Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır?

Devletten tohum kredisi çiftçilere verilen bir kredi uygulamasıdır. Geri ödeme, faiz oranları ve vade seçenekleri ile çiftçilerin işini kolaylaştıran kredi türlerinden bir tanesidir.

Sertifikalı olarak aldığınız tüm tohumlarınız için devlet size teşvik ödemesi gerçekleştirir. Bu ödemeler dekar başına verilir. Çiftçi kayıt sisteminde bulunan çiftçiler tohum kredisine başvuru yapabilir. 2019 yılında tohum kredisi veren birçok banka yer alıyor. Farklı türde tohumları destekleyen bu program ile devlet çiftçilerin kalkınmasına yardım ediyor. Yerel üretimin arttırılması ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için kredi desteği aralıksız olarak sürdürülüyor.

Tohum Kredisi Veren Bankalar

Tohum kredisi veren bankaların büyük bir bölümü kamu bankasıdır. Tohum kredisi veren bankalar devlet ile anlaşma yaparak bu kredi paketini çiftçilere sunabiliyor. Tohum kredisi veren bankalar;

  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Deniz Bankası
  • Kuveyt Türk bankalarıdır.

Ziraat Bankası Tohum Kredisi

Ziraat Bankası diğer bankalara göre uygun vade seçenekleri sunuyor. Bununla beraber faiz oranları da özel bankalara göre düşük orandadır. TİGEM sertifikası bulunan tohumlar için verilen tohum kredisi;

  • Bakliyat üreticisi
  • Meyve üreticisi
  • Çilek üreticisi
  • Sebze tohum sertifikası sahibi olanlara verilmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde tohum, fidan ve fide üretmek için sertifika gereklidir. Ziraat Bankası tohum kredisi vermek için bakanlık çalışma yürüten bankaların başında geliyor. Birçok çiftçi tarafında da tercih edilen Ziraat Bankası, müşterilerine uygun geri ödeme planları sunuyor.

Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır

Denizbank Tohum Kredisi

Tohum kredisin konusunda tercih edilen diğer bir banka ise Denizbank’tır. Gübre, fide, sulama, akaryakıt ya da farklı konulara çiftçilere kredi veren Denizbank yerel üretimi destekleme programlarına devam ediyor. Denizbank kredi vermek için Çiftçi Kayıt Sisteminde bulunmanızı istiyor. Çiftçi Kayıt Sisteminde bulunmayan vatandaşlara bu kredi verilemiyor. Denizbank’ın ayrıca çiftçiler için tarım kartı da bulunduruyor. Vade ve uygun faiz oranları ile Denizbank çiftçilerin en çok tercih ettiği bankalardan biri olmayı başarmıştır.

İş Bankası Tohum Kredisi

İŞ Bankası tohum kredisi, muz yetiştiriciliği ve seracılık konusunda da çiftçilere destek veriyor. Gübre ve ilaç temini konusunda da finansman desteği sunan İş Bankası, uygun faiz oranları ile çiftçilerin yüzünü güldürüyor. 36 aya kadar uzanan vade seçenekleri üzerinden sizde bu kredi paketinden yararlanabilirsiniz.

İş Bankasından ayrıca çiftçilere İmece Kart veriyor. Kredi için kullanılan bu kartı aynı zamanda bankamatik kartı olarakta kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir