Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir? (Detaylı Bilgi)

Kredi kartını düzenli olarak zamanında ödeme kredi notu açısından oldukça önemlidir. Durum böyle olunca hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi kredi kartı kullanıcılarının bilmesi gereken önemli terimler arasında yer alıyor.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan bir ödeme aracı olarak kredi kartları, hemen hemen her sektörde avantajları nedeniyle kullanılıyor. Emekliden öğrenciye kadar tüm vatandaşların cebinde mutlaka bir veya birden fazla kredi kartı bulunuyor.

Bilinçli bir tüketici kredi kartını doğru kullandığında birçok avantajından da yararlanabilmektedir. Kullanıma bağlı olarak kazanılan para puan veya mil puanları, çok sıkışılınca dışarıdan borç almak yerine ATM lerden çekebilecek nakit avans ve alışverişlerde kullanılabilecek olan taksitlendirme seçenekleri kredi kartı avantajları arasında sayılabilir.

Kredi kartı hesap kesim tarihi nedir?

Belirli tarihler arasında, kredi kartının kullanılmasıyla yapılmış olan harcamaların toplandığı tüketici tarafından belirlenmiş tarihe, hesap kesim tarihi denmektedir. Kişinin dönem içerisinde yaptığı alışverişlerin, borç olarak kesildiği tarihtir.

Kredi kartı kullanıcıları hesap kesim tarihini kendi ödeme planlarına göre ayarlayabilmektedir. Elde ettiğiniz maaş gibi aylık gelirlerin elinize geçtiği zamanın değişmesi halinde, kredi kartı hesap kesim tarihini de değiştirmeniz mümkündür.  Hesap kesim tarihi değiştirmek için ayrıntılı bilgiye BURADA yer vermiştik. Hesap kesim tarihinden 10 gün sonra kredi kartı borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

Kredi kartınızın hesap kesim tarihini hatırlamıyorsanız, öğrenmek için bankanızı arayabilir veya daha önceki size gönderilen ekstreleri inceleyebilirsiniz.

Merak edenler için hesap kesim tarihi saati 00:00 dır. Örnek vermek gerekirse, 2 şubat olan bir kredi kartı, 3 şubata bağlayan gece saat 24:00 itibariyle o dönem için tüm borçları toplanır.

Hesap kesim tarihinden sonra yapılan alışveriş, bir sonraki ödeme gününe yansıyacaktır.

Borcu hesap kesim tarihinden önce ödeme avantaj sağlar mı?

Borcun kesinleştiği tarihi takiben 10 gün sonrasında son ödeme tarihine kadar kredi kartı borcunuzu en azında asgari tutarı ödemeniz gerekmektedir. Fakat sizin hesap kesim tarihinden önce ödeme yapmanız halinde, yani karta para yatırmanız durumunda, ödediğiniz rakam kadar borcunuzdan düşecektir. Hesap kesim tarihinde ödemeniz gereken tutar azalacaktır.

Hesap kesim tarihinden önce ödeme yapmanız o dönem ki harcamanızdan dolayı azalan limitinizin de artmasını sağlayacaktır. Ayrıca kredi notuna olumlu olarak yansıyacaktır. Borcunu erken ödeyen kişilere bazı bankalar, para puan veya artı puan gibi isimler verdikleri, biriktirip alışverişlerinde kullanabildikleri sistemden ek puanda vermektedir.

Son ödeme tarihi ne demek?

Hesap kesim tarihi itibariyle kredi kartınıza çıkan toplam borcun tamamının veya en az asgari ödeme tutarının ödenmesi gereken zamana son ödeme tarihi denir. Kredi kartlarında son ödeme tarihi, hesap kesim tarihini takiben 10 gün olarak belirlenmektedir. Kredi kartı borcunun son ödeme tarihinde veya öncesinde ödenmesi ve kredi notu açısından oldukça önemlidir.

Son ödeme tarihi resmi tatillere veya hafta sonu tatiline denk geliyorsa takip eden ilk iş günü olarak belirlenmektedir. Ödemenizi bu ilk iş gününde yapabilirsiniz.

Ek kartlarda hesap kesim ve son ödeme tarihi durumu

Bu durum ek kartın türüne göre değişiklik göstermektedir. İki durum söz konusudur.

Bunlardan ilki, alınan ek kart bağlı bulunduğu ana kartın limiti dahilinde ve aynı ise ek kartın hesap kesim ve son ödeme tarihi ana kartınki ile aynı gün olmaktadır. Ek kartın borcu, ana kartın ödemesiyle birlikte yapılmaktadır.

İkinci durumda ise, ek karta ayrı bir son kullanım tarihi ve CVV kodu verildiyse oluşmaktadır. Bu durumda ek kartın borcu, ana karttan bağımsız olarak hesaplanmakta, hesap kesim ve son ödeme tarihleri farklı olabilmektedir.

“Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir? (Detaylı Bilgi)” üzerine 2 yorum

  1. Bonus kredi kartım tamda ayın ortasında hesap kesim tarihi olarak ayarlanmış. Hemen hesap kesim tarihini değiştirmek ve maaş aldığım ay başına yani 5-7 sine almak istiyorum. Beni arayabilir misiniz.

    Cevapla
    • Kredi kartınızı aldığınız banka şubesine giderek veya telefonla müşteri temsilcisine bağlanarak işleminizle ilgili yardımı alabilirsiniz.

      Cevapla

Yorum yapın