Kredi Erken Kapatma Nedir? Erken Kredi Ödeme Cezası Hesaplama

Elinize geçen toplu para ile kredi borcunu kapatma kararını aldınız. Borçlardan duyduğunuz rahatsızlığı gidermek ve rahatlamak istiyorsunuz. Peki erken kredi kapatma ile tüm kredi borcunu ödemek sizin için avantajlı mı?

Erken kredi kapatma, kredi alan kişinin ödeme vadelerinin dışında borcunu kapamak istemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Tüketicinin almış olduğu kredi çeşidine göre yani ihtiyaç, taşıt veya konut kredisine göre farklılık göstermektedir.

Kredi Erken Kapatma Nedir?

Tüketicilerin kullanmış oldukları ihtiyaç, taşıt veya konut kredisinin ücretinin tamamını, belirli bir sebepten dolayı vadesi bitmeden ödemesi durumuna erken kredi kapatma denmektedir.

Çekilen kredinin erken ödenmesi durumunda bankanın politikasına göre ücretlendirme yapılmaktadır. Bazı bankalar ihtiyaç ve taşıt kredilerinde indirime giderken, bankaları bir çoğu konut kredisinin erken kapatılması durumunda ek ücret talep etmektedir. Bankaların istemiş olduğu bu ücrete kredi erken kapatma cezası adı verilmektedir.

Konut Kredi Erken Ödeme Cezası Ne Kadardır?

Belirttiğimiz gibi erken kapatma cezası sadece konut kredilerinde uygulanmaktadır. Bu ceza Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde bulunan oranlarla belirlenmektedir. Tüketici çekmiş olduğu konut kredisinin kalan vadelerinin tamamını ödemek istediğinde, kalan vadesi 36 aydan az olan kredilerde yüzde bir, 36 aydan fazla olan kredilerde ise yüzde iki olarak uygulanmaktadır.

Burada önemli olan bir noktada bankadan konut kredisi alınırken imzalanan sözleşmedir. Bu sözleşmede erken ödeme tazminatı ile ilgili bir madde bulunmuyorsa bankalar kredi erken ödeme cezası talep edemez. Konut kredisi alınırken kredinin ara ödeme ile kapatılabileceğini düşünerek sözleşmeyi buna göre yapmak fayda sağlayacaktır.

Erken Kredi Kapama Hesaplama Nasıl Yapılır

Konut kredisinin kalan kısmını kapatmak istenildiği zaman banka tarafından çıkarılacak olan ceza, kredinin tamamından değil, ödeme planında kalan miktar üzerinden hesaplanmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 90.000 TL’lik 36 ay vade ile konut kredisi çeken biri 10’cu taksidinde ara ödemeyle tamamını kapatmak istediğinde, kalan ana para 70.000 TL olacaktır. Bu durumda kalan vade sayısı 36 aydan az olduğundan erken kapatma cezası yüzde bir oranında uygulanacaktır. Tüketici toplam 77.000 TL ödeyerek almış olduğu konut kredisini kapatabilmektedir.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Hangi Durumda Verilmez

Almak istediniz ev için kredi çekmeye karar verdiniz. Banka onay verdi ve sizi şubesine davet etti. Kredi alacak kişi ödeme planı oluşturulurken ileride ara ödeme yapacağını belirtmesi durumunda sözleşmede erken ödeme kısmı kaldırılır. Bu durumda konut kredisi erken ödeme cezası kişiden alınamaz.

İhtiyaç ve Taşıt Kredi Erken Kapatma Cezası Ne Kadardır?

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde, konut kredisinde olduğu gibi erken kapatma cezası uygulanmaz. Kalan anaparanın ödenmesiyle alınan kredi borcu kapatılmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise borcun tamamının ödeneceği gündür. Kredi kapatma tarihi ile ödeme planı arasında bulunan gün sayısına yine faiz hesaplanmaktadır.

Tüketicilerin alabilecekleri kredi miktarı gelir durumlarına göre belirlenmektedir. Alabileceğiniz en fazla krediyi hesaplamak için ne kadar kredi çekebilirim yazımıza göz atabilirsiniz.

Bazı bankalar müşterilerine kredi erken ödeme indirimi yapmaktadır. Eğer almış olduğunuz kredinin tamamını kapamak istiyorsanız öncelikle bankayla görüşüp bilgi almanız sizin için avantajlı olacaktır.

“Kredi Erken Kapatma Nedir? Erken Kredi Ödeme Cezası Hesaplama” üzerine 2 yorum

  1. Akbank tan aldığım krediyi kapatmak istedim. Banka bana ufak bir faiz ödemem gerektiğini söyledi. Borcumuzu ödemek istiyoruz. Ondan bile faiz alıyorlar.

    Cevapla
  2. Kredi borcumu daha uygun faizli bir kredi alacağımdan dolayı kapatmak istiyorum. Bana kredi erken ödemesi yapacağım için ceza çıkarmı.

    Cevapla

Yorum yapın