Eft Ne Zaman Hesaba Geçer? Bankaya Eft Ne Zaman Gelir?

Para transferi çeşitleri arasında yer alan Elektronik Para Transferi (EFT), en çok kullanılan ve karıştırılan yöntemlerden biridir. Resmi iş günlerinde yapılan bu para transferi türü hakkında banka müşterileri EFT ne zaman hesaba geçer, ne zaman yatar, hafta sonu EFT yapılır mı gibi birçok soruyu merak ediyor.

Kısaca Bankadan Bankaya Para Transferi EFT Nedir?

EFT kısaca, Elektronik Fon Transferi ifadesinin ilk harflerinden oluşan, bir bankadan diğer bir bankaya para transferine verilen addır. Örnek vermek gerekirse, Garanti Bankasından Yapı Kredi Bankasına para gönderilmesine EFT denilmektedir. Ayrıntılı bilgiye EFT nedir makalemizden ulaşabilirsiniz.

Aynı bankaya yapılan para transferine ise havale adı verilir. Hesapların farklı şubelerde bulunması havale için engel değildir. EFT den daha hızlı ve az masraflı para transferiyle ilgili havale nedir yazımızda daha kapsamlı anlatım bulacaksınız.

Gün İçinde Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT resmi çalışma günleri içerisinde yapıldıysa, para aynı gün karşı tarafın hesabına ulaşır. Hafta sonu tatilleri ve resmi bayramlarda yapılan EFT, bir sonraki iş gününde banka mesai saatleri içerisinde alıcının hesabına yatırılır.

EFT genel olarak sabah 8.30 ile akşam 17.30 arasında yapılmaktadır. Fakat bu zaman aralığı bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bankalar arası para transferi, Merkez Bankası tarafından belirlenen EFT saatleri arasında yapılır.

Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankalar arası EFT gönderiminde sınır olduğundan dolayı, gece yapılan EFT ler kuyruğa alınır ve bir sonraki resmi iş günü içerisinde mesai saatleri arasında yapılır. Genellikle sabah erken saatlerde karşı tarafın hesabına para yansır.

Gece yapılan EFT işleminin ücretleri normalden daha fazladır. Bu ücretler bankadan bankaya ve kişilerin anlaşmalarına göre değişiklik gösterebilir.

Hafta sonu, Cumartesi ve Pazar EFT Hesaba Geçer mi?

Hafta sonu yapılan EFT para transferi sonucunda para, haftanın ilk günü olan Pazartesi resmi bir tatil değil ise alıcının hesabına ulaşır. Eğer resmi tatilse bir sonraki gün karşı tarafın hesabına yatar.

Örneğin Cuma günü mesai saati bitiminden sonra bankalar arasında gönderilen paranın transferi Pazartesi gerçekleşir. Yine Cumartesi veya Pazar günü yapılan EFT sonucunda para yine Pazartesi karşı tarafın hesabına gönderilir.

Burada önemli olan diğer bir nokta da hafta sonu yapılan para transferinden sonra paranın ilk resmi iş gününde gönderileceği zaman hesabın yeterli bakiyeye sahip olmasıdır. Eğer hesap bakiyesi yetersiz ise EFT işlemi gerçekleştirilemez.

Diğer yandan EFT’nin yapılacağı hesaba bağlı bir Kredili Mevduat Hesabı varsa, yeteriz para bu hesaptan tamamlatılarak alıcının hesabına gönderilebilir.

Alıcıya mutlaka Cumartesi veya Pazar günü para gönderilmesi gerekiyorsa havale yöntemi tercih edilmelidir. Bankamatiklerden yapılacak havale ile para hemen alıcının hesabına ulaşır. Havale ne zaman hesaba geçer makalesine bakabilirsiniz.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Bir bankadan diğer bir bankaya yapılan para transferi gerçekleşmediyse, cep telefonunda bulunan mobil bankacılık, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı yoluyla verilen EFT emri iptal edilebilir.

Mobil ve internet bankacılık kanallarında EFT emirleri, bekleyen para transferleri bölümünde yer alır. Buradan yanlış veya hatalı gönderildiğini düşündüğünüz EFT’lerin iptalini sağlayabilirsiniz.

Sitede bulunan EFT havale farkı yazısını inceleyebilirsiniz.

“Eft Ne Zaman Hesaba Geçer? Bankaya Eft Ne Zaman Gelir?” üzerine 3 yorum

  1. Bu gün saat 11 civarında karşı hesaba eft yaptım. Saat 1 civarında beni aradılar hesaba para gelmediğini söylediler. Fakat para benim hesabımdan çıkmış olarak gözüküyor. Karşı tarafa ulaşmamış. Yolladığım eft ne zaman hesaba geçer acaba. İlk defa bu kadar uzun sürdü. Başka zamanlarda yarım saat içinde gidiyordu.

    Cevapla
  2. Merhaba Muhittin Bey. Gün içerisinde yollanan EFT genellikle aynı gün içinde karşı tarafın hesabına ulaşır. Eğer karşı tarafa para hala ulaşmadıysa yolladığınız iban numarası ve hesap sahibinin adını doğru yazıp yazmadığınızı kontrol edin.

    Cevapla

Yorum yapın