Kredi Kartımdan Habersiz Para Çekilmiş

Çoğu insanın hayatında kredi kartı ödeme yöntemi olarak en başa yerleşti. Nakit para taşımak yerine bir kart taşıyarak alışverişlerinizi tamamlayabiliyor, bankalar tarafından düzenlenen avantajlı alışveriş fırsatları bu kartlar ile yakalayabiliyor, taksitli alışveriş olanağına kavuşuyor veya yaptığınız alışverişlerle puan toplayıp kullanma olanağı elde edebiliyorsunuz. Ancak kredi kartı kullanımlarında en büyük korkular arasında, kredi kartımdan habersiz para çekilmiş olabileceği korkusudur.

Kullanıcıları tarafından bilinçli kullanılan kredi kartları her zaman avantajlar içerse bile, güvenlik açısından bazı riskler de içerebiliyor. Özellikle örneklerini gördüğümüz kredi kartı dolandırıcılığı olaylarıyla, kredi kartından habersiz para çekilme olasılığı kullanıcılarını korkuya sürüklüyor. Kart bilgilerinizi ulaşabilir hale getiren şeyler arasında; güvenli bir alt yapısı olmayan internet alışveriş sitesi, kartı kullanırken sizin dikkatsiz biçimde bilgilerinizi başkası ile paylaşmanız, işlem yaptığınız ATM üzerinde yada POS cihazınızda bilgilerin kopyalanması örnek olarak gösterilebilir.

Kredi Kartımdan Habersiz Para Çekilmiş

Başınıza Geldiğinde Yapmanız Gerekenler

Tedbirli davransanız bile bu durum başınıza geldiğinde yapmanız gerekenler şunlar olmalıdır:

  • Kredi kartımdan habersiz para çekilmiş durumuyla karşılaşırsanız ilk yapılması gereken zorunlu şey, bankanızı bilgilendirerek kartınızı kullanıma kapatmak olmalıdır. Tüm bankaların bu konuya en acil hassasiyeti gösterdiğini bilmelisiniz ve hızlı biçimde onlar için yapılması gerekenleri yapacaktır.
  • Son işlemlerinizin bir listesini hazırlamanız, oluşacak sorunun tespiti açısından faydalı olacaktır. Bu listeyi bir dilekçe ile bankanıza ulaştırabilir ve tedbir alınmasını isteyebilirsiniz. Bu dilekçeniz ile ilgili inceleme 3-4 gün sürer ve bankanız sizi sorunlu harcama konusunda bilgilendirir. Gerekli olan tespit yapıldıktan sonra bankanızdan alacağınız evrakla beraber savcılığa suç duyurusu dahi yapabilirsiniz.
  • Bankanız durum ile incelemeleri yapacak ve size 90 iş günü içinde geri dönüş yapacaktır. Size düşen şey sabırlı biçimde bu durum tespitini beklemek olacaktır.
  • Özellikle cep telefonunuza harcamaları yönlendirme yapmanızda yarar var ve bilginiz dışında bir alışveriş yapıldı uyarı geldiğinde elinizi hızlı tutarak bu tedbirlere yönelmelisiniz. Özellikle internet üzerinden ürün satışı ile bu işlemin gerçekleştiğini satıcı firma ısrarda bulunursa, yukarıdaki gibi bankaya bilgi vererek işlem adımlarını uygulayabilirsiniz.
  • Şüphe ile başvuru yapmış ve sonrasında, harcama veya para çekim işleminin tamamlanmadığını öğrenirseniz başvurunuzu iptal edebilmektesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir