Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Acil nakit ihtiyacımız olduğunda aklımıza ilk gelen fikir bankalardan kredi almaktır. Kredi çekmeden önce bankaların şubelerinden ya da web sitelerinden faiz oranlarını inceleyerek bize en uygun gelen kredi ürününü belirleyebiliriz. Ya da farklı bir seçenek olarak karşılaştırma sitelerini kullanarak farklı bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak kendinize en uygun bankayı bulabilirsiniz. Ancak kredi çekmek için faiz oranlarını öğrenmekle bitmiyor.

Kredi çekmenin de belirli şartları vardır. Bu genel şartlar arasında 1000 ortalamalı ya da üzerinden bir kredi notu, belgelenebilir bir gelir kaynağı, kredi çekebilmek için gerekli belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Belgelenebilir gelir kaynağı kredi kullanımının en temel unsurlarından biridir. Belgelenebilir gelir olarak maaş bordrosu, iş yerinden alınan yazı ve sigorta dökümü temel teşkil eder. Eğer ki maaşınızı günlük, haftalık ya da saatlik alıyor iseniz işveren size sigorta yapmayabilir. Böyle bir durumda kredi çekmeniz zora girecektir. İşverene kredim çıkmıyor bana bir aylık sigorta gerekli gibi düşünceler ile işlem yapsanız bile krediniz onay alamayacaktır. Burada asıl düşülmesi gereken durum kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmam gerek sorusudur.

Kredi çekmek isteyen kişi aktif olarak 180 gün yani 6 ay kesintisiz sigorta primlerini ödemiş ve e-devlet üzerinden bunu döküm olarak sunabilmesi gerekmektedir. Bankalar sigorta primlerinde genel olarak son 6 ayı göz önüne almaktadır. Örnek olarak 15 gün de bir giriş çıkış yapılan işlerde kredi çekmeniz zor olacaktır. Çünkü çalışma konusunda bir istikrarınız olmadığı için geri ödemeniz konusunda endişe duyarlar.

Bir diğer konu ise sigorta primlerinizin maaşınıza göre yatmasıdır. Çalıştığınız yer size 3.000 TL ödüyor ancak sigorta primlerinizi asgari ücret üzerinden yatırıyor ise bankalar sizin belgelenebilir gelir durumunuzu 2558 TL olarak sisteme geçirir. Sigorta primlerinizin doğru ödenip ödenmediğini e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz bu sayede kredi başvurusu yaparken bir sürpriz ile karşılaşmamış olursunuz.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

Eğer ki geçiminizi kira gelirlerinden elde ediyor ve yatırım ya da nakit ihtiyacınız için kredi ürünü kullanmak istiyor iseniz kira sözleşmesiz gelir elde ediliyor ise bankalar bunu göremez ve size kredi ürünü vermezler. Aylık 3.000 TL kira geliriniz var sayalım eğer ki sözleşme yapmadan elden para akışı sağlanıyor ise bankalar bunu göremez ve belgelenebilir gelir kaynağı olarak işleme koyamazlar. Farklı bir yöntem olarak ipotekli kredi kullanabilirsiniz. Bunun için üzerinize ev, araba, arsa gibi nakit değeri yüksek malları bankaya ipotek göstererek kredi almanız mümkün.

Bazı bankalar 3 ay sigorta primi kesintisiz olarak ödenmiş kişilere kredi verebilmektedir. Vermiş oldukları kredi vade ve faiz oranları 6 ay çalışmış kişilere oranla farklılık gösterebilmektedir. Kredi kullanmadan önce kredi danışmanlık hizmeti alarak kredi konusunda kafanızda oluşan sorulara cevap bulabilirsiniz. 3 ay sigorta primi yatmış kişilere kredi veren bazı bankalar aşağıdaki gibidir:

  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • Finans bankası
  • Ziraat Bankası
  • Deniz Bank
  • ING Bank
  • Garanti Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir