Ev Tapusuyla Kredi Çekebilir miyim? Daha Fazla Kredi Almak

Yüksek miktarda kredi ihtiyaçları olan gerçek kişilere bankalar ve finansman kuruluşları, taşınmaz ipotekli kredi adı altında kredi vermektedir. Bu durumda fazla krediye ihtiyacı olan vatandaşlar, ev tapusuyla kredi alabilirmiyim sorusuna yanıt arıyorlar.

Bankadan Evi İpotek Göstererek Kredi Alınabilir mi?

İpotekli kredi, taşınmaz bir gayrimenkul teminat vererek alınabilen yüksek miktardaki kredilere denmektedir. Sahip olunan ev, araba, arsa gibi mal varlıkları ipotek gösterilerek acil nakit ihtiyaçları karşılanabilir. Bu durumda evi ipotek göstererek kredi çekilir mi? Sorusunun cevabı “Evet, alınabilir” olacaktır.

Bankaların müşterilerine aylık gelirlerinin yarısı kadar taksit tutarına sahip kredi verebildiğini ne kadar kredi alabilirim makalemizde yer vermiştik. Alabilecekleri kredi miktarı sınırlı olan gayrimenkul sahibi kişiler, daha fazla kredi alabilmek adına taşınmaz ipotekli ihtiyaç kredisini tercih edebilir.

İpotekli ihtiyaç kredilerinde genel olarak konut değerinin %80’ine kadar kredi sağlanabilir. Fakat bu oranda, bankadan bankaya farklı olabilmektedir.

Ev Tapusuyla Kredi Başvurusu

Ev tapusu ile kredi almayı düşünenler, banka şubelerinde müşteri temsilcileriyle görüşerek veya internet sitelerinde bulunan kredi başvuru sayfalarından başvuru yapılabilmektedir.

İpotekli kredi şartları, toplam taksit sayısı ve faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Genel olarak 60 aya kadar taksitlendirme ve aylık veya 3 aylık olarak geri ödeme seçenekleri bulunmaktadır.

Ev Tapusuyla Kredi Çekebilir miyim? Daha Fazla Kredi Almak

Tapu İle Kredi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ev ipotek ederek kredi çekme için bankaların ortak aradığı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bazılarını taşımamanız durumunda bankanın ipotekli kredi başvurunuzu kabul etmeme oranı yüksek olacaktır.

 • Krediyi alacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Findeks kredi notunun yüksek olması avantajınıza olacaktır.
 • Kişilerin çalışma geçmişi kredi almak için yeterli olmalıdır.
 • Kredi alacak kişinin belgelendirilebilir gelirinin bulunması gerekmektedir.
 • Teminat gösterilecek olan konutun kat irtifakı tapusu veya kat mülkiyeti gösterilmelidir. Yani ipoteğe uygun olmalıdır.
 • Gayrimenkulün net fiyatının belirlenmesi için ekspertiz raporu bulunması gerekir.

Ev Tapusu İle İpotekli Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde bulunan bankaları bir çoğu ipotekli kredi veriyor. Bunlar arasında Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Finansbank, Vakıfbank ipotekli kredi veren bankalar arasında öne çıkıyor.

Ev Tapusunda İpotek Sorgulama

Sahip olduğunuz evin üzerinde ipotek olup olmadığını öğrenme yöntemi bulunmaktadır. E-Devlet sitesi üzerinden TC kimlik bilgilerinizle giriş yaparak kolaylıkla sorgulama yapılabilir. Sitede Tapu Bilgileri Sorgulama sayfasında Hisse Bilgileri bölümünde, varsa mevcut olan ipotekler görünecektir.

2 thoughts on “Ev Tapusuyla Kredi Çekebilir miyim? Daha Fazla Kredi Almak

 • Haziran 10, 2019 tarihinde, saat 8:34 am
  Permalink

  istanbul avcılar’da 3+1 dairemi ipotek göstererek ne kadar kredi çekebilirim ?

  Yanıtla
 • Haziran 18, 2019 tarihinde, saat 8:07 am
  Permalink

  Tunceli de bulunan evimi bankaya ipotek yaparak kredi çekmek istedim. ismini vermeyeceğim banka kredi notumu bahane ederek kabul etmedi. Ne yapmamı önerirsiniz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir