Havale Ne Zaman Hesaba Geçer? Ne Zaman Yapılır ve Gelir?

Aynı bankaya ait hesaplar arasında gerçekleşen havale, en yaygın kullanılan para transfer yöntemleri arasındadır. Bu durumda gönderenin merak ettiği havale ne zaman hesaba geçer sorusuna karşılık, alıcı tarafından da havale ne zaman gelir sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz.

Havale işlemi aynı banka hesapları arasında gerçekleştiği için, bankanın işlem hızına göre değişiklik gösteriyor. Fakat bu süre genelde 10 dakikadan daha kısa bir zaman içerisinde gerçekleşiyor. Havale ücretleri de bankalar arası olmadığından daha uygun tutarlarda yapılıyor. Hatta bazı bankalar müşterilerden havale ücreti almıyorlar.

Kısaca Banka Havalesi Nedir?

Havale, kısaca aynı bankada bulunan hesaba yapılan para transferine denmektedir. Örneğin Garanti Bankasında hesabı bulunan bir kişinin yine Garanti Bankasının aynı veya farklı bir şubesinde hesabı bulunan başka bir kişiye para göndermesine havale adı verilmektedir. Sitemizde bulunan havale nedir yazısı daha ayrıntılı bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

EFT ise farklı bankalar arasında yapılan para transferidir. Ziraat Bankasında hesabı olan kişinin İş Bankasında hesabı bulunan başka bir kişiye para yatırmasıdır. EFT nedir makalesinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gün İçerisinde Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Mesai saatleri içerisinde yapılan havale işlemi sonucunda göndericinin hesabında bulunan para hemen alıcının hesabına geçer.

Bazı durumlarda bankalar da bu işlem biraz uzun sürebilmektedir. Paranın aynı bankadaki farklı bir hesaba transferinde banka kontrolünden geçmesi havale işlem süresini biraz uzatabilir.

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Hafta sonu yapılan havale işlemi sonucunda gönderilen para, tıpkı hafta içi olduğu gibi karşı tarafın hesabına 5-10 dakika içerisinde yatar. Cumartesi veya Pazar günü olması fark etmeyeceği gibi Cuma günü saat 5 ten sonra yapılan havalede hesaba hemen geçer.

Hafta sonları bankalar arası para transferi gerçekleşmeyeceğinden, acil durumlarda havale yapılması, böylece gönderilen paranın anında karşı tarafın hesabına geçmesi tavsiye edilir.

Akşam Hesaba Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta içi veya hafta sonu fark etmeksizin akşam hesaba yapılan havale işlemi sonucunda para, alıcının aynı bankada olması şartıyla hemen aktarılır.

Başka bir bankaya yapılacak olan para transferiyle ilgili eft ne zaman hesaba geçer yazımızdan okuyabilirsiniz.

Cebe Havale Ne Zaman Gelir?

Banka şubelerinden, mobil uygulamalardan, telefon bankacılığından veya internet bankacılığından yapılan cep telefonuna para gönderme işleminden daha önce bahsetmiştik. Yapılan bu işlem aslında cebe havale olduğundan alıcının hesabına hızlı bir şekilde geçer ve alıcıya sms ile bildirilir.

Diğer bir yazımız olan havale EFT farkı makalesine göz atabilirsiniz.

Yorum yapın