KMH Faiz Hesaplama (Formülü) Nasıl Yapılır? Güncel KMH Faiz Oranları

KMH (Kredili Mevduat Hesabı), bankaların müşterilerine hesaplarında para olmadığında kullanabilmeleri için sundukları bir kredidir. Her kredi türünde olduğu gibi KMH’da belirli bir faiz karşılığı kullanıma sunulur.

KMH faiz hesaplama yapılırken dikkat edilecek nokta günlük olarak işlemesidir. Aynı gün içerisinde kullandığınız krediyi geri ödemeye kalktığınızda bir günlük faiz eklenecektir.

Bankalar tarafından farklı adlarla ifade edilen KMH, müşterilerinin kısa süreli ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla açılır. Örneğin başka bir hesaba hesap bakiyenizden fazla para transferi yapmaya kalktığınızda sizden KMH kullanım onayı istenir. İzin verdiğiniz takdirde eksik olan para KMH’ndan karşılanır.

Şimdi sizlerle birlikte KMH faiz oranlarının nasıl belirlendiğini ve faiz hesaplamasının nasıl yapıldığını inceleyelim. Ama öncelikle sitede bulunan KMH Nedir yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

KHM Faiz Nedir, Oranları Nasıl Belirlenir?

Tüm bankalar Kredili Mevduat Hesabı ürünleri için günlük olarak belirledikleri faizi kullanırlar. Hafta sonu, bayram ve resmi tatil günlerinde hesaptan kullanılan para için faiz işlemeye devam eder.

Bankaların uygulayabileceği en yüksek faiz oranı TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından belirlenir. Son belirlenen azami faiz oranı 1 Nisan 2019 tarihinden geçerli olmak üzere belirlenmiştir.

Buna göre, bankaların en yüksek KMH faiz oranı %2,15 olarak belirlenirken, gecikme faizine uygulanabilecek en yüksek oran ise %2,65 olarak kullanılacaktır.

KMH Faiz Hesaplama Formülü

KMH günlük faiz hesaplama oldukça kolay bir yöntemdir. Kullanılan para için günlük olarak alınan faizi hesapladıktan sonra aylık faiz tutarının hesaplamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.

KMH hesaplama, harcanan KMH tutarı bankanın uyguladığı faiz oranı ile çarpıldıktan sonra 30 a bölünerek yapılır. Çıkan rakam günlük olarak banka tarafından alınacak faiz tutarıdır. Sonrasında kaç gün kullanacaksanız gün sayısı ile çarparak toplam faiz oranını bulabilirsiniz. Çıkan faize %15 KKDF ve %5 BSMV eklemeniz gerekmektedir.

KMH Faizi = KMH Tutarı x Faiz Oranı /30 x Gün Sayısı

Basit bir örnek ile bu formülü açalım;
KMH Tutarı : 1.000 TL
Faiz Oranı : %2,25
Gün Sayısı : 10 Gün olsun.

Bu durumda günlük faiz oranı; (1.000 TL x %2.25) / 30 = Kısaca 1.000 TL x 2.25 / 3000 = 0,75 olacaktır. 10 günlük faiz oranı ise 0,75 TL x 10 = 7,5 TL dir. Ödenecek vergi ve fon ücreti ortalama 1.51 TL çıkacaktır. Bu durumda 1.000 TL için 10 günlük KMH kullanımı sonucunda geriye toplam 1009,1 TL ödenecektir.

KMH Faiz Hesaplama (Formülü) Nasıl Yapılır? Güncel KMH Faiz Oranları

Bankaların KMH Faiz Oranları Hesaplama Sayfaları

Bankalar, müşterilerine sundukları ürünler arasında bulunan KMH için hesaplama sayfalarına yer veriyor. Böylece ek para kullanacak olan kişiler, KMH kullanmadan önce, ne kadar faiz ödeyeceklerini rahatlıkla hesaplayabiliyor. Bizde sizlere bazı bankaların KMH hesaplama sayfalarına kolayca ulaşabilmeniz için bir liste çıkardık.

Banka AdıKMH Hesaplama Adresi
Akbank Artı Para HesaplamaTıklayın
Denizbank KMH FaiziTıklayın
Finansbank Ek Hesap Faiz OranlarıTıklayın
Garanti KMH Hesap AracıTıklayın
Halkbank Açık Hesap Faiz HesaplamaTıklayın
HSBC KMH BilgileriTıklayın
İş Bankası Ek Hesap KMH FaiziTıklayın
Şekerbank KMH FaizleriTıklayın
Vakıfbank Bankomat Faiz OranıTıklayın
Yapı Kredi Esnek Hesap Faiz HesapTıklayın
Ziraat Bankası KMH Faiz OranlarıTıklayın

Ülkemizde bulunan tüm bankaların internet sitesi adresleri ve bilgilerine Türkiye’de kaç banka var yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

One thought on “KMH Faiz Hesaplama (Formülü) Nasıl Yapılır? Güncel KMH Faiz Oranları

  • Haziran 10, 2019 tarihinde, saat 8:19 am
    Permalink

    Geçen gün başka birine havale yapacağım sırada uyarı verdi. Hesapta bulunan paradan daha fazla göndermeye çalışmışım. Yetersiz bakiye varmış. Nasıl olsa gün içinde başka yerden para gelecek diye 500 tl üzerini bu ek hesaptan tamamladım. Onay verdim gönderdi. Aynı gün öğleden sonra hesabıma para geldi ve ek hesaba olan borcumu otomatik olarak almış. Fakat faizi ile birlikte almış. Aklınızda bulunsun aynı gün bile olsa ek hesap üzerinden kullandığınız parayı faizi ile birlikte alıyorlar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir