Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir, Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde kredi kartı kullanımı yaygın bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyor.  Hemen hemen her kişini cebinde en az 1 adet kredi kartı bulunuyor. Bu durumda kredi kartı asgari ödeme hesaplama kullanıcılar açısından oldukça önemli bir yere sahip oluyor.

Kredi kartının alışverişlerde yoğun kullanımı beraberinde yanlış kullanım sorunlarını da yanında getiriyor. Kartınızı kullanırken o ayki gelirinizi harcıyormuş gibi düşünmelisiniz. Gelirinizin üzerinde alışveriş yapıp taksitleri buna göre ayarlamazsanız, ileride büyük parasal sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Tamda bu noktada kredi kartı asgari tutar özelliği insanları cezbediyor. Genel olarak yaygın düşünce olarak görünen asgarisini öder geçeriz mantığı ortaya çıkıyor. Çok tehlikeli olan bu durum bilinçsiz bir tüketici oluşmasını sağlayıp, kredi kartı bataklarının gün geçtikçe artmasında temel nedenlerden biri haline geliyor. Bu durumun önüne geçilebilmesi, ileride vatandaşların zorda kalmamaları adına kredi kartı limit kısıtlaması ortaya çıkmıştır.

Bilinçli bir tüketici olarak bizlerin konuya iyi hakim olması adına kredi kartı asgari ödeme hesaplama yönteminin nasıl yapıldığını ve sonuçlarının neler olacağını bilmemiz gerekiyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir

Kredi kartının 1 ay kullanılması sonucunda oluşan toplam tutara dönem borcu adı verilmektedir. Asgari ödeme ise dönem borcunun ödenmemesi durumunda yasalarca belirlenmiş oranlardaki ödenebilecek minimum ödeme tutarına denmektedir.

Kredi kartı aldığınızda imzaladığınız sözleşmede belirtilen şartlarda bulunmaktadır. Doğru olan tüm borcun ödenmesi olmasına rağmen herhangi bir nedenle ödeme yapamıyorsanız, minimum ödeme miktarı olan asgari ödemeyi yapmanız kartınıza daha fazla faiz uygulanmasına engel olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır

Asgari ödeme, tutarı kredi kartı limiti ve ne zaman aldığınızla doğru orantılıdır. Yönetmeliğe göre kredi limiti 20.000 TL üzeri veya yeni alınan kredi kartı (ilk 1 yıl) sahibi kişiler için asgari ödeme oranı %40’tır. Kredi kartı limiti 0 TL ile 15.000 TL arası olan kişilere asgari tutar oranı %30 olarak uygulanırken, 15.000 Tl ile 20.000 TL arası limiti bulunan kişilere uygulanan oran %35 olarak belirlenmiştir. Aşağıda bulunan tabloyu inceleyerek kredi kartı asgari hesaplama yöntemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Kredi Kartı LimitiAsgari Ödeme Oranı
0 TL – 15.000 TLYüzde 30
15.001 TL – 20.000 TLYüzde 35
20.000 TL üzeriYüzde 40
Yeni Kredi Kartı İlk YılıYüzde 40

Bu duruma örnek vermek gerekirse 17.000 TL limitli kredi kartına sahip bir kişi, kartını aldığından 1 yıl üzeri geçmişse ve dönem içinde 14.000 TL borç yapmışsa karşısına çıkacak olan asgari ödeme tutarı 4.900 TL olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Asgari ücretin ödenmemesi kredi notundan kredi kartının kapatılmasına hatta yasal takibe kadar sonuçları vardır. Takvim yılı içerisinde kredi kartına gelen asgari ücret üç defa ödenmediği takdirde nakit kullanıma kapatılmaktadır. Yine takvim yılı içerisinde üç defa üst üste asgari ücretin ödenmemesi durumunda kredi kartı yasal olarak kullanıma tamamen kapatılmaktadır

Kredi Kartı Asgarisinin Ödenmemesinin Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı borcunun son ödeme tarihinden sonra bir gün bile gecikmesi demek kredi notunun düşmesi demektir. Çünkü kredi notunun hesaplanmasında geçmiş kredi ve kredi kartı ödemelerinin etkisi büyüktür. Kredi kartı borcunun geç ödeme olarak sicilinize girmemesi için en azından asgari ödemesini zamanında yapmanız gerekmektedir. Düşen kredi notu ise geçmişte kredi başvurusu gibi banka hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde karşınıza çıkacaktır.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faizi İşlenir mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her 3 ayda bir azami akdi ve gecikme oranlarını tespit edip açıklar. Dolayısıyla bankalarda geciken kredi kartı faiz oranlarını bu şekilde belirlemiş olurlar. 2019 yılının ilk çeyreğinde açıklanan faiz oranı aylık %2,25’dir.

Kredi kartınızın asgari ödeme tutarını zamanında yatırdığınızda, kalan miktara yasal olarak belirlenen bu faiz oranı aylık olarak uygulanır.

Sadece Asgari Tutarı Ödemenin Zararları

Kartın sadece asgari tutarını alışkanlık haline getirmek, kullananlar için ileride çok sıkışacağı anlamına gelecektir. Çünkü ilk aydan kalan dönem borcu diğer aya yansımakla kalmayacak üzerine birde faiz uygulanacaktır. Bu durumda borç gittikçe büyüyecek ve bir süre sonra çıkmaza girecektir. Bu nedenle gelire göre kredi kartı harcaması yapmak yani amacında kullanmak ve zamanında borcun tamamını ödeme alışkanlığı her zaman finansal açıdan yarar sağlayacaktır.

2 thoughts on “Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir, Hesaplama Nasıl Yapılır?

 • Şubat 9, 2019 tarihinde, saat 1:31 am
  Permalink

  Merhaba, siteniz açıldığından beri takipçileriniz arasındayım. Hep kredi kartı asgari ödemenin nasıl hesaplandığını merak etmişimdir. Sayenizde merakımı giderdim. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Şubat 12, 2019 tarihinde, saat 1:01 am
  Permalink

  Arkadaşımın tavsiyesiyle facebook sayfanızı takip ediyorum. Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir