KMH Nedir? Banka Ek Hesap Açılımı ve Kullanımı

Açılımı Kredili Mevduat Hesabı olan KMH, en basit haliyle bankada bulunan mevduat hesabınıza tanımlanmış hazır bir kredidir. Vadesiz hesapta bakiye kalmadığı zaman devreye girer. Hesapta para olmasa bile tüm bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi için limiti dâhilinde para sağlar.

KMH nedir sorusu bankalarla ilişkisi olan çoğu kişi tarafından araştırılan bir konudur. Her hesap açılışında verilmez, hesap sahibinin başvurusuyla birlikte tanımlanır. KMH limiti bankalar tarafından belirlenir.

Banka hesabında nakit para olmasa bile havale, EFT, otomatik ödeme veya ATM’den para çekimi yapılabilir. Her ne kadar avantajları çok olsa da bilinçsiz kullanımı sonucunda kişilere günlük olarak işleyen faiz oranıyla büyük bir yük olur.

Bankaların müşterilerine sunduğu kredi ürünleri arasında yer alan KMH’ya ek hesap, artı para, avans hesap, kredili bankomat, anında para hesabı gibi isimler vermektedir. Fakat sonuçta fonksiyonu ve işleyişi aynıdır.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

KMH, bankaların müşterilerine tanımladığı, mevduat hesaplarına bağlı, belirli bir limite sahip kredi ürünüdür. KMH olan kişiler hesaplarında yeterli bakiye olmadığı zaman ATM’lerden para çekebilir, başka kişilere para yollayabilir, fatura ödemelerini yapabilir, kredi kartı veya kredi borçlarını ödeyebilirler.

KMH, yeterli bakiye olmadığında borçların zamanında ödenmesinde kullanılabilir.  Zamanında ödeme finansal geçmişe dolayısıyla kredi notuna olumlu olarak etkileyecektir.

KMH Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer ek hesap sahibi olmak istiyorsanız yapmanız gereken, nüfus cüzdanı ve gelir belgesi ile vadesiz hesabınızın bulunduğu banka şubesine başvurmak olacaktır. Henüz herhangi bir bankada hesabınız yok ise banka hesabı nasıl açılır yazımızı okuyabilirsiniz. Bankanın başvurunuzu değerlendirmesi sonucu olumlu olduğu takdirde belirlenen limit dâhilinde ek hesap açılacaktır.

Bankanın maaş ve emekli aylığı alan müşterileri içinde ek hesap başvuru yöntemi aynıdır. Fakat aylıkları zaten bankaya yattığı için çoğu banka gelir belgesi istememektedir.

KMH Limiti Nasıl Belirlenir?

KMH limitini bankalar belirler. Müşterilerinin hesap hareketleri, maaş müşterisi olup olmadığı, aylık toplam geliri KMH limiti belirlemede değerlendirilen etkenlerdendir.

KMH limiti belirlenirken, kredi notu etkili bir faktördür. Finansal geçmişi iyi yani kredi notu yüksek olan kişilere verilecek limit daha fazla olacaktır. Buna rağmen bankaların verdikleri KMH üst limiti, genellikle toplam aylık gelirin üç katından fazla olmaz.

KMH Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?

KMH faizi, günlük olarak hesaplanmaktadır. Resmi, bayram ve hafta sonu tatillerinde de KMH’den çekilen paraya faiz uygulanır.  Kredili Mevduat Hesabı’ndan çekilen para aynı gün içinde ödenmesi durumunda bir günlük faiz uygulanır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye, KMH faiz hesaplama makalemizde yer verdik.

Kredili Mevduat Hesabı’ndan çekilen paraya işletilecek faiz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen oranı geçemez. 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle KHM faiz oranı olarak aylık %2,25, gecikme faizi ise %2,75 olarak belirlenmiştir.

KMH Borcu Nasıl Ödenir?

KMH’dan nakit çekilmesi, alışveriş yapılması, fatura ödenmesi veya eft ve havale gibi bankacılık işlemlerinin yapılması sonucunda vadesiz hesap eksi bakiyeye düşer. Bu durumda KMH faizi işlemeye başlar.

KMH borcunu ödemek için eksiye düşen vadesiz hesabı, sıfır veya üstü bakiyeye arttırmak gerekir. Yani vadesiz mevduat hesabına para yatırmak gerekir. Hesaba para girişi sonrasında KMH otomatik olarak bağlı bulunduğu hesaptan parayı tahsilat ederek borcun ödenmesini sağlar.

Bankaların KMH’ya Verdikleri Adlar Nelerdir?

Bankaların kredi ürünleri arasında yer alan KMH’ya farklı adlar verdiklerini daha önce söylemiştik. Bunlara göz atalım.

KMH’yı Kapatma Nasıl Yapılır?

Başvurup açtığınız KMH’nı daha sonra kapatmak istiyorsanız, bağlı olduğu mevduat hesabı bulunan şubesine giderek dilekçe vermeniz yeterli olacaktır. Fakat kapatmak istediğiniz KMH’a borcunuzun olmaması gerekir.

“KMH Nedir? Banka Ek Hesap Açılımı ve Kullanımı” üzerine bir yorum

  1. Geçen gün sabah acil paraya ihtiyacım oldu. Ziraat bankası kullanıyorum. Ziraat bankamatiğine para çekmek için gittiğimde hesabımda para olmadığını gördüm. Onay vererek kmh hesabımdan para çektim. Akşam üstü hemen geri yatırdım. İki gün sonra birde ne göreyim aynı gün yatırdığım halde faiz almışlar. Bu ek hesaptan alınan para aynı gün içinde yatırılınca faiz uygularmı. Ziraat bankası kmh faiz oranı neden böyle yüksek ve diğer bankalarında böylemi?

    Cevapla

Yorum yapın