IBAN Nedir, Kaç Hane, Nasıl Okunur, IBAN Öğrenme

Bankalarda ticari ve bireysel hesap sahiplerinin mutlaka sahip olduğu hesap numarası yerine geçen ve birçok ülkede kullanılan ortak olarak kullanılan IBAN, en çok bilinen bankacılık terimidir.  IBAN, sadece vadesiz mevduat hesaplarında değil, vadeli mevduat, yatırım, döviz, altın hesabı gibi çeşitli açılan hesaplarda da benzersiz olarak verilmektedir.

IBAN numarası yurtiçi ve yurt dışı para transferlerinde kullanılır. Para transferi için karşı tarafın IBAN numarasının bilinmesi gerekmektedir. Birçok bankanın internet sitelerinde IBAN çevirici hesaplama araçları bulunmaktadır. Bunlar hesap numaralarını IBAN sistemine çevirerek yapılacak olan EFT ve havale işlemlerinin doğru şekilde transferlerinin sağlanması konusunda banka müşterilerine yardımcı olmaktadır.

IBAN nedir?

Para transferinin hızlı ve güvenilir olarak yapılması amacıyla, Avrupa Birliği (AB) düzenlemeleri çerçevesinde her hesaba tanımlanmış benzersiz hesap numarasına IBAN denir. International Bank Account Number kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe olarak Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak bilinmektedir.

IBAN, ülkemizde kullanıldığı gibi 33 Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. IBAN sayesinde göndericinin hesabındaki para alıcının hesabına hatasız, hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşmaktadır.

Yurtdışı gönderilerde kullanıldığı gibi yurtiçinde hem havalelerde hem de EFT lerde kullanılmaktadır. Yurtiçi kullanımlarda eğer IBAN yerine hesap numarası kullanma gereği duyulduğunda, para transferi sırasında parayı gönderme aşamasında karşı tarafın IBAN numarasının bilinmediğinin onayı istenmektedir.

IBAN no kaç hane olarak oluşturulur?

IBAN no, harf ve rakamlardan oluşmaktadır. IBAN numarasının ilk iki hanesi harften oluşmakta ve ülke kodunu göstermektedir. Avrupa ülkelerinde kullanılan IBAN en fazla 34 basamaklı olmak zorundadır. Her ülke kendine göre bu basamak sayısını geçmeyecek şekilde standart bir hesap numarası belirlemektedir.

Ülkemizde ilk iki hane TR yer almak üzeri toplamda 26 hane olarak kullanılmaktadır. Ülke kodundan sonraki iki hane kontrol basamağını, sonraki beş hane ise banka kodunu göstermektedir. Bu kod her banka için farklıdır. Banka IBAN kodları makalesinde bulabilirsiniz. Tek haneli rezerv basamağı genel olarak 0 kullanılmakta, sonraki 16 hane ise hesap numarasını göstermektedir.

Ülke Kodu TR
Kontrol Basamağı 12
Banka Kodu 12345
Rezerv 0
Hesap Numarası 1234567890123456

IBAN nasıl okunur ve yazılır?

Bu konu hep karıştırılmaktadır. Aslında elektronik ortamda yazılışıyla, belgelerdeki yazılışı farklı şekildedir.

Elektronik ortamda IBAN numarası aralarında hiçbir ayraç ve boşluk bulunmayacak şekilde bitişik olarak kullanılmaktadır.

Yazılı belgelerde ve okunuşunda ise durum daha kolaylık sağlayıcıdır. Sol taraftan başlayarak dörtlü gruplar halinde yazılıp, bu şekilde okunmaktadır. Bu kolay okumaya örnek vermek gerekirse TR34 5678 9012 3456 7890 1234 56 gösterilebilir.

IBAN nasıl öğrenilir?

IBAN numarasını öğrenmek günümüzde çok kolaydır. Özelliklede akıllı telefonların yaygınlaşması ve bankalarında uygulamalarını buna göre tasarlamaları sayesinde daha da kolay hale gelmiştir. IBAN numarasını;

  • Telefon mobil bankacılık,
  • İnternet bankacılığı,
  • Banka şubesi,
  • ATM lerden banka kartıyla,
  • Hesap cüzdanı,
  • Bankanın resmi sitesinde bulunan IBAN hesaplama aracı,

vasıtasıyla rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Tüm bankaların internet sitelerinde yer alan bankadan iban bulma sayfaları aracılığıyla, hesap numarası ve şube kodu bilinen hesaba ait IBAN rahatlıkla bulunabilmektedir. Ayrıca bazı banka sayfalarında bu işlemin tam tersi olan IBAN çözümleme de yapılabilmektedir. Bilinen bir IBAN no girilerek, şube kodu ve hesap numarası öğrenilebilmektedir.

Başkasına ait IBAN numarası ancak kendisinden veya hesap bilgilerini biliyorsanız, bağlı bulunduğu banka sitesinde öğrenilebilmektedir.

IBAN numarası sorgulama işlemlerinizi bankaların resmi sitelerinde bulunan araçları kullanarak yapmanızı güvenliğiniz açısından tavsiye ederiz.

IBAN doğrulama hakkında bilmeniz gerekenler

Her IBAN numarası benzersiz olduğunu ve belirli bir kurala göre oluştuğunu yukarıda öğrenmiştik. IBAN doğrulama işlemi de belirli bir formüle göre hesaplanmaktadır. Bu nedenle bankalar para transferini yapmadan IBAN numarasını girdiğiniz anda doğruluğunu kontrol ederler. Eğer standart formüle uymuyorsa para transferini gerçekleştirmez size uyarı verirler.

Banka iban doğrulama yaparken, hesap sahibinin kim olduğu gibi bilgileri hesap kendi şubelerinde değilse bilemez. IBAN doğrulama sadece yazdığınız numaranın geçerli olup olmadığı anlamına gelmektedir.

“IBAN Nedir, Kaç Hane, Nasıl Okunur, IBAN Öğrenme” üzerine bir yorum

Yorum yapın