Havale Nedir? Banka Havalesi Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir?

Para transferinin amacı göndericinin elindeki veya bankadaki belirli miktardaki paranın, alıcının eline kısa sürede geçmesini sağlamaktır. Bu sistemleri arasında bulunan havale, hızlı ve daha az masraflı bir şekilde banka arası para transferi şeklidir. Peki havale nedir, nasıl yapılır ayrıntılarıyla inceleyelim.

Havaleyle bir diğer transfer yöntemi olan EFT ile birbirine sıkça karıştırılmaktadır. EFT farklı bankalar arasında gerçekleşirken, havaleyse aynı bankaya para transferi sistemidir. Tam olarak anlamak için havale eft farkı makalesine bakabilirsiniz.

Sözlük anlamı olarak PTT veya banka yoluyla paranın gönderilmesi demektir. En çok bilinen ve kullanılan şekli banka havalesidir. Bunun yanında göndericinin veya alıcının hesabı olmadan yapılabilen PTT havalesi ve cebe gönderim şeklinde kullanımı da mevcuttur.

Banka Havale Nedir?

Havale, aynı banka içinde oluşturulmuş hesaplar arasında para gönderim sistemidir. Banka hesapları aynı şubede veya farklı şubelerde olabilir. Önemli olan farklı hesap numaralarına sahip olmasıdır.

Alıcı ile gönderici farklı kişiler veya firmalar olabileceği gibi aynıda olabilir. Parayı gönderen kişi aynı bankadaki farklı bir hesabına transfer yani havalesi sağlayabilir.

Banka havalesine örnek vermek gerekirse; İş Bankası A şubesinde bulunan bir hesaptan yine İş Bankası B veya A şubesinde bulunan farklı bir hesaba para transferine havale denir.

Havalenin bankanın kendi içerisinde bulunan hesapları arasında gerçekleşmesinden alınan masrafta azalmaktadır. Bu nedenle bankaların havale ücretleri genellikle çok azdır veya hiç yoktur.

Şunu da belirtmek gerekir ki havalenin gerçekleşebilmesi için mutlaka hesap sahibinin izni gerekir.

Havale Nedir? Banka Havalesi Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir?

PTT Havale Nedir?

Paranın PTT aracılığıyla karşı tarafa transferidir. Genellikle göndericinin veya alıcının banka hesabı olmaması durumunda kullanılır. Herhangi bir PTT şubesinden gerçekleşebilir. Gönderici PTT şubesine gittiğinde öncelikle form doldurur. Bu formda kendi bilgilerinin yanında karşı tarafın bilgileri ve PTT şubesi yer alır. Para belirli bir masraf karşılığında alıcının çekmesi amacıyla formda belirtilen şubeye transfer edilir.

Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar müşterilerinin hesaplarına daha kolay ulaşabilmesi, bankacılık işlemlerini her an yapabilmeleri için bir takım kolaylıklar sağlarlar. Bunu sonucu olarak da havalenin birden fazla yöntemi bulunur.

Havalenin gerçekleşebilmesi için alıcının adı soyadı, hesap numarası ve gönderilecek paranın miktarının belirlenmesi gerekir.  Hesap numarası yerine IBAN numarası kullanılarak da işlem gerçekleşebilir.

Hesaplarından para göndermek isteyenler yöntemine bağlı olarak belirlenen havale saatleri içerisinde transferi gerçekleştirebilir. Burada merak edilen diğer bir hususu da  havale ne zaman hesaba geçer yazımızda ayrıntılı şekilde anlattık. Şimdi işlemi gerçekleştirmek için kullanılan yollara kısaca değinelim.

Banka Şubesinden Havale Nasıl Yapılır:

Banka şubesinde bulunan görevli personel yardımıyla havalenin yapılması sağlanabilir.  Fakat şube aracılığıyla yapılacak olan işlem sadece bankanın mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Cumartesi ve Pazar yani hafta sonu banka şubesinden yapılamaz.

ATM den Havale Nasıl Yapılır:

Bankaların müşterilerine vermiş oldukları banka kartı veya maaş kartı sayesinde tüm bankacılık işlemleri ATM lerden yapılabilmektedir. Günün her saatinde ATM aracılığıyla bankada hesabı olsun veya olmasın alıcının hesabına rahatlıkla para gönderilebilir.

Mobil Havalesi Nasıl Yapılır:

Bankaların akıllı telefonlarda kullanılmak üzere tasarladığı uygulamalardan da havalenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Bazı bankalar mobil uygulamalar vasıtasıyla yapılan para transferinden ücret almamaktadır.

İntenet Bankacılığından Havale Nasıl Yapılır:

İnternet bankacılığı, banka resmi sitelerinde yer alan, belirli şifre ve sms onayıyla girilen hizmetleridir. Hesap sahipleri, şubelerde gerçekleştirebildikleri tüm işlemleri internet bankacılığında 7/24 yapabilmektedirler.

Cep Telefonuna Havale Nasıl Yapılır:

Genellikle alıcının bankada hesabı bulunmaması durumunda kullanılan yöntemdir. Daha fazla bilgiyi cepbank nedir makalesinde bulacağınız yöntem her bankada bulunmamaktadır. Cebe havalenin sayesinde alıcının cep telefonunu belirtilerek para gönderilir. Alıcı cep telefonuna gelen mesajdaki şifre ile birlikte banka ATM sine giderek parayı çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir