Karekodlu Çek Nedir, Karekodlu Çek Sorgulama

Karekodlu çek diğer söyleyiş tarzıyla çekte karekod (QR Code), piyasalarda yaygın olarak kullanılan çekin güvenilirliğini arttırmak için uygulamaya konulmuş, riski azaltıcı bir sistemdir. Bu yazımızda karekodlu çek sorgulama için ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

2017 yılı itibariyle kanunen zorunlu hale gelen karekod ile birlikte artan karşılıksız çek, ikiz çek, sahte çek sorunlarının önüne geçilmeye başlanıldı. Yapılan bu yenilikle birlikte hazırlanan çek sorgulama programı sayesinde hızlı bir şekilde çek raporu alma, internetten çek istihbaratı oldukça kolay bir hale geldi.

Cep telefonunuzdan Findeks mobil uygulama sayesinde üzerinde bulunan karekod okutularak çek yaprağının doğruluğu, kaşidecisinin ödeme durumu ve performansını değerlendirerek çeki alma konusunda daha sağlıklı bir karar verebileceksiniz. Sizde çek sahibi olmak istiyorsanız çek defteri nasıl alınır yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Karekodlu Çek Nedir?

Üzerinde bulunan barkod sayesinde çek yaprağı ve çeki düzenleyen (kaşideci) hakkında bilgileri görüntülenmesini sağlayan, sorgulamaya izin veren ve kaşidecinin daha önceki ödeme geçmişi hakkında bilgi alabileceğiniz sisteme karekodlu çek denilmektedir. Aslında daha önceden kullanılan standart banka çeklerinin farklı bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu barkod sistemi sayesinde çeki alacak kişi, ilk olarak oluşabilecek çekle ilgili yukarıda belirttiğimiz sahtecilikleri hemen tespit edebilecek ve güvenle çeki kabul edebilecek. Aynı zamanda çek durum sorgulama sayesinde yazan kişinin çek ödeme geçmişiyle ilgili bilgilere de ulaşabilecektir.

Findeks Çek Sorgulama Programı İndirme

Öncelikle çek sorgulama programının bilgisayarlarda kullanılamayacağını belirtelim. Uygulama sadece akıllı cep telefonları ve tabletler için tasarlanmış. Android ve IOS (iPhone ve İpad) cihazlar için ücretsiz olarak mağazalarından indirebilirsiniz.

Findeks çek sorgulama programı indirme için cep telefonunuzun işletim sistemine bağlı olarak; IOS cihazlarda AppStore uygulaması üzerinden, Android kullanan cihazlarda ise Google Play Store uygulaması üzerinden yükleyebilirsiniz. Arama kutusuna “Findeks” yazarak aratın. Karşınıza çıkacak ilk sıradaki Findeks logolu uygulamayı INSTALL veya YÜKLE tuşuna basarak indirin. İşte bu kadar basit.

Burada mutlaka dikkat etmeniz gereken şey indireceğiniz programın Kredi Kayıt Bürosu (KKB) imzasını taşıması olsun. Findeks bilindiği gibi KKB’nin tescilli bir markası olduğunu unutmayalım. Kötü niyetle yazılmış bir programı indirmek sizi yanlış yönlendirebilir. Bilgi güvenliğiniz için mutlaka programın imzasını kontrol edin.

Karekodlu Çek Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonunuza veya tabletinize indirdiğiniz uygulama sayesinde karekodlu çek sorgulama işlemi çok kolay hale geliyor. Yukarıda da belirttiğimiz şekilde uygulamayı indirdikten sonra telefonunuzda oluşacak Findeks iconuna basarak hizmetten yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Sistemi kullanabilmek için öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Üyelik bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza çıkacak ekranda bulunan Çek Raporu bölümüne basın. Burada bulunan Karekodlu Çek Raporu bölümünü seçin.  Telefonunuzun kamerasını kullanarak çekin üzerindeki barkod sarı çizgilerin içerinse kalacak şekilde okutun. Çek raporunu almak istediğiniz bilgileri onayladıktan sonra sistem otomatik olarak karekodu okuyup çek durumu hakkında sizi bilgilendirecektir. Karekodlu çek durum sorgulama hakkında Kredi Kayıt Bürosu’nun yayınladığı uygulama kullanımı belgesini de buradan inceleyebilirsiniz.

Çek Durum Bilgisi İstihbaratı Alma

Çek sorgulama programını kurdunuz, sisteme üye değilseniz üye oldunuz ve elinizde bulunan karekodlu çek için sorgulama yaptınız. Şimdi sıra geldi çek istihbarat da diyebileceğimiz çek raporunun incelenmesi kısmına. Zaten amacımız çek ve kaşideci hakkında ayrıntılı bilgi edinmekti. İşte bu raporla bu bilgilere ulaşabileceğiz.

Karekodlu çek sorgulama ekranında ilk karşımıza çıkacak olan çek ve kaşideci bilgileridir. Elinizde bulunan çekin üzerindeki bilgilerle ekranınızda yazan bilgileri karşılaştırarak kontrollerinizi yapabilirsiniz. Aslında bunun ne kadar önemli olduğunun farkındasınızdır. Bu sayede yapılmak istenilen sahtecilik, dolandırıcılık, çek üzerinde oynamaları anında tespit edebiliyorsunuz.

Ekranda çek endeksi diye bir grafik ve not göreceksiniz. Kredi notunda olduğu gibi kaşideci hakkınca çek notu olarak da algılanabilen çek endeksi, son 36 ay içerisinde kaşide edilen çekler sayesinde oluşturuluyor. Yani tek bir çek bile olması çek endeks notunun oluşmasına neden oluyor.  Çek endeksi 0 ile 1000 puan arasında bir rakamdan oluşuyor.  Eğer çek endeksi 0 ise dikkat etmelisiniz. Elinizde bulunan evrağın karşılıksız çek olması muhtemel. Kaşidecinin son 36 ayda verdiği tüm çekler karşılıksız olduğu durumu ortaya çıkıyor.

Karekodlu çek sorgulama ekranında göreceğiniz bilgilerden biride detaylı rapor kısmı. Muhtemelen sizin en merak ettiğiniz ve bu sorgulamayı yapmanızın sebeplerinden biri bu bölümde karşınıza çıkıyor. Detaylı raporda kaşideci hakkında geçmişteki çeklerini ödeme durumu, elinizdeki çekin durumu hakkında çeşitli bilgiler bulabileceksiniz.

İbraz edilen çekler ve ibrazında ödenen çek sayılarının aynı olması, kaşidecinin çeklerini zamanında ödediği ve bu çeki rahatlıkla kabul edeceğinizi gösteren bir durumdur.  Burada dikkat edeceğiniz iki durum ortaya çıkıyor. İlki kırmızı renk ile işaretlenmiş adet ve tutarın belirtildiği arkası yazılmış ve ödememiş çeklerin sayısı. Bu kaşidecinin riskini arttırırken sizinde çeki kabul etmeme durumunuzun artmasına yol açmaktadır. Diğer bir durum ise sarı renk ile belirtilmiş olan çeklerdir. Bunlar arkası yazılmış olup zamanı geçtikten sonra ödenmiş çeklerdir. Yine burada bir risk söz konusu. Bu çeki alıp almama konusunda daha dikkatli davranmanız gerekmektedir.

Bu rapor sayesinde çeki gruplara ayırabilirsiniz. Bununla ilgili olarak çok güzel bir yazı olan bu adresteki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Akbank, Denizbank Gibi Bankalardan Çek Sorgulatma

Daha önceleri çek yapraklarını Akbank, Denizbank gibi bankalardan sorgulatabilirken yukarıda anlattığımız Findeks çek programını indirerek rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Eğer bu işlemi yapamadıysanız banka şubenizde müşteri temsilciniz size karekodlu çek sorgulama konusunda yardımcı olabilir. Findeks üyeliği için bankanız şubelerinde size yardımcı olabilir. Yine bankalardan karekodlu çek defteri alımı için temsilcinizle görüşebilirsiniz.

Yorum yapın