Kredi Kartı Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarının kullanım oranı artmaya devam ederken aynı oranda da kişilerin kredi kartı borçları artmakta, kart borcunu ödeyemeyen bireyler zaman içerisinde içinden çıkması oldukça zor bir çıkmaza girmektedirler. Zor durumda kalan kredi kartı sahiplerinin sorunlarını ortadan kaldırmak için zaman zaman belirli uygulamalar getirilmekte ve borç sahipleri, faiz borçlarıyla sürekli olarak artmaya devam borçlarını bu düzenlemeler ile ödeyebilmektedirler.

Kredi kartı yeniden yapılandırma düzenlemeleri, kredi kartı borçlarını ödemede zorlanan kişilerin artık ödenemez hale gelen borçlarını yeniden bir düzenlemeye almak ve yeni ödeme koşulları ile yeniden şekillendirmek için oluşturulmaktadır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi

Ziraat Bankası, kredi kartı ödemelerinde zorluk çeken bireylerin borçlarını ödemeleri için “Birleştiren İhtiyaç Kredisi” adı altında kredi sunumunda bulunmaktadır. Bu kredinin özelliği, kredi kartlarına uygulanmakta olan aylık faiz oranlarından çok daha uygun oranlardan faiz oranlarına sahip olmasıdır. Kredinin bu şekilde sunuluyor olması, bireylerin borçluluk düzeylerini daha kontrol edilebilir seviyelerde olmasını sağlamaktadır.

Kredi Kartı Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır

Uygulanmakta olan faiz oranları, bireylerin kullanacak oldukları Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ nin vadesine göre değişmektedir. Açıklamak gerekirse; 24 aya kadar olan kredilerde uygulanacak olan faiz oranı %1,10, 60 aya kadar olan vadelerde kullanılacak kredilerde de %1,20 faiz oranlarından faiz işlemesi gerçekleştirilecektir.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ nin Özellikleri

Piyasada geçerli olan faiz oranlarının oldukça altında olan, Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu kredi, 1 Ocak tarihine kadar gerçekleştirilmiş olan harcamaların yeniden yapılandırılmasını ilkesini içermektedir. Kredinin faiz oranları 24 aya kadar olan vadelerde %1,10 ve 60 aya kadar olan vadelerde %1,20 olarak belirtilmektedir. Piyasanın faiz oranlarına bakılacak olursa, Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu avantajlı faiz ve kredi uygulaması, kredi kartı borçlarıyla başa çıkmakta zorlanan kişilerin işlerini yoluna koymalarında ve kredi borlarını yapılandırma işlemlerinde büyük avantaj sağlayacak oldukları bir uygulamadır.

Kullanılacak olan kredi, kişilerin banka hesaplarına yatırılmayacak ya da elden teslim edilmeyecek olup, kişilerin borçlu kredi kartlarına aktarılacaktır. Kredinin oluşturulma amacı da zaten kredi kartı borçlarının ödenmesi olduğu için direkt olarak kredi kartlarına aktarılacaktır.

Borcu ödenen kredi kartları kapatılacak ve bu kartlar yerine Ziraat Bankası bünyesinde yeni kredi kartları oluşturulacaktır. Herhangi bir kredi kartı almak istemeyen kişiler kredi kartı almamama seçeneğine sahiptirler.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ nin taksit tutarı, kişilerin gelirlerinin %75’ inin üzerinde olmayacaktır.

Birleştiren İhtiyaç Kredilerinden Faydalanamayacak Olanlar

Kredinin amacı, kredi kartı borcunun dönem borcunu ödemekte zorluk çeken ve asgari ödeme tutarı ile bu tutarın biraz daha üzerinde ödemekte olan kişilerin kredi kartı borçlarını daha yeniden şekillendirmeleridir. Borçları takibe düşmüş kişiler ne yazık ki son yapılan açıklamalara göre Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ nden faydalanamayacaklardır.

Bu krediden faydalanamayacak olan diğer kişiler de, ödeme güçlerinin zaten sınırında olan, ödemekte oldukları konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi krediler olan kişiler Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ nden faydalanamayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir