Hesap Kesim Tarihini Değiştirme

Kart borcunun zamanında ödenmesi, finansal geçmişin her zaman iyi tutulması her bilinçli tüketici için önemli bir durumdur. Kişilerin gelir zamanlarında olabilecek değişiklikler, kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirme konusunda direk olarak etki göstermektedir.

Hesap kesim tarihi, her kredi kartı kullanıcısı için farklı bir zamanı ifade etmektedir. Gelen aylık maaş gibi gelirlerin ele geçme zamanına göre tüketiciler bu tarihi değiştirmektedirler. Aksi taktirde ödeme zorluğu yaşama ihtimali oluşabilmektedir. Zamanında ödenmeyen borçlar kişilerin finansal geçmişinde yer almakta, dolayısıyla kredi notuna etki etmektedir. İleride başvurulacak kredi ürünlerinde bu not bakılan ayrıntılara arasında ilk sırada yer almaktadır.

Öncelikle kredi kartı kullanıcılarının hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihini çok iyi anlamaları gerekir. Bu konuda daha ayrıntılı olarak yer verdiğimiz hesap kesim tarihi nedir başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kişiler kredi kartı başvurusu sırasında ilk olarak hesap kesim tarihini belirlemektedirler. Kredi kartı müşterilerinin ilerleyen zamanda gelir düzenlerinin değişmesi veya ödeme sorunları karşısında ilk belirledikleri tarihin değiştirilmesi ihtiyacı duyabilmektedirler. İş değişikliği gibi yaşanan bu değişimler sonucunda daha önceden ayarlanan tarih düzenli ödeme adına farklı bir tarihe değiştirilmek istenebilir.

Kredi kartı hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir?

Hesap kesim tarihi değiştirme işlemi oldukça basittir ve birden fazla yolu vardır Bunlardan ilki olarak şubeden müşteri temsilcisine başvuru yoluyla değişiklik yapabilirsiniz. Banka şubesinde bulunan müşteri temsilcisi sizden bir takım evrakları imzalamanızı isteyebilir. Evrakların onaylanması neticesinde hesap kesim tarihinizde değişmiş olacaktır.

Hesap kesim tarihini değiştirmek istiyorsanız telefon bankacılığı kullanabilirsiniz. Mobil ve internet bankacılığı aracılığıyla hesap kesim tarihini internet üzerinden değiştirme talebinde bulunmanıza bazı bankalar izin vermektedirler.

Hesap Kesim Tarihini Değiştirme

Genellikle bazı bankalar yıl içerisinde 3 defaya mahsus olarak hesap kesim tarihini değiştirme izni vermektedir. Kredi kartınızı aldığınız bankadan bu bilgiyi mutlaka öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Kredi kartı hesap kesim tarihini ayarlama

Her müşteri kredi kartı hesap kesim tarihini kendine göre ayarlayabilir ve daha sonradan değişen şartlara göre farklı bir tarihe alabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kart borcunun zamanında ödenmesi olmalıdır. Çünkü ödemeler finansal geçmişe yani kredi notunuzu olumlu veya olumsuz olarak etkileyecektir. Bu nedenle hesap kesim tarihini doğru ayarlama önemlidir ve en azından asgari ödeme tutarı mutlaka ödenmelidir.

Hesap kesim tarihini, gelirinizin geldiği ödeme planına göre ayarlamak önemlidir. Hesap kesim tarihi belirlediğiniz günden itibaren 10 gün içinde borcunuzun ödenmesi gerekmektedir. İş değişikliğinden doğan maaş alma tarihinin değişmesi halinde, bunu göz önünde bulundurarak hesap kesim tarihini ayarlamanız gerekir.

One thought on “Hesap Kesim Tarihini Değiştirme

  • Haziran 9, 2019 tarihinde, saat 11:13 pm
    Permalink

    Bonus kredi kartımın hesap kesim tarihini değiştirmek istiyorum. Yardımcı olurmusunuz. Hesap kesim tarihi değiştiğinde ödeme tarihide değişirmi.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir