İdari Takip Nedir? İdari Takip Ne Zaman Kalkar?

Birçok birey, finansal ihtiyaçlarını karşılamak adına bankaların sunmakta olduğu finansman araçlarından; krediler ve kredi kartlarından faydalanmaktadır. Bu ürünlerin kullanımı, sözleşmenin imzalanması sırasında borcun geri ödenmesi konusunda izlenecek ve uyulacak olan adımların anlaşılmış ve bu adımların izlenecek olduğuna da imza atılmaktadır.

Vadesi gelen borcunu ödemeyen kişilere banka tarafından hatırlatma ve uyarı aramaları gerçekleştirilir. Vadesi gelen borcun ödenmemesi işlemine 90 gün boyunca devam edilmesi halinde de kişiler idari takibe alınırlar. İdari takip, banka yönetimi ve banka müşterisi arasında meydana gelen yasal sürece verilen isimdir.

İdari Takip Süreci

Kredi kartı ya da kredi borcunu sözleşmede belirtildiği gibi ödeyemeyen ve 90 gün boyunca bu şekilde bir tutum izleyen kişilere banka tarafından ihtar gönderilir. İhtarla birlikte kişilerin borçlarını 7 gün içerisinde ödemeleri talep edilir. Bu süre zarfında kanuni işlemler başlatılmadan, yani banka avukatları devreye sokulmadan ve kişilerin mal varlıkları ile maaşları üzerine haciz işlemi başlatılmadan önce banka sorumluları ile banka müşterisi arasında görüşmeler başlatılır. Bu görüşmeler sırasında kişilerin ödeyemedikleri borçlarını ödeyebilmelerini sağlamak adına yeni borç ödeme planları hazırlanabilir.

Gerçekleştirilen tüm bu işlemlerden sonra borçlunun borcuna temerrüt faizi işletilmeye başlanır. Bu süreç boyunca borçlu kişilerin borçlarını düzenli bir şekilde ödeyememeleri halinde kişiler artık idari takip yerine yasal takibe alınır ve süreç artık banka avukatları aracılığıyla yasal zemin üzerinde devam eder.

İdari takibe düşmemeleri için kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer durum, yasal takipte olduğu gibi idari takip durumunda da borcunu 3 ay boyunca ödeyemeyen borçluların Kredi Kayıt Bürosu’ na bildiriliyor olmalarıdır. Bu gibi bir durum sonrasında kişilerin daha sonraki dönemlerde bankalara olan başvurularının reddedilme olasılığı yüksek olacağı için kişilerin takibe girmemeleri için başka bir neden olarak gösterilebilir.

İdari Takip Nedir? İdari Takip Ne Zaman Kalkar

Sildirme

İdari takip sürecinin kaldırılması ya da sildirilmesi, kişilerin borçlarını ödemeleri halinde gerçekleşecek bir durumdur. Kişiler borçlarını, banka tarafından gönderilen uyarılar sonucunda yeniden bir ödeme planına almış ve ödemeyi kabul etmişler ve işlem kanuni yollara başvurulmadan çözülebilmiş ise borçların ödenmesinden sonra kişilerin takip süreçleri ortadan kalkacaktır. Zaten idari takip süreci banka idaresi ve bankaya borçlu kişiler arasında işleyen bir süreç olduğu için, kişilerin borçlarını ödemelerinden sonra ortadan kalkacak bir durum olduğu söylenebilir.

Sorgulama

İdari takip süreci, borçlu olan kişilerin kendileri ile bankaları arasında olan bir durumdur ve sürecin net olarak anlaşılabilmesi ya da sorgulanabilmesi için borçlu kişilerin bankalarının müşteri hizmetlerini aramaları ya da bankalarının kendilerine en yakın olan şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Bu şekilde kişilerin borçlarının idari takibe alınmış olup olmadığı ve sürecin nasıl işlemekte olduğu konusunda bilgi edinilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir