Kapıda Ödeme Hakkında Merak Edilen 7 Soru

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret siteleri, tüketicilerin avantajlı alışverişler yapmalarını kolaylaştırdı. Artık tüketiciler istedikleri yerden ürünlerini sipariş verebilmektedir.

Bir başka avantaj, ödeme sistemlerinin de paralel olarak artmasıdır. Bunlardan biri olan kapıda ödeme sistemi, birçok tüketicinin tercihi haline geldi.

Peki, bu kapıda ödeme nedir, kapıda ödeme nasıl yapılır, bu ödeme sistemi hakkında en çok sorulan soruları beraber inceleyelim.

Kapıda Ödeme Nedir?

Kapıda ödeme, tüketicilerin internet üzerinden verdikleri siparişler için herhangi bir ödeme yapmayarak, ürün veya hizmet tesliminde görevli personele veya kargo şirketine ödeme yapması şeklindeki sisteme denilir.

İnternetten alışveriş yaptığı halde, kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Tüketici öncelikle kapıda ödeme olan siteler üzerinden ürünün siparişini verir. Ödeme kısmında kapıda ödemeyi seçerek ürün veya hizmet tesliminden sonra tutarı görevli şirket personeline veya aracı kargo firmasına nakit veya kredi kartıyla öder.

Kapıda ödeme nedir sorusuna yanıt verdikten sonra diğer merak edilenlere bakalım.

Alışveriş Tutarını Kapıda Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Verilen sipariş alındıktan sonra veya hizmet tamamlandıktan sonra tüketici ödemesini yapar. İki şekilde ödeme yöntemi seçebilmektedir. İlki tahsilat yapan firmanın seyyar pos cihazını kullanarak kredi kartıyla alışveriş tutarını öder. İkinci yöntem ise tutarın tamamını nakit para kullanarak ödenir.

Ürün alımlarında taksit yaptırmayı düşünen tüketicilerin, kapıda ödemeyi tercih ettiklerinde, kredi kartına taksit seçeneği olup olmadığınız sormalıdırlar. Zira bazı kargo firmaları pos cihazlarından taksit yapmıyorlar.

Kapıda Ödeme Hakkında Merak Edilen 7 Soru

Kapıda Ödeme Sistemi Güvenilir midir?

Bu sistemin en büyük avantajlarından biride güvenliktir. İnternet sitelerinde sipariş tamamlanıp ödeme sayfası geldiğinde kredi kartı bilgileri istenir ve sanal pos yoluyla ödeme gerçekleşir.

Geri planda çalışan özel ve şifrelenmiş yazılımla verilen kredi kartından ödeme gerçekleşir. Aslında sanal pos çok güvenilir bir sistem olmasına rağmen tüketicilerin bir kısmı kredi kartı bilgilerini güvensizlik nedeniyle vermek istemezler. Kapıda ödeme sistemi bu noktada tüketiciler için bir avantaj sağlar.

Tüketiciler aldıkları ürünün ödemesi, adreslerinde nakit veya kredi kartı ile yapılır. Hizmet sektöründe de alacakları hizmetin gerçekleşmesinden sonra ödeme gerçekleşir.

Kapıda Ödemede Sipariş Ettiğim Ürün mü Gelir?

Kapıda ödeme sistemi sayesinde sipariş ettiğiniz ve parasını ödediğiniz ürün doğru olarak elinize geçer. Tüketiciler internet üzerinden yaptıkları siparişlerle aldıkları ürün yerine başka bir ürünün gelmesinden endişe duyarlar.

Her ne kadar ürünü iade etme hakları bulunsa da, kapıda ödeme sayesinde doğru ürünün geldiğinden emin olduktan sonra ödeme yapılır.

Kapıda Ödemede Cayma Hakkı Kullanımı Var mı?

İnternet sitelerinde tüketicilerin aldıkları ürünü iade etme hakkı vardır. Genelde belirli bir süre içerisinde gerçekleşen alınan üründen vazgeçme, kapıda ödemede de geçerlidir.

Kullanıcılar gelen ürünü kargo firma yetkilisine ürünü almaktan vazgeçtiğini bildirir ve iade eder. Kargo firması da ürünü firmaya geri yollar.

Günümüzde kargo firmalarında ürünün zarar görmesi gibi durumlar yaşanmaktadır. Yada ürünü hazırlayan personelin hasar vermesi gibi durumlar oluşabilir.

İnternet sitesinden kartla ödendiği zaman ürünün iadesi zaman almaktadır. Fakat kapıda ödemede ürünün hasarlı olduğunu gören müşteri, hemen iadesini yaparak cayma hakkını kullanabilir.

Kapıda Ödeme Sisteminde Kargoyu Kim Öder?

Firmalar ürünlerini göndermek için genel olarak kargo firmalarıyla anlaşma yapar. Dolayısıyla ürün nakliyesi için bir komisyon ödenmesi gerekir. Bu kargo ücreti gönderilecek ürünün boyutuna veya ağırlığına göre değişiklik gösterir.

Firmalar satış politikalarına göre kimi zaman kargo ücretini üstlenirken, kimi zamanda kargo parasını alıcının ödemesini isterler.

Ürün Evde Yokken Gelirse Ne Olur?

Kapıda ödemede sipariş edilen ürün, müşterinin belirttiği teslim adresinde bulunmazsa, kargo firma yetkilisi birkaç gün içerisinde tekrar adrese gelir. Ayrıca geldiklerinde sizi evde bulamadıklarına dair not bırakabilir. Bu durumda isterseniz gelen kargonuzu şubeden teslim alınabilir.

Çoğu kargo yetkilisi ürünün tüketiciye hızlı teslim etmek için, evde bulamadıkları durumda telefonla arayarak bilgi vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir