Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar, Ne Zaman Gelir?

Kredi kartı, bireylerin en çok kullandığı bankacılık ürünlerinin başında gelmekte. Özellikle internet üzerinden alışveriş alışkanlığının edinilmesiyle beraber kredi kartı kullanımının giderek artığını görmekteyiz. Bireylerin kredi kartı başvurusu esnasında merak ettikleri bazı sorular mevcut, bu soruların başında da kredi kartı kaç günde çıkar, ne zaman gelir? sorusu gelmekte.

Kredi kartının onaylanma süreci bankadan bankaya değişmekle beraber başvuru yapılan kanala bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Şöyle ki, internet üzerinden yapılan kredi kartı başvuruları ile şubeden yapılan başvuruların onay süresi farklı olabilmektedir. İnternet üzerinden, mobil bankacılıktan, telefon bankacılığından ya da ATM’den yapılan kredi kartı başvuruları ilk olarak ön onay sürecine tabiidir.

Başvuru yapan kişiden başvuru esnasında T.C kimlik ve cep telefonu numaraları istenir. T.C kimlik no üzerinden kişinin bankacılık geçmişi ve kredi notu sorgulanır. Başvuru sahibinin bankacılık geçmişi ve kredi notu, kredi kartı başvurusu için yeterli bulunursa başvuru kabul görür, aksi takdirde banka tarafından reddedilir.

Kredi Kartı Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi kartı başvurusunda bulunanların merakla yanıt aradığı sorulardan biri kredi kartı başvurum ne zaman sonuçlanır sorusu. Öncelikle bankaların kredi kartı tahsisinde farklı yöntemler kullandığından söz edebiliriz. Bazı bankalar, internet üzerinden yapılan başvurulara onay vermeleri durumunda başvuru sahibinin belirlediği adrese kredi kartı gönderiminde bulunurlar.

Bazı bankalar ise ön onay sonrasında kesin onay için başvuru sahibini gelir belgesi ile birlikte en yakın şubeye yönlendirirler. Durum böyle iken başvurunun onaylanma süreci de bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Ön onay adımını tamamlayan kullanıcılara kart gönderen bankalar, onay işlemini yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlamaktadırlar.

Kredi Kartım Ne Zaman Gelir?

Şubeden yapılan kredi kartı başvurularının doğrudan kesin onaya tabi olması, başvuru süresi açısından büyük önem arz eder. Şöyle ki kredi kartı başvurunuzu doğrudan şubeye giderek yaptıysanız başvurunuzun sonuçlanması yarım gün ile 1 günü bulabilir. Kredi kartı başvurunuz onaylandıktan sonra şube içerisinde kart basımı yapılıyorsa aynı gün içerisinde kartınızı teslim alabilirsiniz. Eğer kartınız adresinize gönderilecekse 10 iş günü içerisinde teslim alabilirsiniz.

Kartın teslim edileceği adresi kendiniz belirleyebileceğiniz gibi başvuru yaptığınız bankanın herhangi bir şubesine de isteyebilirsiniz. Bu durumda kartınız şubeye ulaştığında tarafınıza dönüş sağlanır.

Kredi kartım ne zaman gelir sorusuna verilecek yanıt, bankanın bu alandaki işleyişine göre değişebilmektedir. Kart başvurusu yaparken bankanızdan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin; Albaraka Türk Katılım Bankası, kart basım işlemlerini şubeden gerçekleştirmekte ve kart başvurusu onaylanan müşterilerine aynı gün içerisinde kredi kartını isimli olacak şekilde verebilmektedirler.

Bazı bankalar ise isimsiz kart vererek müşterilerinin kredi kartı ihtiyacını anında karşılamakta, daha sonra isimli kartı adreslerine yönlendirmektedirler. Böylece müşteri memnuniyetini sağlamayı hedefleyen bankalar, aynı zamanda hızlı kredi kartı tahsis süreçleri sayesinde yüksek kart kullanım oranına erişebilmekte. Ziraat Bankası, müşterilerine ilk olarak isimsiz kart vermekte, daha sonra müşterinin sistemde yer alan adresine ismine özel basılmış kredi kartını göndermektedir.

“Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar, Ne Zaman Gelir?” üzerine 3 yorum

  1. Merhabalar, Akbanktan kredi kartı başvurusu yapmıştım ve onaylandı. Şimdi kredi kartını yollayacaklar. Ne kadar sürede elime geçer acaba. Adresim Van.

    Cevapla
  2. Kredi kartı yollanalı tam 1 hafta oldu fakat hala elime ulaşmadı. Ziraat bankasından başvuruda bulunmuştum. Hızlı gelmesi için yardımcı olurmusunuz.

    Cevapla

Yorum yapın