeniz halinde de nakit avans kullanma hakkına sahip olamamaktasınız. Bir çok müşteri borcun asgari tutarını ödeyerek faiz işlememesini sağlamayı tercih ediyor fakat bu durum yeterli değildir. Belli dönemlerde bankalar borcun yarısından fazlasının da ödenmesini beklemektedir. Yani kredi kartı borçlarının asgari tutarını ödeyen müşterilerin de nakit avanstan yararlanamayacağını not düşmek gerekir.

Bankalar bilindiği gibi her vatandaşa kredi kartı verme konusunda çok isteklilerdir. Öğrencilerden, işsizlere her kesimden vatandaşta kredi kartı alması, kredi kartı borcu vs. bir dizi konu söz konusudur. Bunun nedenleri tamamen bankaların ekonomi politikaları yani ödeyemeyecek kimselere bu kartları verdiklerinde alacakları faiz tutarları vs. gelirleri düşünmeleri ile alakalıdır.

Peki herkes bu kadar kolay kredi kartı alabilirken neden kolay nakit avans çekemiyor? Bunun nedeni de zaten hali hazırda kredi kartı borcunu ödeyemeyecek bir bütçeye sahip olan vatandaşların, yüklü miktarlarda nakit avans çekmeleri sonrasında bu nakit avansların ödemesini de gerçekleştiremeyerek bankanın ekonomisine balta vuracağındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir