Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankaların, kredi ürünleri arasında emekliler için hazırlanmış oldukları özel ihtiyaç kredileri de yer alıyor. Emekliler, ihtiyaçları doğrultusunda düşük faizli uygun kredi ürünlerini kullanabiliyorlar. Ülkemizde milyonlarca emeklinin olduğunu düşünürsek, bankalar için emekli kredisi ürününün ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Emekliler, bankaların sadece ihtiyaç kredisinden değil, ürünleri arasında bulunan konut ve araç kredilerinden de yararlanabiliyor. Bu noktada emekliler ne kadar kredi çekebildikleri, bu kredinin üst limiti ne olduğu merak konusu oluyor.

Emekliler bankalar için, almış oldukları krediyi geri ödememe riskinin en az olduğu müşteriler arasında yer almaktadır. Üstelik her ay düzenli olarak aldıkları emekli maaşını, istedikleri banka üzerinden alabilmeleri bankalar için avantajlı bir durum oluşturmaktadır.

Bankalar, yukarıda belirttiğimiz sebepler doğrultusunda kredi notlarında fazla problem olmayan emeklilere kolayca kredi verebilmektedir.

Emekli ne kadar kredi çekebilir?

Emekliler genellikle bankaların düzenlemiş olduğu kampanyalar doğrultusunda maaşlarının 10 ile 15 katı arasında ihtiyaç kredisi alabildiklerini söylememiz yanlış olmaz. Aslında sitemizde bulunan maaşa göre kredi başlıklı yazımızda anlattığımız gibi gelirlerine göre alabilecekleri kredi miktarı belirlidir.

Bankadan kredi almak isteyen bir emeklinin, alabileceği en yüksek kredi miktarı aylık toplam gelirine göre değişiklik göstermektedir. Burada kullanılan yöntem, ödeyebilecekleri en yüksek taksit tutarının, gelirinin %50 si olarak hesaplanmasıdır. Yani 3.000 TL emekli maaşı olan bir kişi başka bir geliri yok ise aylık 1.500 TL kredi taksiti ödeyebileceği şekilde ihtiyaç kredisi verilmektedir.

Bu hesap neticesinde çıkan rakam, emekli aylığının ortalama 10 ile 15 katı arasında değişiklik göstermektedir. Aldıkları maaşa göre en fazla çekebilecekleri kredi miktarı bellidir.

Emekli kredi yaş sınırı kaçtır?

Emekli kredisi için yaş sınırı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Genel olarak baktığımızda ortalama 80 yaş sınırını görmekteyiz. Bankalar sadece emekli kredisi için değil, vermiş oldukları çoğu kredi ürünleri için bu ortalama yaş sınırında müşterilerine kredi kullandırmaktadırlar.

Bir bankanın 78 yaşı, emekli kredi yaş sınırı olarak şartları arasında belirlediğini farz edelim. 76 yaşında bir emekli, kredi çekmek istediği zaman en fazla 2 sene vadeli yani 24 ay taksitli kredi alabilir.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir

Emekliler maaşının kaç katı kredi çekebilir?

Emekliler hesaplamalara göre maaşının ortalama 10 ile 15 katı arasında emekli kredisi alabilmektedir. Fakat konut ve taşıt kredilerinde bu oran değişebilmektedir.

Konut kredilerinde 120 ay vadede emekli maaşının ortalama 30 ile 35 katı arasında kredi alabilirken, taşıt kredilerinde 48 ay vadede ortalama 12 ile 18 katı kredi çekebilmektedirler. Tabi bu hesaplamaların bankaların özel şartları ve faiz oranlarına göre değişebileceğini, kişilerin kredi notunun bu oranlar üzerinde etkili olduğunu da belirtelim.

2 thoughts on “Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

 • Haziran 9, 2019 tarihinde, saat 1:53 pm
  Permalink

  Emekliyim ve 2100 tl maaş alıyorum. Kızımın acil bir ihtiyacından dolayı kredi çekmem lazım. 20.000 tl para lazım. Bankadan parayı alabilirmiyim. Emekli aylığımdan ne kadar kesinti olur.

  Yanıtla
 • Haziran 15, 2019 tarihinde, saat 8:42 am
  Permalink

  Emekliyim. 3000 lira maaş alıyorum. Daha önceden çekilmiş bir kredi ödüyorum. Onun aylık ödemesi 1000 tl. Tekrardan krediye ihtiyacım oldu. Bu durumda en fazla ne kadar kredi alabilirim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir