Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği 2019

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 yılında da çiftçilere gübre ve mazot desteği veriliyor. Geçen yıl başvuru yapan çiftçiler mazot desteğini Ziraat Bankası aracılığı ile aldı. 2019 yılı itibari ile başvuruların ne zaman başlayacağı pek çok çiftçi tarafından merak ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre 2019 yılında ise destekleme ödemesi miktarlarının arttırılacağı tahmin ediliyor.

Mazot ve Gübre Desteklemesi

Tarımsal destekleme başlığı altında çiftçilere belirli ürünler üzerinden mazot ve gübre desteklemeleri yapılıyor. Devletin belirlediği ürünleri ekenler bakanlık tarafından belirlenmiş olan tarihler arasında gerekli evrakların teslimi ile başvuru yapabiliyor. Yapılan başvurular bakanlık tarafından incelenerek çiftçilere mazot ve gübre desteği veriliyor.

Destekler dekar başına yapılıyor. Nadasa bırakılmış olan alanların sürülmesi için yalnızca mazot desteği veriliyor. Destekleme başvuruları kabul edilenler, T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenmiş olan tarihlerde ödeme alıyor.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Tarımsal destekleme başvurular için Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmanız gerekir. Eğer kaydınız bulunuyorsa mazot ve gübre desteklemesi almak dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne teslim etmeniz gerekir. Dilekçeyi müdürlüğe verdikten sonra bir süre beklemeniz gerekir. Yapılacak olan inceleme sonrasında başvurunuz onaylanırsa destekleme ödemesi alabilirsiniz. Mazot desteklemesi güncel mazot fiyatının P′ si tutarında olmaktadır. Verilen desteklemeler sayesinde sizde aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.

Çiftçilere Mazot ve Gübre Desteği 2019

Mazot Desteklemesi Başvuru Şartları

Mazot desteklemelerinden ne yazık ki her çiftçi faydalanamamaktadır. Destekleme alabilmek için bazı şartları taşınması gerekir. Bu şartlar;

  • ÇKS’ye kayıt olunmalıdır.
  • Bakanlık tarafından belirlenmiş sürede dilekçe ile başvuru yapmalısınız.
  • Gübre desteği başvurusu yapmak için en az 1 dekar alanınız olmalıdır.
  • 50 dekardan fazla araziniz varsa toprak analizi yaptırmanız gerekir.
  • Toprak analizi yaptırmayan çiftçiler sadece mazot desteği alabilir.

Destekleme kapsamında mazotun yarısı devlet tarafından karşılanır.

Mazot Gübre Desteği 2019 Başvuru Tarihleri

2019 yılında mazot destekleme başvurularının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Ancak bakanlık başvuru tarihlerini henüz açıklamadı. Şartların aynı olacağı düşünülen destekleme alımları için bu dönemde ÇKS kayıtlarınızı yaptırmanız gerekir. Tarihler açıklandığı zaman dilekçe yolu ile müdürlüklere başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir