Kredi Kartı Numarası Nedir? Nerede Yazar Hemen Öğren

Kredi kartı numarası, bankaların müşterilerine gönderdiği kredi kartlarının ön yüzünde bulunan, 16 haneli rakamlardan oluşan numaraya denir. Kredi kartı no 4’erli hane olmak üzere 4 grup halinde yazılır.

Kredi kartları günümüzde alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme ve borçlanma aracıdır. Özellikle firmaların kart sahipleri için düzenlemiş olduğu kampanya ve taksitlendirme seçenekleri, kredi kartı kullanımında artışa neden olmaktadır.

Kredi kartı kullanımı, hem müşteri hem de hizmet veya ürün satan için avantajlı bir seçenektir. Müşteri alışverişini yaparken taksit ve diğer avantajlardan yararlanırken, firmalar ise sattığı ürün veya hizmetin parasını anlaşma süre içerisinde ve belirli bir komisyon kesilerek bankadan nakit olarak almaktadır.

İnternet üzerinden alışverişin yaygınlaşması, çeşitli ödeme şekillerinin ortaya çıkmasında etkili oldu. Alışverişlerde kullanılan seçenekler arasında, banka hesabına transfer (EFT veya havale), kapıda ödeme seçeneği veya kredi kartı kullanılmaktadır. Bunlar arasında kredi kartı ile ödeme en basit ve güvenilirliğiyle tercih edilmektedir.

İnternet sitelerinin ödeme ekranlarında kredi kartıyla ilgili bir takım bilgiler istemektedir. Bunların en başında kredi kartı numarası yer almaktadır. Durum böyle olunca kredi kartı kart numarası nerede yazar sorusu en çok arananlar arasında yer almaktadır. Ödeme sayfalarında kredi kartı kart numarası yanında, kart sahibinin adı ve soyadı, son kullanma tarihi ve kredi kartının arka yüzünde yer alan CVV güvenlik numarası sorulmaktadır.

Kredi Kartı Numarası Nerde Yazar?

Kredi kartı numarası, bankanın size vermiş olduğu plastik kartın ön yüzünde alt tarafında yazmaktadır. 16 handeden oluşarak, 4***erli gruplara ayrılarak yazılmaktadır. Kredi kartı numaranızı öğrenmek istiyorsanız ilk bakacağınız yer kart olmalıdır.

Eğer kredi kartınız yanınızda değilse bakacağınız diğer bir yer bankaların internet ve mobil bankacılık uygulamaları olmalıdır. Bu uygulamalar üzerinden asıl kredi kartı ve sanal kart bilgilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Üzerindeki Rakamların Anlamları Nedir?

Kredi kartının ön yüzünde bulunan numaralar rastgele yazılmaz ve çeşitli anlamları bulunmaktadır.

1. Kredi Kartı Numarası İlk Rakamı

Kartın üzerinde bulunan ilk rakam türünü belli eder. Kredi kartlarında 4 ve 5 rakamları bulunur. 4 rakamı Visa ödeme sistemini belirtirken, 5 rakamı Mastercard ödeme sistemini göstermektedir. Aşağıdaki tablodan türünü tespit edebilirsiniz.

1 ve 2 ise Havayolları kartları
3 ise Eğlence ve seyahat sektör kartları
4 ise Banka VISA kartları
Genelde 4xxx xx şeklinde yazılır.
5 ise Banka Mastercart kartları
Genelde 51xx xx ve 55xx xx olur.
6 ise Ticari kartlar ve bankaların kartları
7 ise Petrol sektör kartları
8 ise Telekomünikasyon sektör kartları
9 ise Ulusal

2. Kredi Kartı Numarası İlk 6 Rakam

İlk haneden başlayarak ilk 6 hane kredi kartının hangi banka tarafından verildiğini belirtmektedir. Bank Identification Number (BIN) adı verilen bu numara kredi kartının hangi bankaya ait olduğunu gösterir.

3. Kredi Kartı Sonraki 9 Rakam

İlk 6 haneden sonra gelen 9 hane bankaların müşterilerine atamış oldukları numaradır. Yani kredi kartı hesap numarası olarak bilinir. 0 ile 9 arasındaki sayılardan oluşan bu rakam sayesinde iki müşterinin kredi kartı numarasının aynı olması çok düşük bir ihtimaldir.

4. Kredi kartı Son Rakamı

Check digit olarak adlandırılan kredi kartı numarasında 16. yani son hane, kontrol numarasıdır. Kredi kartı numarasının geçerli olup olmadığını kontrol etmek için özel bir algoritma ile üretilir.

Kredi Kartı Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Bankalardan kredi kartı alanların aynı bankadan bir mevduat hesabı açma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat banka ürünlerinden yararlandıkları için bankalar bir müşteri numarası vermektedir.

Bankalar tarafından verilen bu kredi kartı müşteri numarası genellikle kredi kartlarının üzerinde yazmamaktadır. Eğer müşteri hesap numarası lazımsa, banka şube yetkilisinden veya çağrı merkezinden edinebilirsiniz.

“Kredi Kartı Numarası Nedir? Nerede Yazar Hemen Öğren” üzerine bir yorum

  1. Kredi kartı kart numarası üzerindeki rakamların ne olduğunu tam olarak bilmiyordum. Öğrendiğim iyi oldu fakat hangi bankaya ait olduğunun sorgulanması kısmını biraz eksik yazmışsınız. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok iyi olur. Kredi kartı numarasından banka tespit edilebiliyor mu?

    Cevapla

Yorum yapın