Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar?

Kredi kartları bildiğimiz gibi bankalar tarafından müşteriler için özel olarak belli bir limit verilerek sunulan bir hizmettir. Peki bu limit ne işe yarar? Bu limit nerelerde kullanılır? Kredi kartlarının içerisinde ki limit tamamen müşterinin geliri ile bağlantılı olarak ya da düzenli ödemelerini göz önünde bulundurarak banka tarafından belirlenir ya da limit yükseltilir.

Kredi kartının ne gibi alanlarda kullanılacağı ise, şöyle ki kredi kartı aslında alış verişlerde nakit para yerine geçen ve mağazalara karşı değil bankalara karşı borçlanılan bir sistemdir. Kredi kartı ile çeşitli alış veriş kampanyaları ve alış veriş kolaylıkları sağlanması da kredi kartı kullanıcıları için cezp edici bir özelliğe sahiptir. Bunun dışında banka kartlarına değinecek olursak, banka kartları da bankanın müşterilerine açmış olduğu hesabı yönetmesi için verilen karttır.

Banka kartları sayesinde içine maaşınızı yatırabilir, maaşınızı çekebilir, başka birisine para havalesi yapabilirsiniz. Kredi kartı gibi harcanan tutarlar borç hanesine yazılmaz. İçinde ki para size ait olan paradır ve bu kartı kullandığınız da kendi paranızı harcamış olursunuz. Banka kartları da kredi kartları gibi pos cihazları tarafından okunarak ve şifre tuşlanarak kullanılmaktadır.

Görüntü bakımından aralarında pek bir fark yoktur ve tüm cihazlara uyumludur. Tek fark limitli ve limitsiz sistem olmasıdır. Kredi kartınızdan da daha öncesinde bir nakit avans için limit belirlemişseniz bu kartlar yardımı ile bankamatik cihazlarından nakit paranızı çekebilirsiz. Banka kartlarından da bankamatik cihazlarına kartınızı takıp içinde size ait parayı çekebilirsiniz. Fakat belirttiğimiz gibi kredi kartı ile çekmiş olduğunuz nakit avans tamamen sizin borcunuzdur ve bankaya bu parayı daha sonra ödemeniz gerekecektir.

Kredi kartlarının avantajları elbette ki vardır. Alış verişlere özel olarak mağazaların bankalar ile yapmış olduğu anlaşmalar doğrultusunda ya da bankaların müşterilere sunduğu kampanyalar doğrultusunda alış verişlerinizi taksite böldürebilirsiniz ve ay ay belli tutarlar ödeyerek bu alış verişin ödemesini kolaylaştırmış olabilirsiniz. Fakat banka kartınız da olay tam olarak bu imkanı sağlamaz. Banka kartınız içinde yer alan mevduat hesabınızda var olan para ile bir peşin alış verişler yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar

Kredi kartında yapacağınız alışverişler hesap kesim tarihlerine göre ayrılır ve 1 ay sonra ödemiş olursunuz fakat banka kartlarında bu durum, yaptığınız alış veriş sonrasında hesabınızdan düşecektir. Kredi kartlarının da banka kartlarının da yıllık kullanım ücretleri vardır. Bu ne demektir? Bu elinizde bulunan kartları kullandığınız için bankaya her sene belli bir miktar para ödersiniz. Kredi kartlarına ayrıca bankaların anlaşmalarına ve kampanyalarına bağlı olarak uçak biletleri, puan paralar, alışverişlerde indirimler vs. konularda promosyonlar görülürken banka kartlarında bu tür uygulamalar olmaz.

Kredi kartlarınızın her ay sonunda harcamalarınızı ve ne kadar harcadığınızı gösteren belge ulaşırken, banka kartlarında bu tür bir uygulama olmaz. Nedeni ise banka kartlarından nakit harcamalar yaptığınız içindir. Yani banka kartınızın içinde paranız kalmamış ise harcama yapamazsınız. Banka kartınıza belli bir miktar para yükleyerek harcama yapmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir