Kredi Kartı Borcunu Başka Kredi Kartıyla Ödeme Yöntemleri

Kredi kartı borcunu başka kredi kartıyla ödeme aslında hiç tavsiye edilmeyen, dikkat edilmediği takdirde insanı daha fazla faizle karşı karşıya getirebilecek bir yöntem. Fakat bankaya kart borcu olanların sıkışık zamanlarında istemeden de tercih ettiği yöntemlerden birisi.

Borcu borçla kapatmayı kimse istemez. Hele ki faizler içinde boğulmayı hiç kimse istemez. Ne var ki kredi notunun düşmesi, kartın kullanıma kapanması ve borcun faizinin çok artması gibi durumlarda tercih edilebiliyor.

Bir ödeme aracı olan kredi kartı, bankaların yapmış olduğu kampanyalar, alışveriş tutarlarının taksitlendirilebilmesi, yapılan alışveriş sonucunda para puan kazanılabilmesi gibi özellikler nedeniyle tercih ediliyor. Her kredi kartının bir hesap kesim tarihi bulunuyor ve bu dönem içinde yapılan tüm alışveriş tutarları bu hesap kesim tarihinde toplanarak ekstre oluşturuluyor.

Dönem sonunda çıkan borç, belirli bir zaman dilimi sonunda yani son ödeme tarihinde tamamen veya asgari ödeme tutarının ödenmesi gerekiyor. Bu konuda yazdığımız asgari ödeme tutarı hesaplama makalemizi inceleyebilirsiniz. Asgari ödeme tutarı ödendiğinde kalan paraya aylık olarak faiz uygulanıyor. Hiç ödenmediği takdirde ise nakit çekim ve daha sonrada kredi kartı kapatılıyor ve yasal süreç başlatılabiliyor.

Kredi Kartı Borcunu Başka Kredi Kartıyla Ödeme Yöntemleri

Kredi Kartı Borcu Diğer Bir Kredi Kartı İle Ödenebilir mi?

İki veya daha fazla kredi kartı bulunan banka müşterileri, mevcut bir kredi kartının borcunu direk karttan veya nakit avans çekerek ödeyebilmektedirler.  Bu işlem bankalar tarafından şu an engellenmemektedir. Kredi kartını borcunun ne şekilde ödendiği veya kredi kartının hangi borcu kapatmak için kullanıldığı bankayı ilgilendiren bir durum değildir.

Kredi Kartı Borcunu Direk Kart Kullanarak Ödeme

Bazı bankaların internet ve mobil şubeleri, ödeme işlemi talimatı verirken hangi hesaptan para çekileceğini sormaktadır. Bu bölümde ayrıca kredi kartından ödeme seçeneği de bulunmaktadır.

Aynı veya başka bir bankaya ait kart borcu ödeneceği zaman ödeme aracı olarak kredi kartı seçilerek, paranın karttan çekilmesi sağlanabilir. Bu uygulama her bankada mevcut değildir.

Kredi kartı Borcunu Nakit Avans Çekerek Ödeme

Nakit avans, nakit ihtiyacının giderilmesi amacıyla kredi kartına tanımlanmış günün her saatinden kartla banka ATM’lerinden alınabilen bir nevi kredi türüdür. Kullanılabilecek nakit avans genellikle kredi kartı limitinin %25’i kadardır.

Kredi kartının borcunu başka bir kredi kartı ile kapatabilmek için nakit avans çekilecek olan kartın limitinin yüksek olması gerekir. Alınan nakit avansı borcu olan kredi kartına yatırarak borcu kapatmış olursunuz. Fakat bu durumda diğer kartın borcuna faiz uygulanmaya başlayacak, bu durum sizi kısa bir süre idare edecektir.

Son zamanlarda taksitli nakit avans veren bankalar, alınan bu parayı belirli bir oranda 12 aya kadar vadeye bölerek taksitlendirebilmektedir. Taksitlendirme aylık ödenecek tutarın bölünmesi anlamına gelir. Fakat işin içine yüksek miktarda faizler girer.

Nakit Avansla Kredi Kartı Borcu Ödemek Mantıklı mı?

Eğer yakın bir zamanda beklediğiniz bir nakit para varsa nakit avans çekmek, kredi notunun düşmemesi, kartın alışverişe kapanmaması açısından mantıklı olabilir. Böyle bir durumda sadece asgari ödeme tutarının çekilmesi ve birkaç gün sonra gelen parayla hep nakit avansın hemde kart borcunun kapatılması tercih edilebilir.

Fakat uzun süreli borçlanmalar için nakit avans seçeneği mantıklı değildir. Alınan paraya ekstra bir faiz ödeneceğinden zaman içinde daha büyük bir çıkmaza girmenize neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir