Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Findeks kredi notu şahıslar ya da şahıs firmaları için, bireysel nitelikli krediler üzerinden hesaplanan bir finansal performans notudur. 1 ile 1900 arasında olan bu not; kredi hesaplarındaki değişimlere göre günlük olarak hesaplanır. Yani findeks kredi notu hem finansal hareketleriniz hem reel sektördeki harcamalarınıza istinaden oluşturulan bir nevi bankacılık karnesidir diyebiliriz. Bu karnenin belirlenmesinde ise birkaç etken rol oynar. Bu etkenleri şu şekilde inceleyebiliriz:

Bireysel Kredi ve Kart Ödeme Performansı

Kredi skorunuzun %30’unu kullandığınız tüketici kredileri, artı para, ek hesap, kredili mevduat adıyla normal mevduat hesabınıza tanımlanmış olan ve kullanınca faiz ödediğiniz hesaplar, kredi kartlarınızın zamanında ödenmesi gibi faktörler oluşturuyor. Eğer, kredi kartlarınızın borcu için zamanında ödeme yapıyorsanız ve artı parayı 30 gün içerisinde yatırıp, kredi ödemelerinizi günü gününe aksatmadan yapıyorsanız bu alanlarda tam puan alırsınız. Bu kredilerin düzensiz ödenmesi veya takibe düşmesi kredi skorunuzun düşmesine neden olacaktır. Kredi Kayıt Bürosu’nun puan hesaplarken en çok verdiği önem geçmiş dönemlerde yaptığınız ödeme performansınızdır. Şayet düzenli olarak ödemenizi yapıyorsanız kredi risk raporunuzda 0 puan yazar, ödemelerinizde gecikme gün sayısına bağlı olarak puan veriliyor.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu

Kredi notunuzu belirleyen diğer bir etmen ise mevcut hesap ve borç durumunuzdur. Bankalar bünyesinde herkesin kredi limiti vardır. Kullandığımız kredi kartı limitlerimiz ve artı paralarımız bu limitlerin birer parçasıdır. Bankalara olan toplam borç bakiyesinin, toplam borç limitine olan oranıdır. Bu oran ne kadar düşük ise, o kadar yüksek puana sahip olursunuz. Kredi Kayıt Bürosu puanınızın %25’ini mevcut hesap ve borç durumunuz belirler.

Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirlenir

Yeni Kredi Arayışı

Cep telefonlarınıza gelen kredi mesajlarına aldanmayın. Bunlar sizin için fırsattan çok zarardır aslında. Çünkü cep telefonunuza bankalar tarafından gönderilen “Krediniz hazır” mesajların tümüne evet diyerek yanıtlarsanız kredi puanınız hızlı bir şekilde düşecektir. Çünkü siz bu mesaja evet diyerek ya da TC Kimlik numaranızı yollayarak kısa süre içinde çok sık başvuru yapmış sayılıyorsunuz. Eğer krediye veya yeni kredi kartına ihtiyacınız varsa kullanmak istediğiniz bankayı dikkatli seçin ve yalnızca bir başvuru yapmaya çalışın.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi Kayıt Bürosu’nun müşterilerin kredi puanı oluştururken dikkate aldığı başka bir faktör ise kredi kullanım yoğunluğudur. KKB, müşterilerin ne kadar sıklıkla yeni kredi kartı veya kredi başvurusu yaptığını ölçmeye çalışıyor. Şayet riskli bir durum söz konusu ise, sık kredi kullanımları ile gün yüzüne çıkıyor. Örneğin 4 farklı kredi kullandınız ve düzenli olarak ödemelerinizi yapsanız bile puanınız uzun bir süre oldukça düşük olacaktır. Çünkü kısa bir sürede 4 farklı kredi kullanmış oldunuz.

Diğer

KKB puanınızı hesaplarken %10 oranında puanınızı etkileyebiliyor ancak nasıl değerlendirme yaptıklarını kamuya açıklamadıkları için bu etmen tahminler üzerine değerlendiriliyor. Findeks kredi puanı değerlendirmesi 0-699 puan en riskli puan alanında görülüyor. 700-1099 orta risk, 1500-1699 iyi puan olarak görülürken 1700-1900 çok iyi olarak değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir