Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir, Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı dönem borcunun üzerinden hesaplanan asgari ödeme tutarını, kredi kartı borcunun tamamını kapatamaya yeterli parası olmayanların mutlaka ödemesi gerekir. Ödenmemesi kişilerin finansal geçmişi dolayısıyla kredi notunda olumsuz bir etki yaratır.

Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Genellikle bir aylık zaman zarfında yapılan harcamalar hesap kesim tarihinde toplanır ve dönem borcu oluşur. Kredi kartını cazip hale getiren sebeplerden biri, kişilerin alışveriş yaparken üzerlerinde para olmasa bile kendilerine belirlenen limit dahilinde istedikleri gibi harcama yapabilmeleridir. Diğer bir sebepte bu harcamaları taksitlendirebilme ve çeşitli puanlar kazanabilme olanağının olmasıdır.

Kredi kartları aslında doğru kullanıldığında çok avantajlı bir ödeme yöntemidir. Fakat yanlış kullanımı kart sahipleri için bir girdaba yol açabilir. Toplam gelirden fazla yapılan harcamalar tüketiciler için büyük sıkıntıların oluşmasını sağlar.

Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hatalardan biride sürekli olarak veya belli dönemlerde asgari tutarın ödenmesidir. Peki kredi kartı asgari ödeme nedir? Detaylı olarak incelemeye başlayalım.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Demek?

Kredi kartı asgari tutarı, dönem içinde yapılan harcamalar neticesinde oluşan dönem borcunun ödenmesi gereken en düşük miktarını ifade eder. Asgari ödenecek tutar yasalar tarafından belirlenmiş oranda hesaplanır ve son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmesi gerekir.

Dönem borcunun ödenmemesi, sadece asgari tutarın ödenmesi halinde kredi kartı borcu, bir sonraki döneme faizli olarak yansıyacaktır. Sonuç itibariyle toplam borç bir çığ gibi büyüyecek ve ödemede zorluk yaşanmasına neden olacaktır.

Asgari Ödeme Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Asgari ödeme ödeme oranı, kredi kartının limitine ve kredi kartının ilk kullanım yılına göre hesaplanmaktadır. Daha iyi anlayabilmek için kredi kartı asgari hesaplama tablosunu inceleyelim.

KREDİ KARTI LİMİTİ ASGARİ ÖDEME ORANI YÜZDESİ
Tüm Kredi Kartları %30
Yeni Kredi Kartı (İlk Yıl) %40

Ufak bir örnekle asgari ödeme hesaplama nasıl yapıldığını görelim. 4000 TL limitli kredi kartı olan bir kişinin dönem borcu 1000 TL geldiğini düşünelim. Borcun asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. Yani toplam tutarın yüzde 30’u olarak hesaplanacaktır.

Asgari Tutarı Ödenirse Faiz İşler mi?

Kredi kartı dönem borcunun hiç ödenmemesi durumunda gecikme faizi uygulanır. Fakat asgari ödeme tutarının ödenmesi durumunda gecikme faizinden daha düşük olan akdi faiz devreye girer.

Yapılabilecek olan akdi faiz ve gecikme faizi oranını TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) her 3 ayda bir belirler. Bu yıl 1 Nisan 2019’da bu oran %2,15 olarak belirlenmiştir.

Asgari ücretin ödenmesi durumunda, kredi kartı borcunun kalan kısmına yasal olarak belirlenmiş olan maksimum bu faiz işler.

Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartının asgari ödemesinin yapılmaması yasal takibe kadar giden bir süreçtir. Kredi kartının asgari tutarının takvim yılı içerisinde 3 defa ödenmemesi durumunda nakit kullanıma kapatılır. Takvim yılı içerisinde 3 kez arka arkaya asgari tutarın ödenmemesi ise kredi kartının kullanıma kapatılmasına yol açar. Yasal takip başlar.

Ayrıca asgari ödemenin yapılmaması durumunda dönem borcunu bir sonraki döneme uygulanacak olan faizlerle birlikte yansıyacaktır. Buda 2 dönemlik bir ödeme yapmak demektir ki, sizi bir hayli zora sokacak bir durumdur.

Asgari Ödemenin Kredi Notunu Etkiler mi?

Son ödeme tarihinden önce kredi kartının asgari ödeme tutarı yatırılırsa kredi notunda zamanında ödeme olarak yansır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, sadece asgari ödeme yapılması toplam borç miktarınızı artması demektir. Bu durum bankalardan ileride almak istediğiniz kredi gibi ürünlerde etkisini gösterecektir.

Asgari ödemenin bir gün bile gecikmesi kredi notunda düşmeye neden olacaktır. Kredi notu finansal geçmişiniz olduğundan, özellikle kredi ve kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılmaması kredi notunu olumsuz olarak etkilemektedir.

Yorum yapın